Ona

Kdy je bolest zbytečná

  • 2
Dlouhodobá bolest trápí mnoho lidí. Někoho bolí hlava, někoho záda, jiný se nemůže zbavit bolesti břicha. Nemusí se však soužit navždy, protože existuje možnost, jak se bolesti zbavit. A způsobů je hned několik - i lékaři se však rozcházejí v tom, který z nich je nejlepší.

"Bolest je nemoc sama o sobě," tvrdí přednosta pražského fyziologického ústavu Richard Rokyta.

Patří proto mezi lékaře, kteří hájí názor, že jako takovou je třeba bolest léčit. Například ve speciálních centrech zaměřených výhradně na léčbu bolesti, která v posledních letech přibývají i v Česku.

Jiní lékaři toto pojetí odmítají a zjednodušeně řečeno doporučují pacientům pátrat zejména po příčině bolesti a pak ji třeba ve spolupráci s lékařem zahnat na ústup.

"Bolest je problém, který souvisí se zdravím, je odchylkou od stavu zdraví, ale v žádném případě nejde o nemoc," říká o bolesti například pražský rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Ten se ve své praxi na rozdíl od zastánců tvrzení, že bolest je nemoc, snaží nahlížet na trápení klientů se zády třeba jako na důsledek jejich životního stylu a situací, které zažívají. Radí jim, aby pomoc hledali například v tom, že se budou snažit něco změnit u sebe.

V jednom se však nejspíše shodnou oba tábory: tlumit bolest polykáním prášků, aniž se jí člověk snaží zbavit skutečně trvale, nemá smysl.

Když mě to pořád bolí...
Máte stálé bolesti? Ubývá vám sil, nemůžete spát a na přátele nebo koníčky nemáte kvůli bolestem ani pomyšlení? Pak se u vás projevují typické důsledky patálie jménem chronická neboli dlouhotrvající bolest.

"Chronická bolest nemá sama o sobě žádný význam a je přímo škodlivá. Až 95 procent těchto případů se přitom dá léčit," tvrdí primář Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů v pražském Motole Jiří Kozák.

MUDr. Jiřího Kozáka jste se mohli ptát v on-line rozhovoru na iDNES. Jeho odpovědi najdete ZDE.

Dva protichůdné pohledy
Jenže: je skutečně bolest nemocí sama o sobě, nebo je to spíše volání organismu o pomoc, třeba v podobě změny životního stylu? Lékaři se shodují: dlouhotrvající bolest je problém, ale v názorech, jak jí člověka zbavit, se liší.

"Je nebezpečné označit bolest za nemoc. Pacient totiž potom přestává spoléhat na vlastní schopnosti vyrovnávat se s bolestí a spoléhá pasivně na pomoc lékaře," varuje rehabilitační lékař Jan Hnízdil z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Poslední výzkumy ukazují, že v Evropě trpí chronickou bolestí v průměru na 35 procent populace. U mužů je to 31 procent a u žen téměř čtyřicet procent. Mezi nejčastější bolestivé stavy patří bolesti zad, hlavy a kloubů.

Záda bolí čas od času osm lidí z deseti. Druhá nejčastější je bolest hlavy - trápí více ženy. Migrénou trpí asi 18 procent ženské populace. Nejzávažnější jsou bolestivé stavy po operaci, traumata a bolest při nádorovém onemocnění.

Když bolest ničí život
Bolest přitom dokáže převrátit život člověka a jeho okolí naruby. "Mívá vážné důsledky nejen pro pacienta samého, ale zatěžuje i jeho rodinné vztahy a někdy vede i ke ztrátě zaměstnání," tvrdí primář Jiří Kozák.

A popisuje: "V našem centru léčby bolesti má sedmdesát procent pacientů kvůli bolestem částečný nebo úplný invalidní důchod. Spolupracujeme také s psychology, psychiatry a sociálními pracovníky."

Podle Hnízdila se také může stát, že se bolest stane ústředním životním problémem. Příklad? Bolavá záda se ozývají proto, že dotyčný člověk zažívá stres. A místo toho aby cvičil, celý den sedí a polyká prášky.

S bolestí se dá bojovat hned několika způsoby. A zdaleka ne jen léky. "První, co by měl lékař udělat, je pomoci pacientovi mobilizovat jeho vlastní síly, a nikoli potlačovat bolest samu," soudí lékař Hnízdil. Pomáhá také rehabilitace, psychoterapie a někdy i chirurgický zásah. Jsou však i bolesti, kde nezabírají ani opiáty.

I stres umí bolet
"V malém procentu případů lze bolest odstranit, ale ve většině lze za úspěch považovat i částečnou úlevu od bolesti," upozorňuje Kozák.

V centru proti bolesti se může pacient také dozvědět, že by bylo záhodno, aby změnil svůj životní styl. "Někdy se stres skutečně projeví bolestí. V tom případě pomůže třeba cvičení," říká Kozák.

Základní otázka by podle Kozáka měla znít: Co mám udělat pro to, abych se bolesti zbavil? "Můžeme pomoci léky, rehabilitací, ale pacient mnohokrát potřebuje pomoci změnit pohled na život," říká. Jinak pacienta čekají pouze zvyšující se dávky léků, které mívají nemálo vedlejších účinků.

Co máte dělat, když vás něco bolí
Patříte mezi lidi, které už dlouho sužuje nějaká bolest? Přinášíme rady, jak se můžete bolestí postupně zbavit.

1. Zamyslete se, co sami můžete s bolestí udělat
Obtíže zvažte ze všech stran. Jestli vás netrápí něco v rodině, zaměstnání, jestli dodržujete správnou životosprávu a aktivně pečujete o svoji fyzickou kondici.

2. Shromážděte výsledky všech svých vyšetření
Dejte si dohromady veškerou dokumentaci o svých potížích, kterou máte k dispozici, popřípadě se domluvte se svým praktickým lékařem, jak by vám mohl od potíží pomoci.

3. Vyžadujte pomoc od lékaře
Pokud se vám zdá, že váš praktický lékař vám nemůže pomoci, obraťte se na specializované centrum léčby bolesti. Týmová práce lékařů, kteří se budou zabývat vaší bolestí ze všech možných úhlů pohledu, vám může pomoci najít příčinu vašich potíží a doporučit, co byste měli dělat dále.

4. Změňte svoje špatné návyky
Po probrání možných postupů s lékařem a poté, co se doberete k tomu, jak nejspíše vaše potíže vznikly, byste měli dostat návrh, jak se hýbat, jak změnit svůj denní režim, případně jak upravit životosprávu. Lékař vám také může doporučit rehabilitaci a léky.

5. Promluvte si s psychologem
Součástí vaší snahy zbavit se dlouhotrvající bolesti by měly být i psychorelaxační techniky a podpůrná psychoterapie u psychologa. Příčinou bolesti totiž může být i depresivní onemocnění nebo úzkostlivé stavy.