Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když naše tělo říká: Já tě chci!

  0:40aktualizováno  0:40
Je to silnější než rozum, bránili se Romeo a Julie. Je to silnější než já! brání se nevěrný partner(­ka). Omyl. I veškerá touha vzniká v hlavě. Ač to zní neobvykle, jedním z nejdůležitějších sexuálních orgánů je právě mozek.

Pozor, přichází potenciální objekt zájmu. Ze všeho nejdřív se postaví do pozoru čichové buňky a souběžně s nimi oči. Není však až tak důležité, zda dotyčný má na bradě smyslný třídenní vous a dotyčná míry 90­-60­-90, ba nehraje příliš velkou roli ani to, že má protějšek kladné charakterové vlastnosti.

To, proč nás někdo přitahuje víc než jiný, záleží kromě jiného na paměťových stopách uložených hluboko v našem podvědomí. A do nich se mnohdy otiskl třeba náš otec či matka nebo prostě někdo, koho jsme milovali dříve. Co na tom, že to byl třeba alkoholik. I agresivita může ženám imponovat.

Nevěra alias množení genů

Muž vnímá sex jinak než žena. Jak říká gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor z pražského centra GONA: Zatímco ženy potřebují cit, muži jsou ochotni "jít na věc" i bez něj. Muž je biologicky předurčen k tomu, aby měl více partnerek (vědecky se tomu říká: potřeba rozmnožovat své geny, laicky: nevěra). Naopak žena snáze zůstane u jednoho partnera, který jí plodí děti. Zřejmě i proto na ni působí profesní postavení a bohatství jako sexuální vnada. Magnetická síla sexu není výsadou lidí. Postavte samečka myši před mříž nabitou elektřinou ­

Lidská sexualita 
* muž je biologicky předurčen k tomu, aby měl více partnerek
* žena snáze zůstane věrná jednomu partnerovi
* muži jsou na vrcholu sexuální aktivity kolem 18­ až 20 let
* vrchol sexuální aktivity žen přichází až kolem třicítky
* polovina mužů a třetina žen potřebuje sex i po šedesátce, naopak 37 procent dospělých Čechů vůbec nesouloží
* láska nemá se sexualitou mnoho společného

a uvidí-li za ní samičku připravenou k páření, zdolá ji. Zvláštností lidí je, že muži netuší, kdy je žena plodná. Zatímco i ten nejprimitivnější sameček pozná podle různých znaků, že je samička připravena k oplodnění, lidstvo to má s množením těžší. I když se muž strefí do správných dnů, čeká jeho spermie ještě strastiplná cesta. Jen několik stovek z tří set milionů spermií se dokáže dostat do vejcovodu, kde ještě musí najít vajíčko.

Láska i bez sexu

Sexuální chuť a frekvence pohlavních styků je dána individuálním založením každého z nás a vadí to jen tehdy, když se sejdou dva extrémy v jednom manželském loži. Někdo je prostě k sexu chladnější, někdo si může nést v paměti různá traumata z dětství, některé ženy ochladnou po porodu, čímž jejich organismus dává najevo, že je uspokojen momentálním splněním rozmnožovací role. Sexuální výkon nicméně patří k sebevědomí muže a dobře se na tom vydělává. Podle údajů Světové zdravotnické organizace vyvíjí dalších dvaadvacet farmaceutických koncernů léky na erekci. Ale pozor, abyste nebyli po zhlédnutí neobyčejných sexuálních výkonů v televizi zbytečně frustrováni něčím, co je v praxi docela jinak: vězte, že průměrná soulož ve skutečnosti trvá pět minut, muž má při ní jednu ejakulaci a třetina žen ani jeden orgasmus. A ještě něco: když po sobě dva partneři málo touží, může to sice naznačovat nějaký problém, ale nemusí to být konec lásky.

Co ohrožuje ženu a muže

V ordinaci lékařů se občas objevují manželky osmdesátiletých mužů. Žádají jediné: "Aby jim už jejich manžel dal pokoj." Jak říkají sexuologové, lidská sexualita končí až smrtí. Stejně jako plodnost je však třeba ji hýčkat.

Nic naplat: ženy jsou na vrcholu sexuální aktivity kolem třicítky, muži kolem osmnácti až dvaceti let. Pak už to jde (lehce) dolů. A takzvaná druhá míza u stárnoucích mužů? Z biologického hlediska je to nesmysl. Jak říká doktor Zlatko Pastor, je to spíš jakási nostalgie, aby si člověk ještě užil. Bohužel, někdy si užívá s jinou. Jeho dosavadní partnerka má v té chvíli jiné starosti: kvůli menopauze (definitivnímu konci plodnosti, jež rapidně klesá po 35. roku věku) jí ubývá estrogenů, mění se postava, pleť i vlasy. Úbytek hormonů má na svědomí i slabší zvlhčování pochvy, takže sexuální styk může bolet. K tomu přičtěme návaly potu, motání a bolesti hlavy ­ kde je pak místo pro vášeň? Existuje hormonální léčba, má však více vedlejších účinků, než se původně soudilo, a je třeba ji ordinovat opatrně. Muži to mají v tomto směru lehčí: v padesáti či šedesáti rozhodně netrpí ztrátou libida a nějaké návaly jsou jim neznámé. I muži (někteří) sice mají svou andropauzu, víc než sexuální chuť však trpí třeba paměť. Ale i zde platí: rozhodující je, jak se cítíme. Ani menopauza netrvá věčně a intimní život je hezký i ve stáří.

Sexu svědčí pohyb

Únava a stres vadí. Rozumí se stres jako nepohoda, nikoli život na plný výkon, který naopak organismu svědčí. "V přírodě nikdy nedochází na sex v průběhu boje či za těžkého hladu," říká René Skoumal z brněnského Urocentra. A líčí typický příklad: "Jeden můj pacient pracuje jako asistent významného úředníka v Bruselu. Má mladou ženu a velmi mu záleží na tom, aby podal doma "výkon". V pátek je ještě v Bruselu, poté cesta na letiště a v Praze přesun autem do Brna. I když si vezme léky na erekci, nedokáže manželku v pátek uspokojit. V tomto případě pomůže banální rada ­ nechat sex na sobotu. Ale jinak vyřeší většinu problémů úprava životosprávy: dostatek spánku a fyzická aktivita, třeba jen delší procházka," radí lékař. Ale pozor: "přepracovanost" partnera a "migrény" patrnerky mohou někdy maskovat ztrátu sexuálního zájmu.

Kouření vadí, alkohol někdy prospívá

Kouření prostě škodí. Tentokrát hlavně mužům. Dokonce tolik, že se v některých zemích na krabičky cigaret píše: Kouření vyvolává impotenci. Nikotin ucpává a ničí cévy hlavně v malé pánvi a penisu a je velký rozdíl, zda člověk kouří pět, nebo 15 cigaret denně. Naopak i ten, kdo dlouho kouřil, se může po snížení počtu cigaret těšit na zlepšení erekce. A alkohol? V menších dávkách sexu spíše prospívá, protože povzbuzuje libido, ve větších dávkách působí hypnoticky a uspává. Že by ohrožoval plodnost, to jsou jen spekulace. U žen je alkohol rizikový pro vznik rakoviny prsu i čípku.

Porucha erekce: předzvěst infarktu!

Mnoho lidí si myslí, že když něco neklape v sexu, je to věc psychiky. Někdy ano, a nemusí to být jen partnerské hádky. Stačí léčba deprese ­ a antidepresiva utlumí vše včetně chuti na milování. Jinak je ale mnohé podmíněno fyzicky. Ženám mohou například život znepříjemňovat různé vyrážky či výtoky, jejichž příčinou bývají virové infekce, hormonální změny nebo třeba užívání antibiotik. Dlouhodobé následky, jež ubíjejí sexuální chuť, mohou mít také různé operace v břišní dutině, porod císařským řezem či nástřih hráze během porodu. Mnohem zranitelnější je však muž. Erekci škodí zejména nemoci cév. Protože cévy v malé pánvi a hlavně v penisu patří k nejzranitelnějším v těle, bývá často právě porucha erekce vůbec první předzvěstí infarktu. Stejně tak bývá prvním projevem cukrovky či vysokého tlaku. A pozor: i léky, které se na léčbu těchto chorob používají, zejména jejich starší typy, mohou vyvolávat poruchy erekce. Někdy stačí vyměnit je za novější. Stejně tak mohou erekci komplikovat onemocnění prostaty. Mladším mužům se může prostata zanítit, ale léčba pomůže.

Pozor na bolest

Pro plodnost mají klíčový význam varlata, v nichž se tvoří spermie. Musí být uložena mimo dutinu břišní. René Skoumal však říká: "I dnes se bohužel setkávám s pacienty, kterým nikdo do třiceti let nezjistil, že mají nesestouplé varle." Podobně mohou ohrozit plodnost některé infekční choroby (hlavně příušnice po pubertě) či neléčený zánět nadvarlete. Při některých aktivitách, třeba při jízdě na kole, ale též při souloži nebo prostě jen tak, může začít jedno varle prudce bolet. Způsobí to většinou pootočení varlete kolem osy semenného provazce a je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Bez operace do několika hodin se totiž zastaví přítok krve a varle odumře.

5 mýtů o sexu

Znáte vtip o oblíbené poloze manažerů? 

1. Oba jsme pracovně velmi vytížení a na sex není čas.
NE
Je na to dokonce vtip: "Víte, jaká je oblíbená sexuální poloha manažera a manažerky? Oba na zádech, každý na své půlce postele." Pravda je však taková, že na sex je čas vždy a může to být naopak velmi příjemná relaxace. Momentální vyčerpání sice sexuální styk ztěžuje, ale při trvalejším opadnutí zájmu je třeba hledat příčinu spíše v poklesu sexuální touhy (což není nutně handikepem pro vztah). Někdy bývá příčinou ­ ne vždy přiznanou ­ ztráta atraktivity jednoho z partnerů.

2. Vyhasnutí sexuálního života je součástí stárnutí.
NE
Přítomnost erekce je především cenný údaj o cévním zdraví muže. Proto se někdy obrazně nazývá penis biologickým teploměrem. Cévy může mít nemocné i mladý muž ­ a ten je pak impotentní (obvyklé u velmi silných kuřáků). A naopak cévy může mít zdravé i velmi starý muž.

3. Už spolu nemáme intimní styk, náš vztah je tedy méněcenný.
NE
Není tomu tak. Stejně jako je normální souložit v každém věku, je také normální v jakémkoliv věku nesouložit. Pro některé partnerské vztahy je prostě radost z dětí či koníčky atraktivnější než intimní styk.

4. Léky vždy zajistí výbornou erekci.
NE
Erektogenní léky jsou v medicíně novinkou a cesta k jejich dokonalosti je ještě daleká. Žádný z dosavadních tří dostupných léků neovlivňuje libido, tedy chuť k pohlavnímu styku. Pokud pro nás partner není ani trochu přitažlivý, nevyvolají vášeň ani ty nejmodernější léky, stejně jako ji nevyvolají u muže na smrt unaveného. Účinnost léků je navíc i za optimálních podmínek osmdesátiprocentní.

5. Jsem po operaci prostaty, takže mi už nehrozí její rakovina.
NE
Není tomu tak. Při běžné operaci prostaty se odstraňuje jen její zbytnělá část, jež bývá ve středu tkáně. Obal prostaty zůstává, operace se vlastně podobá "vyloupnutí dužniny z pomeranče". Rakovina přitom vzniká zásadně v okrajové části prostaty. I pacient po odstranění prostaty tak musí chodit na kontroly zhruba jednou ročně.Nejčtenější

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Přejídání jako zabiják. Skrytě ničí i vaše játra

Znalec gastronomie Pavel Maurer radí: „Nejezte blbě!“ Lékaři by dodali: „A když už, tak se aspoň nepřejídejte.“ Obezita totiž ničí nejen klouby a srdce, ale...  celý článek

Po zákroku se ranka nemusí ani šít.
Artroskopie se bát nemusíte. Co vás čeká?

Dobře si prohlédnout celé koleno zevnitř, aniž by bylo potřeba jej chirurgicky otevřít, umožňuje artroskopie. Poskytuje přímý pohled na celý kloubní povrch,...  celý článek

čtení
Čtení knih přináší výhody. Budete lépe spát a zlepšíte si paměť

Trávit volný čas čtením zajímavé knihy je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé. Existují však i zdravotní důvody, proč byste se...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.