Ona

Kdy musí mandle raději ven?

  • 26
Chrápání a záněty středního ucha patří mezi typické potíže vyvolané zvětšenou nosní mandlí. Tu je proto někdy lepší zavčas odstranit. Potrápit mohou i mandle krční, které na rozdíl od nosních sužují mnohé lidi i v dospělosti.

Huhňá vaše dítě a dýchá pusou? Pak má dost možná zvětšenou nosní mandli, což nejlépe posoudí ORL specialista.

Tuto potíž signalizují i časté rýmy, někdy dokonce nedoslýchavost.

"Není dobré příliš otálet s návštěvou odborníka, změny sluchu by mohly být trvalé," radí ušní, nosní a krční lékař Radek Langer z Mladé Boleslavi.

Lékař v podobných případech doporučí mandle vyndat už proto, že podle Langera nemají ty nosní pro fungování lidského těla velký význam.

Protože mezi sedmým a patnáctým rokem samy od sebe zanikají, jsou u dospělých velkou vzácností, trápí hlavně malé děti.

Přesto nemá v případě potíží smysl čekat, až mandle zmizí samy - dítě by si zbytečně osvojilo třeba nevhodné dýchací návyky, které mohou dokonce deformovat jeho hrudník.

Děti, které mají zvětšené nosní mandle, a dýchají proto pusou, mívají rovněž zkrácenou kůžičku mezi horním rtem a nosem, což nevypadá nejlépe - s postupujícím věkem se z toho přitom stává trvalý zvyk.

Trochu jiné je to v případě krčních mandlí, které jsou důležitou součástí imunitního systému. Opakované angíny, které člověka postihují, jsou nejen otravné, ale mohou být i nebezpečné - pokud léčba nezabere, mohou poškodit ledviny a srdce nebo se může objevit revmatická horečka.

Hlídací pes v krku
O odstranění krčních mandlí je na místě uvažovat, pokud se angíny objevují podezřele často.

Varovným signálem je také opakující se onemocnění více členů rodiny, za kterým může být bacilonosičství některého jejího člena.

Samozřejmostí by proto měl být výtěr krku po každé vyléčené angíně, dá se jím totiž určit, jaká bakterie zánět způsobila, a podle toho by se pak měla řídit příští léčba.

Jenže ani lékaři se neshodují v tom, zda je vždy dobré mandle z krku odstranit. "Po odnětí krčních mandlí hrozí častější onemocnění horních cest dýchacích," potvrdila lékařka Eva Houšťková.

Jejich odstranění proto může přitížit astmatikům a alergikům, proto je třeba před operací znát i názor alergologa na to, zda se pro dotyčného pacienta operace hodí, nebo ne.

Je libo zmrzlinu po operaci?
Při zákrocích si pacient může vybrat mezi celkovou a místní anestezií. "Místní anestezie má výhodu v lepší snášenlivosti, nehrozí při ní zvracení a silnější krvácení. Celková anestezie je příjemnější pro ty, kteří si rádi nechají ujít zážitek ze zákroku," doplňuje lékařka Houšťková.

Například dětem se nosní mandle vždy odstraňují v celkové anestezii, ovšem ambulantně. Po operaci je důležité bránit zvýšenému krvácení a krk rozhodně mechanicky nedráždit například jídlem s hrubou strukturou.

Obzvlášť děti ocení terapii chladem, při níž si mohou dopřát zmrzlinu k snídani, k obědu i k večeři. Je ale třeba, aby se zhruba deset dní vyhýbaly kolektivu, protože po operaci jsou nějaký čas náchylnější k infekci.

Aby vás netrápily nos a krk
Operace krčních nebo nosních mandlí je vcelku banální zákrok, ale může výrazně zmenšit zdravotní potíže a zabránit třeba nedoslýchavosti.

Kdy jít na krční-nosní-ušní? 
• pokud se angína objeví více než šestkrát za rok, třikrát až čtyřikrát ve dvou po sobě následujících letech nebo jednou až dvakrát ročně po dobu tří let 
• na zvětšenou nosní mandli ukazuje změna hlasu dítěte, dýchání ústy, nedoslýchavost, častá rýma a záněty středního ucha

Co pacienta na ORL čeká?
Lékař se podívá pacientovi do nosu, úst a uší. Aby si podrobněji prohlédl zadní část nosohltanu, použije endoskop - kovovou trubičku se světlem, kterou vloží do nosu. Pomocí endoskopu pak nosní mandle vytrhne.

Jak vypadá odstranění mandlí?
Operace se provádí v celkové anestezii a je to většinou zákrok ambulantní, malý pacient tedy ráno přijde a odpoledne může jít domů. Kromě vyhýbání se horkým nápojům a zvýšené tělesné aktivitě je po třech dnech úplně v pořádku.

Podle lékařky Evy Houšťkové je lepší respektovat navrženou rekonvalescenci po dobu dvou až tří týdnů, rozhodně není dobré poslat dítě týden po zákroku na lyžařský výcvik.

Co je důležité po zákroku: 
• nepít horké nápoje, kyselé džusy, nápoje s bublinkami 
• nekřičet, nezpívat, nekouřit 
• nejíst hrubou stravu, jakou je mrkev, ořechy 
• nekoupat se v teplé vodě, vyvarovat se prašného prostředí 
• nenamáhat se, nezvedat těžká břemena 
• první tři dny počítejte s tekutou a kašovitou stravou

Mýty a polopravdy o mandlích

1. Budu mít po zmrzlině angínu?
Častá konzumace velkého množství zmrzliny nebo velmi chladných nápojů může oslabit sliznici, ta je pak náchylnější k infekci.

2. Mohu mít angínu i po vytržení mandlí?
Můžete, angína není onemocněním jen krčních mandlí, ale celé skupiny lymfatických uzlin. Také jen malý kousek ponechané tkáně přivolává časté záněty.

3. Proč se mandle vyndavají nejčastěji na podzim?
V létě je kvůli vysokým teplotám větší riziko pooperačního krvácení, proto je pro jejich odstranění vhodnější zimní období. Pro alergiky se nehodí ani jaro a léto, protože jejich organismus bývá v té době oslabený a jizvy po operaci více bolí a hůře se hojí. Na druhou stranu hrozí v zimě kvůli většímu výskytu chřipky po zákroku komplikace.

4. Proč nosní mandle dorůstají?
Při jejich odstraňování v obtížně přístupných místech se může stát, že jich malý kousek zůstane. Ten pak často znovu doroste.

5. Budu po vytržení mandlí častěji nemocný?
Po odstranění nosních mandlí se snižuje počet rým a zánětů středního ucha. U krční mandle se názory odborníků někdy rozcházejí, obecně lze však říci, že s odstraněním mandle mizí i část obranné tkáně, infekce tedy snáze pronikne do dýchacích cest. Nicméně je prokázáno, že angín významně ubude. Nemělo by se zapomínat na to, že angína není jen protivná bolest v krku, ale že s sebou nese i rizika v podobě poškození ledvin a srdce.

6. Co má společného angína s anginou pectoris?
V podstatě nic, pojem angina znamená zúžení. Při angině pectoris se nedostatečně prokrvuje srdeční sval kvůli zúženým cévám. Toto onemocnění se projevuje bolestí při námaze nebo při přechodu do výrazně chladnějšího prostředí.

7. Mohu mít angínu i při jiném onemocnění?
Ano, dříve způsoboval těžké angíny záškrt, dnes infekční mononukleóza. Angína je také součástí obrazu spály.

8. Mohu být bacilonosičem, i když mě v krku nebolí?
Můžete na své okolí přenášet bacily i přesto, že sám neonemocníte. Proto je v rodinách s častým výskytem angín žádoucí udělat výtěr z krku všem jejím členům. Je to jediný způsob, jak své bacilonosičství můžete zjistit.

Chřipka, nachlazení, zdraví - ilustrační foto.