Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když nejde o zdraví, nejde o nic, tvrdí hlasová specialistka

  0:28aktualizováno  0:28
Obvykle se nedívá do očí, ale častěji do krku či ucha. Doktorka Jitka Vydrová pečuje o hlasy našich pěvců i herců, léči nemoce i vady. Pomohla založit soukromou polikliniku s týmem specialistů. "Bez komplexního přístupu k člověku, je medicína trapná," říká.

Prim. MUDr. Jitka Vydrová - šéfka Hlasového centra v Praze | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Jak moc je pro nás náš hlas důležitý?
Hlas je dnes jedním z nejdůležitějších výrobních prostředků. Je důležitý ve všech pracovních činnostech moderního světa. Je osobní vizitkou člověka. Dávno je pryč doba, kdy se lidé živili manuální prací. Dnes se na trhu práce uplatní ti lidé, kteří dokonale zvládají komunikační dovednosti. A k tomu je hlas nezbytný. Je všeobecně známé, jak úspěšní jsou lidé s příjemným sytým zvučným či podmanivým hlasem. Poruchy hlasu dnes diskvalifikují nejen klasické hlasové profesionály - herce, zpěváky, učitele či duchovní, ale většinu lidí v celé řadě dalších profesí. Hlasovými profesionály jsou dnes i zaměstnanci telefonních společností, bank či pojišťoven.

Vizitka

* MUDr. Jitka Vydrová vede Soukromou polikliniku ORL

* Kromě toho pracuje v Hlasovém centru
DAMU, kde vyučuje hlasovou a mluvní výchovu, fyziologii a hygienu hlasu

* Je autorkou knihy "Rady ke zpívání"

* Její manžel je onkolog, ředitel sanatoria na Nové vsi pod Pleší. Syn je hematoonkolog, dcera studuje druhým rokem Lékařskou fakultu.

Všichni ve vaší rodině jsou lékaři, diskutujete o medicíně doma?
Samozřejmě, jako ostatní lidé o své práci. Naše děti tvrdí, že ani neměly možnost se věnovat něčemu jinému, než medicíně, protože jsme jim nic jiného neukázali. Doma denně slýchaly medicínské případy. Řada našich přátel jsou také lékaři, takže nebylo možné před medicínou utéct. Proto bylo zcela logické, že se tomuto oboru věnují také naše děti. Manžel a syn se ve své práci setkávají s vážnými chorobami - jejich pacienti jsou onkologicky nemocní.

Vaše povolání vás spojuje, není ale na překážku času, který s manželem můžete trávit?
Necítím, že by bylo na překážku času, který trávíme společně. Čas na společný život jsme si dokázali najít vždy a i dětem jsme se maximálně věnovali a věnujeme se jim dodnes. Spojuje nás spolu i řada dalších společných zájmů. Například sport, oba jsme vášnivými lyžaři. Oba rádi cestujeme, oba máme rádi historii a kulturu. Rozumíme si v názorech na život, na politiku, oba jsme poměrně konzervativní.

Prim. MUDr. Jitka Vydrová - šéfka Hlasového centra v Praze

Ovlivnila medicina váš postoj k životu?
Zásadně, prostě když nejde o zdraví a o život nejde o nic.

Proč jste se rozhodla pro svoji specializaci v oboru ORL?
Od dětství byla mojí největší láskou hudba. Ve škole jsem hrála na klavír na všech večírcích, učila jsem se zpívat, hrát na kytaru, chodila jsem postupně do několika pěveckých sborů, a tak jsem si po ukončení studia uvědomila, že nejvíce se k této mojí zálibě hodí otorhinolaryngologie. Po promoci jsem proto nastoupila na ORL kliniku na Bulovce.

Bylo hodně těžké začít v tomto oboru se soukromou praxí?
Ne, měla jsem už klientelu, která byla na mě navázaná z nemocnice. I když teď si uvědomuji, že jsem se podvědomě asi trochu bála. Krátce před tím, než jsme soukromou praxi otevřeli, jsem měla sen, že sedím a koukám z okna své ordinace a nikdo nepřichází. Měli jsme tehdy spíše obavy, že lidé nechápou, že ošetření se hradí ze zdravotního pojištění, že lidé nevědí, že máme smlouvy se všemi pojišťovnami a že nepochopili, že i když se změnil systém hrazení zdravotní péče, pro ně se v ordinacích nic nemění. Moje obavy ale byly neopodstatněné, hned první den přišlo osm lidí. Na jednu z prvních soukromých praxí v té době to bylo dost. A od té doby jsme o pacienty nikdy nouzi neměli.

Prim. MUDr. Jitka Vydrová - šéfka Hlasového centra v Praze

Co konkrétně řeší Hlasové a sluchovém centrum, kde pracujete?
Léčbu i rehabilitaci hlasových poruch. K diagnostice používáme nejmodernější zobrazovací zvětšovací techniku. Abychom mohli také rehabilitovat hlasové poruchy vznikla při našem centru Škola hlasové a mluvní výchovy, ve které pořádáme kurzy a nabízíme programy pro všechny typy hlasových profesionálů, pro herce, moderátory, zpěváky, ale i pro učitele, právníky, telefonisty a další lidi s hlasovými problémy. Správně a profesionálně používat a zesilovat hlas není úplně jednoduché a ne každý to dokáže bez odborného vedení.

Co vás vedlo k otevření soukromé praxe?
Chtěla jsem především svobodu v rozhodování a také naplnit své představy o tom, jak si představuji kvalitní zdravotnictví. V neposlední řadě šlo i o finanční stránku, v soukromé praxi vydělávám víc než v nemocnici. Nechtěla jsem mít noční. Tyto věci byly pro mě zásadní. Platy, které jsme tenkrát v nemocnici měli, byly neuvěřitelně nízké. Postupně se k nám přidávali další kolegové, lékaři jiných oborů. Nyní provozujeme polikliniku ambulantních specialistů.

Specializace vašich kolegů na poliklinice navazuje na váš obor ORL?
Ano, a je velmi výhodné, pokud odborníci jednotlivých oborů spolupracují. Jsou obory, které k sobě patří. Například krční a alergologie nebo krční a neurologie. Pokud má pacient problém se závratí, může to být ušní problém, ale také problém neurologický, nebo potíže souvisí s vysokým krevní tlakem a pak přísluší interně. Jestliže má nemocný ucpaný nos, dochází na alergologii a nikdy se mu nikdo nepodíval do nosu, je to chyba. Problém nemusí být jen v alergii, ale i v tom, že má postižený třeba vybočenou nosní přepážku. Každý specialista by měl být schopen určit, do jaké odbornosti patří to které onemocnění a který odborník by ho měl léčit nebo který odborník by měl přispět k dobrému léčení. Bez komplexního pohledu je medicína trapná.

Prim. MUDr. Jitka Vydrová - šéfka Hlasového centra v Praze

Do jaké míry se na našich chorobách podílí dědičné faktory?
Každý má zděděné dispozice k určitým chorobám. Například ke kardiovaskulárním nemocem, k poruše metabolismu tuků – k vysokému cholesterolu. Chce-li se takový člověk uchránit, musí držet dietu či užívat léky. Jsou jiní lidé, kteří nikdy dietu nedrželi a hladinu cholesterolu mají normální. Nezdědili sklon k poruše metabolismu lipidů. A tak je to se vším. Syn alkoholika má statisticky významně větší pravděpodobnost, že se rovněž stane alkoholikem. Dalším výrazným faktorem je životní styl, stravovací návyky, výchova, prostředí, ve kterém jedinec vyrůstá.

Osvědčila se vám i alternativní medicína, která komplexní přístup hlásá?
Domnívám se, že některé doplňkové metody jsou důležité a mohou být užitečné. Je to například akupunktura. Záleží však na tom, kdo ji provozuje. Ne každý, kdo absolvuje kurz akupunktury, ji zvládá opravdu kvalitně. Mimořádně důležité jsou rehabilitační metody, ale to není žádná alternativa. Rehabilitační metody k medicíně patří. Rehabilitaci vyžadují nejen poruchy pohybového aparátu, ale i třeba poruchy hlasu či poruchy sluchu. Můj muž je onkolog, tak dobře vím, jak mohou lidem ublížit nejrůznější šarlatáni.

Jak moc ovlivňuje špatný sluch náš život?
Jakákoliv porucha sluchu prudce snižuje kvalitu života lidí. Lidé s touto poruchou jsou na tom mnohem hůře, než lidé, kteří hůře vidí. Často ani vlastní rodina nemá trpělivost se svou špatně slyšící babičkou či dědečkem, nemá chuť dokola opakovat jednoduché věty svým špatně slyšícím blízkým. Špatně slyšící lidé žijí ve zvláštním opuštěném světě, porucha komunikace s ostatními lidmi vede k celkovému úpadku duševního i tělesného zdraví.

Prim. MUDr. Jitka Vydrová - šéfka Hlasového centra v Praze

Autoři:


Nejčtenější

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

Další z rubriky

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Chrissy Metzová na cenách Emmy (Los Angeles, 17. září 2017)
Užívejte si šaty, které si obléknete, říká korpulentní Chrissy Metzová

Americká seriálová herečka Chrissy Metzová (37) se na červeném koberci ráda předvádí v netradičních modelech. Kvůli svým kyprým tvarům si šaty nechává šít na...  celý článek

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.