Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když jeden onemocní, druhý může umřít

  1:00aktualizováno  1:00
U starších manželských párů je známou skutečností, že po smrti jednoho z partnerů často brzy umírá i druhý. Dosud největší průzkum tohoto jevu ukázal, že podobné, jen o něco nižší riziko platí i v případě, že jeden z manželů musí odejít do nemocnice.
Nemoc partnera je pro druhého stresující. Obavy pak podkopávají imunitu a zhoršují celkový zdravotní stav. Ilustrační foto.

Nemoc partnera je pro druhého stresující. Obavy pak podkopávají imunitu a zhoršují celkový zdravotní stav. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

A je jedno, zda jsou hospitalizováni kvůli demenci, psychiatrickému onemocnění, mrtvici nebo zlomenině.

"Naše studie ukázala, že riziko úmrtí hrozí opuštěnému manželovi či manželce nejen v případě, že druhý z partnerů zemře, ale i když vážně onemocní," tvrdí autoři výzkumu.

Jsou jimi sociolog Nicholas Christakis z Harvard Medical School v Bostonu a Paul Allison z Univerity of Pennsylvania ve Filadelfii.

Výsledky jejich výzkumu zveřejněné v New England Journal of Medicine dokazují, že riziko úmrtí pro opuštěné partnery prudce narůstá zejména v prvních týdnech po hospitalizaci druhého z manželů.

Pak se na několik měsíců vrací do normálu, ale poté riziko předčasného skonu opět narůstá - nezávisle na délce hospitalizace.

Riziko úmrtí je různé pro muže a ženy. Když se doma bez partnerky ocitá muž, manželčin odchod do nemocnice pro něj znamená riziko smrti ve výši až 35 procent.

Ženy snášejí takovou situaci ještě hůře - odvezou-li do nemocnice muže, manželce hrozí smrt s pravděpodobností až 44 procent.

Pro srovnání: manželčina smrt může způsobit předčasný odchod ze života 53 mužům ze sta, úmrtí manžela zvyšuje riziko smrti manželky na 61 procent.

Stres a samota
Vysvětlení je prosté: nemoc či úmrtí je pro náhle osamělé velkým stresem. Strachují se o zdraví a život druhého, zároveň se ocitají bez jeho citové, finanční i praktické podpory.

To může podkopat imunitu, mohou tak propuknout doutnající zdravotní problémy nebo se mohou prudce zhoršit obtíže a nemoci již existující.

Výzkum amerických sociologů trval deset let, začal v roce 1993 a skončil v roce 2002. Během této doby sledovali badatelé hospitalizaci a úmrtí u nebývalého počtu 518 240 manželských párů ve věku 65 až 98 let.

Zhruba tři čtvrtiny manželů a dvě třetiny manželek prošly během této doby alespoň jedním pobytem v nemocnici, zemřela asi polovina mužů a třetina žen ze sledovaných párů.

Vědci zjistili, že riziko smrti druhého z partnerů závisí rovněž na druhu onemocnění prvního.

Nejvíce úmrtí zaznamenali u mužů, jejichž manželky byly hospitalizovány kvůli demenci, psychiatrickému onemocnění a mrtvici, nejmenší míru úmrtnosti zaznamenali vědci u manželů, jejichž žena se léčila s některou z mnoha forem rakoviny. Podobné výsledky zaznamenali u manželek.

Z výzkumu vyplývá, jak důležitá je péče lékařů a rodiny nejen o nemocné členy rodiny. Sociální a praktickou pomoc potřebují neméně i jejich starší opuštění manželé a manželky, zdůrazňuje v Science News gerontoložka Suzanne Salomonová.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Ferrari F12 Berlinetta 6,3...
Ferrari F12 Berlinetta 6,3...

r.v. 2016, naj. 7 500 km, benzín, 1. majitel
6 650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz