Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Léky jako jed. Pozor na špatné užívání kapek do nosu i sirupu na kašel

  • 3
Nesprávné užívání léků může způsobit vážné zdravotní komplikace. Přehánět se to ale, jak se píše v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES, nesmí ani s těmi, které jsou k sehnání na každém rohu. Uškodit mohou třeba i kapky do nosu či sirup na kašel.

Takové kapky do nosu se tváří neškodně. Pokud je užíváte podle příbalového letáku, nemusíte se obávat. Jestliže si ale kapky budete kapat po hodině a nepřestanete ani poté, co nejhorší potíže odezní, zaděláváte si na pořádné potíže.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velké téma o tom, na co si dát při braní a kombinaci různých léků pozor, si přečtěte v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 33

Mnoho těchto výrobků totiž obsahuje derivát efedrinu, při jeho dlouhodobějším užívání – někdy stačí i týden – se buňky v nose přestanou pohybovat a dojde k prosáknutí nosní sliznice a následnému otoku. Pacient má tak pocit ucpaného nosu stejně jako při rýmě a dál si kape kapky. V horších případech může přijít krvácení, v těch závažnějších pak bolesti hlavy a závratě.

Nebo třeba takové polknutí sirupu na kašel před tím, než se člověk uloží do postele. Vůbec to není zárukou klidného spaní. Mnohdy se vám po něm může i výrazně přitížit.

Pokud si totiž dáte léky na odkašlávání krátce před ulehnutím, klidnou noc nečekejte. Léky vás budou nutit kašlat. Některé ředí hlen nebo podporují tvorbu řídkého hlenu. Bez obav je můžete užít během dne, nejpozději však v pět hodin odpoledne. Před spaním zvolte raději antitusika, která kašel uklidňují.

Nikdy nekombinujte léky na tlumení s léky podporujícími kašel. Docházelo by k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání.

Poměrně častou záležitostí jsou lékové interakce. „Pokud pacient užívá 3-5 léků, je už vysoká pravděpodobnost, že jejich kombinací k ní dochází,“ říká lékárnice Michaela Bažantová.