Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když při porodu pomáhá dula

  0:01aktualizováno  0:01
Měli jste někdy pocit, že v době, kdy se narodilo dítě, jste to tak docela nezvládali? Odborná péče byla v pořádku, ale cosi jako by chybělo? Případně vás porod teprve čeká a máte strach, jak to všechno ustojíte? Pak je tu řešení: dula.

Dula zní poněkud cizokrajně, ale není to nic složitého.

"Jde o ženu, která pomáhá rodičce, a to nejen v době porodu, ale i před ním a po něm," vysvětluje Míla Kramná z České asociace dul. Právě tato organizace duly v Česku školí a zároveň je kontaktuje s budoucími rodiči.

Jak to vypadá v praxi? Představte si typickou českou porodnici: na lůžku leží rodící žena, lékař je kdesi na lékařském pokoji, protože není třeba nic řešit, porodní asistentka průběžně kontroluje hned několik rodiček, budoucí otec je poněkud nervózní.

Žena má bolesti, a ač uprostřed lidí, cítí se trochu sama... Pokud s ní bude dula, bude tam celou dobu jen a jen pro ni. Vyslechne její přání, obavy, utěší ji či je sdělí personálu a tak dále.

Vliv na budoucí život
Úkolem dul není řešit zdravotní problémy, či dokonce vést porod, ať už v porodnici či doma. Mohou samozřejmě poradit, pokud je o to žena požádá, ale jejich hlavním zájmem je psychická podpora.

Proč je to tak důležité, když stále existuje nemálo žen, které tvrdí, že prvořadé je pro ně zdraví dítěte a že to, jak se cítily během porodu, je vedlejší? "Některým ženám přijde, že není dobré starat se jen o sebe a ne o dítě, ale tak to není, protože dobrý psychický stav usnadňuje porod," vysvětluje Míla Kramná.

Zkušenosti žen, které rodily s dulami, lze přitom shrnout asi takto: jejich podporu velmi ocenily a šlo o jiný druh péče, než kterou může nabídnout lékař či porodní asistentka.

Kde je najít?
Zatím duly nepůsobí ve všech městech, ale lze se s nimi zkontaktovat právě přes zmíněnou asociaci. Pokud jste se rozhodla, že by dula pro vás byla to pravé, a jeli to možné, promluvte si hned s několika z nich, protože v tomto případě je velmi důležité, aby to byl člověk, který vám takzvaně "sedne".

"Jako je jiná každá maminka, tak ani duly nejsou identické. Porod je intimní a velice křehká událost, kde záleží i na tom nejjemnějším detailu," uvádí na svém webu Kateřina Minková z Litoměřic, jedna z českých dul.

Je proto důležité se duly vyptávat na vše, co vás okolo porodu zajímá, na její zkušenosti, na to, zda ve stejné době nepečuje o další matku, a nehrozí proto, že se k vašemu porodu nedostane, a v neposlední řadě i na cenu za její služby. Ta se pohybuje zhruba okolo dvou tisíc korun za celou péči v době před porodem, během něj i po něm. Také je třeba si ověřit, zda přítomnost duly u porodu umožňuje i vámi vybraná porodnice.

Co je to dula?

• dula je starý řecký název, jde o speciálně vyškolenou ženu, jež poskytuje především psychickou pomoc rodící matce a celé rodině

• poskytuje emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí

• její hlavní úkol spočívá v psychické i fyzické podpoře ženy během porodu, může jí mimo jiné dávat masáže, pomáhat při volbě polohy a dalších nefarmakologických prostředků během porodu

• neposkytuje zdravotnické služby, v žádném případě nezasahuje do práce porodních asistentek ani lékařů, spolupracuje s nimi, stejně jako s rodinou

• usnadňuje komunikaci mezi rodiči a zdravotníky

• může do rodiny chodit i po narození dítěte a pomáhat při kojení, předává zkušenosti s péčí o dítě

• poskytuje drobnou pomoc v domácnosti

• Kontakt: http://www.rodina.cz/duly

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

František a Monika se potkali v psychiatrické léčebně.

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně společného. Oba padli na dno a díky tomu, že...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...Najdete na iDNES.cz