Kdy se daří listeriím

  18:03
Během letošní až dosud mírné zimy se nebývale zvýšil počet onemocnění listeriózou u lidí. Není vyloučeno, že tu existuje přímá souvislost a pokud další zimy budou stejně mírné, tak se budeme s problémem listeriózy možná setkávat častěji. Co to vlastně listerióza je, koho nejvíc ohrožuje a jak vzniká?
Bělavé kolonie listerií. (Foto: autoři)

Bělavé kolonie listerií. (Foto: autoři)

Minulý rok zemřelo na listeriózu osm lidí z dvaašedesáti nakažených, což je čtyřikrát víc než v roce 2005. Od října do konce loňského roku pak hygienici evidovali na jižní Moravě celkem 12 případů nakažení listerií. Z toho čtyři těhotné ženy, které přenesly nákazu na novorozené děti. Všichni novorozenci naštěstí přežili.

Bakterie listerie krevním řečištěm proniká do míst, kde později napadá a ničí buňky pacienta a vyvolává např. zánět žaludku a střev, zánět mozkových blan a mozku, potrat a otravu krve (septikemii) novorozenců. Jde o horečnatá onemocnění nejčastěji se  střevními, chřipkovitými nebo nervovými příznaky. Období mezi vstupem listerií do organizmu a vypuknutím nemoci (inkubační doba) je od 3 do 70 dnů.

Obr.1: A – Listerie je tyčinkovitá bakterie o délce dvou tisícin milimetru (nahoře). Při dělení listerie dojde k vytvoření přepážky v původní buňce a vzniku dvou nových buněk (snímek z elektronového mikroskopu); B – Listerie rostou na agaru, kde po 24 hodinách vytváří bělavé kolonie; C – Černé kolonie listérií v biochemické testu

Vznik a průběh onemocnění závisí hlavně na celkovém stavu pacienta, ale i na počtu a konkrétním typu  listérií. Ne všichni lidé, kteří v potravě přijali listerie ovšem onemocní. Riziko vzniku tohoto onemocnění pro zdravého člověka je minimální. Postiženy jsou nejčastěji lidé s imunodeficitem, těhotné ženy, novorozenci, lidí s onemocněním jater, ledvin, maligním onemocněním, diabetici a starší lidi. Onemocnění lze léčit antibiotiky.

Listerióza je často v médiích ale i odborníky prezentována jako onemocnění přenosné ze zvířat na člověka. Není tomu úplně tak, neboť nemoc patří do skupiny saprozoonóz, u kterých zdrojem původce onemocnění je buď neživý organický substrát nebo zvíře, což je nezbytné vědět pro přijetí účinných konkrétních protiepidemických opatření.

Enormní pomnožení listerií v průběhu letošní mírné zimy v organických substrátech ve venkovním prostředí nebo v krmivech a manipulace s nimi mohla být nejvýznamnějším zdrojem listerií, který kontaminoval zařízení na zpracování a skladování potravinářských surovin nebo hotových potravin. V průběhu skladování v chladu pravděpodobně došlo k pomnožení listérií a riziko vzniku infekcí lidí tak vzrostlo.

Zatím však nebyla řečena některá důležitá fakta, která by pomohla vysvětlit  důvody, proč je onemocnění v současné zimní sezóně tak časté. Většina bakterií schopných vyvolat onemocnění člověka a zvířat si libuje při teplotách blízkých jejich fyziologické teplotě.

Jednou z mála výjimek je právě pohyblivá tyčinkovitá bakterie rodu Listeria, která je schopna se poměrně rychle množit i v chladu např. při 4-8 C  v potravinách skladovaných v chladničce. Zrovna tak se můžou listerie pomnožit v organickém substrátu, jak je to známe u špatně konzervovaných krmiv pro hospodářská zvířata (např.siláž), skladovaných v zimním období při venkovních teplotách. Teploty letošní mírné zimy proto mohly v těchto krmivech nastartovat a umožnit množení listerií. Takto krmená zvířata mohou onemocnět listeriózou, která se u přežvýkavců projevuje zánětem mozku (encefalitidou) nebo infekcí močových cest. U březích zvířat může infekce v pozdním stadiu gravidity vyvolat zmetání (potraty) a (septikemii) novorozených mláďat.

Obr.2: Listerie infikují buňky pacienta (upraveno podle A.Salyers, Bacterial pathogenesis, 1994): Listerie jsou pohlceny buňkou pacienta (3 velké hranaté buňky). Listerie (hnědé tyčinky) se pomnoží a pohybují se za pomocí bílkoviny aktinu („chvostík kometky“), který je „vystřeluje“ kupředu. Aktin patří buňkám pacienta a listerie si ho pro svůj pohyb pouze „zapůjčuje“.

V letošním zimním období však nebyl zaznamenán zvýšený počet hospodářských zvířat, která onemocněla listeriózou. To by mohlo svědčit buď pro dobrou kvalitu většiny siláží nebo pro větší odolnost zvířat proti nemoci. Hospodářská zvířata, která vylučující listerie trusem nepředstavují pro člověka a jiná zvířata přímé riziko přenosu infekce. (Ve stolici zvířat – až 50%, ale i zdravých lidí  - 5 až 10%, je listerie běžně prokazována.)

Přirozeným zdrojem listerie pro potravinářské suroviny je proto bakteriemi kontaminované zpracovatelské zařízení, které se nejčastěji nachází v blízkosti farmy hospodářských zvířat. Tyto suroviny jsou často kontaminované nejen listeriemi, ale i jinými druhy baktérií. V chlazené surovině nebo potravině určené pro lidský konzum se v průběhu výrobního procesu nebo skladování listerie nekontrolovaně množí dál. Tato skutečnost se stává v době zvýšeného počtu těchto onemocnění „noční můrou“ pracovníků potravinářského průmyslu a lékařů, protože tyto potraviny jsou největším rizikem pro vznik onemocnění u člověka.

Listerie ovšem nepřežívá pasterizaci (55-70 stupňů C). Problémové jsou tudíž hlavně nepasterizované a tepelně neopracované suroviny a z nich vyrobené potraviny. Výjimkou není ani sekundární kontaminace nezávadných potravin listeriemi. Rizikovými mohou přitom být nejenom potraviny živočišného původu, ale často i zelenina.


Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...