Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když jeden onemocní, druhý může umřít

  1:00aktualizováno  1:00
U starších manželských párů je známou skutečností, že po smrti jednoho z partnerů často brzy umírá i druhý. Dosud největší průzkum tohoto jevu ukázal, že podobné, jen o něco nižší riziko platí i v případě, že jeden z manželů musí odejít do nemocnice.
Nemoc partnera je pro druhého stresující. Obavy pak podkopávají imunitu a zhoršují celkový zdravotní stav. Ilustrační foto.

Nemoc partnera je pro druhého stresující. Obavy pak podkopávají imunitu a zhoršují celkový zdravotní stav. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

A je jedno, zda jsou hospitalizováni kvůli demenci, psychiatrickému onemocnění, mrtvici nebo zlomenině.

"Naše studie ukázala, že riziko úmrtí hrozí opuštěnému manželovi či manželce nejen v případě, že druhý z partnerů zemře, ale i když vážně onemocní," tvrdí autoři výzkumu.

Jsou jimi sociolog Nicholas Christakis z Harvard Medical School v Bostonu a Paul Allison z Univerity of Pennsylvania ve Filadelfii.

Výsledky jejich výzkumu zveřejněné v New England Journal of Medicine dokazují, že riziko úmrtí pro opuštěné partnery prudce narůstá zejména v prvních týdnech po hospitalizaci druhého z manželů.

Pak se na několik měsíců vrací do normálu, ale poté riziko předčasného skonu opět narůstá - nezávisle na délce hospitalizace.

Riziko úmrtí je různé pro muže a ženy. Když se doma bez partnerky ocitá muž, manželčin odchod do nemocnice pro něj znamená riziko smrti ve výši až 35 procent.

Ženy snášejí takovou situaci ještě hůře - odvezou-li do nemocnice muže, manželce hrozí smrt s pravděpodobností až 44 procent.

Pro srovnání: manželčina smrt může způsobit předčasný odchod ze života 53 mužům ze sta, úmrtí manžela zvyšuje riziko smrti manželky na 61 procent.

Stres a samota
Vysvětlení je prosté: nemoc či úmrtí je pro náhle osamělé velkým stresem. Strachují se o zdraví a život druhého, zároveň se ocitají bez jeho citové, finanční i praktické podpory.

To může podkopat imunitu, mohou tak propuknout doutnající zdravotní problémy nebo se mohou prudce zhoršit obtíže a nemoci již existující.

Výzkum amerických sociologů trval deset let, začal v roce 1993 a skončil v roce 2002. Během této doby sledovali badatelé hospitalizaci a úmrtí u nebývalého počtu 518 240 manželských párů ve věku 65 až 98 let.

Zhruba tři čtvrtiny manželů a dvě třetiny manželek prošly během této doby alespoň jedním pobytem v nemocnici, zemřela asi polovina mužů a třetina žen ze sledovaných párů.

Vědci zjistili, že riziko smrti druhého z partnerů závisí rovněž na druhu onemocnění prvního.

Nejvíce úmrtí zaznamenali u mužů, jejichž manželky byly hospitalizovány kvůli demenci, psychiatrickému onemocnění a mrtvici, nejmenší míru úmrtnosti zaznamenali vědci u manželů, jejichž žena se léčila s některou z mnoha forem rakoviny. Podobné výsledky zaznamenali u manželek.

Z výzkumu vyplývá, jak důležitá je péče lékařů a rodiny nejen o nemocné členy rodiny. Sociální a praktickou pomoc potřebují neméně i jejich starší opuštění manželé a manželky, zdůrazňuje v Science News gerontoložka Suzanne Salomonová.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...Najdete na iDNES.cz