Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když dítě svačí, jde mu lépe učení

  1:00aktualizováno  1:00
Dnešní děti jedí paradoxně nezdravěji než generace jejich prarodičů, která přišla na svět těsně po válce. Tehdy byl v Evropě obecně nedostatek všeho včetně potravin. Nevhodná strava má vliv třeba na školní výkony, stavbu kostí nebo na růst potomka.
České děti by měly jíst mnohem víc ovoce a zeleniny a nechodit tolik do fast-foodů, říkají lékaři. Ilustrační foto.

České děti by měly jíst mnohem víc ovoce a zeleniny a nechodit tolik do fast-foodů, říkají lékaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Dnešní děti mají stejné potíže jako dospělí
České děti jedí nezdravě, varují lékaři

Největším prohřeškem je jednotvárná strava dospívajících, kteří preferují rychlé občerstvení. Ale i jídlo mladších dětí je příliš vydatné.

"Volný čas většiny dětí ovládla televize či počítačové hry, přirozený pohyb přestal být součástí jejich života," říká Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství.

"Poruchy růstu, obezita, nebo naopak mentální anorexie a bulimie jako důsledek strachu z tloušťky, zvýšená nemocnost či alergie, oslabení imunitního systému, chronický únavový syndrom - to vše úzce souvisí s nesprávným stravováním."

Děti podle průzkumu Fóra zdravé výživy jedí nepravidelně, konzumují příliš mnoho sladkostí, pochutin a kolových limonád s vysokým obsahem kyseliny fosforečné na úkor běžné stravy. Naopak zelenině moc nedají.

"Odpovídající skladba výživy je přitom důležitá i pro psychický vývoj a schopnost učit se," říká Moravcová.

Dítě by mělo ráno snídat a dopoledne svačit, avšak z průzkumu mezi žáky základních škol v celé republice vyplynulo, že 48 procent žáků 6. tříd před odchodem do školy nesnídá (nebo snídá jen někdy).

Někteří ve škole nesvačí a jejich prvním jídlem je až oběd. Je přitom prokázáno, že kdo ráno nejí, hůře se soustředí, dříve se unaví a může ho také, pokud ani nepije, trápit bolest hlavy.

"Kvůli nadměrné konzumaci kolových limonád a nahrazování kvalitních mléčných výrobků čokoládovými tyčinkami, které nemají přes tvrzení reklam s mlékem nic společného, jsou děti ohroženy v dospělosti osteoporózou neboli řídnutím kostí," říká Moravcová.

Vápníkový deficit z dětství není možné později dohnat. Proto je zásobení vápníkem a vitaminy D, A, C, Kl, B6 a fosforem v dospívání tak důležité.

Dívky mají více problémů
U dívek se výživové nedostatky projevují častěji než u chlapců, začínají se totiž zajímat o postavu a dodržují módní diety - na dotaz "chceš zhubnout?" odpovědělo kladně 22 procent dívek šestých tříd.

Neuvážené diety s nízkým obsahem tuků však mohou vést jak k problémům spojeným s nedostatkem vitaminů rozpustných v tucích, tak s jejich vstřebáváním z potravy do organismu.

Zejména u vitaminu E se důsledky projeví až s odstupem mnoha let a mohou vyústit až v poruchy plodnosti. Anebo se dokonce mohou podílet na vzestupu rizika vzniku zhoubných nádorů v důsledku toho, že tělu chybí antioxidanty rozpustné právě jen v tucích.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Čtyři největší chyby, které děláme při výchově dětí, ale nevíme o nich

Pláž, ilustrace

Ať se snažíme, jak se snažíme, aby náš vliv na potomky byl co nejlepší, stejně se nám někdy výchova poněkud vymyká. A...

OBRAZEM: Nejroztomilejší děti slavných maminek ze světa i z Česka

Beyoncé se starší dcerou Blue Ivy

Populární herečky, zpěvačky nebo modelky jsou často také milujícími maminkami rozkošných dcer a synků. Například...

Chcete počít dítě? Dejte si denně malé pivo, radí mužům vědci

muž pivo

Lidem, kteří plánují rodinu, se doporučuje vynechat alkohol, aby tak zvýšili šanci na otěhotnění. Italská studie ovšem...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz