Sladkosti - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kdy a proč se cítíme syti

  • 1
Na hubnutí nemám silnou vůli, říká mnoho lidí. Je to jedna ze základních chyb. Při hubnutí totiž nejde o to mít silnou vůli a trápit se hlady. Důležité je umět si denní jídelníček naplánovat tak, abychom hlad pociťovali jen minimálně anebo vůbec.

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU ZDE

Velmi rozšířené je totiž přesvědčení, že složení stravy při hubnutí není důležité.

A že si stačí hlídat energetickou hodnotu pokrmů nebo se řídit obsahem tuku v jídle.

Pokud ovšem patříte k těm, kteří jsou citliví na výkyvy hladiny cukru v krvi, při každém redukčním režimu se trápíte hlady a zcela samozřejmě pak po krátké době selháváte a znovu přibíráte jedno kilo za druhým.  Jak se tomu vyhnout? 

Co je glykemický index 
Nejprve musíte znát takzvaný glykemický index potravin. Týká se potravin s obsahem sacharidů, mezi které patří například pečivo, ovoce, přílohy, sladkosti či zelenina. 

Glykemický index se zjišťuje měřením hladiny cukru u dobrovolníků. Měří se vzestup hladiny cukru nejprve hned po jídle a pak v určitých časových intervalech. Čím vyšší je vzestup této hladiny po jídle, tím hlubší následuje propad (hypoglykemie) a tím větší pak také nastává hlad. 

Potravinám, které způsobují vysoký vzestup hladiny krevního cukru, tedy s takzvaným vysokým glykemickým indexem, byste se tedy měli při hubnutí vyhýbat. 

Čemu se vyhnout 
Jaké potraviny byste tedy měli z jídelníčku vyškrtnout? Například bílé pečivo, mnohem vhodnější je celozrnné, především z žitné mouky. Dále byste se měli vyvarovat bílé rýže, naopak nižší glykemický index má rýže basmati.

Zapomeňte na brambory pečené v troubě a raději si je hoďte do hrnce a uvařte ve vodě. Nevhodné jsou i rozvařené těstoviny, dát si však můžete těstoviny al dente.  Vyřadit byste měli rovněž houskové knedlíky, instantní bramborovou kaši, výrobky z kukuřičné mouky, slazené cereálie, které si mnozí dopřávají k snídani. Teď by se měli přeorientovat na obyčejné ovesné vločky.

Z jídelníčku musí samozřejmě zmizet i všechny sladkosti či různé likéry. A máme i nedobrou zprávu pro všechny milovníky piva - na něj samozřejmě také zapomeňte.

Jídelníčky, které vám postupně v letním seriálu nabízíme, jsou koncipovány i s ohledem na glykemický index potravin. Po celou dobu hubnutí byste proto neměli pociťovat hlad. 

Podrobnosti o glykemickém indexu a tabulky vhodných a nevhodných potravin najdete na www.stob.cz.

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: chléb s rostlinným máslem, šunkou a okurkou 
50 g žitného chleba 
10 g rostlinného tuku light 
50 g drůbeží šunky 
100 g okurky 
1140 kJ 

SVAČINA: 1 ovocný jogurt bez cukru 
max. 320 kJ 

OBĚD: domácí čínská kuřecí polévka 
100 g kuřecích prsíček 
100 g zmrazené zeleninové směsi pro čínské pokrmy 
20 g čerstvého pórku 
20 g čínských nudlí 
1 lžička olivového oleje 
sójová omáčka, sůl, pepř 
1090 kJ 

SVAČINA: 1 müsli tyčinka bez polevy a bílý jogurt s 3 procenty tuku 
750 kJ 

VEČEŘE: pečený pstruh s citronem, brambory, hlávkový salát 
pstruh o hmotnosti asi 200 g 
1 lžička rostlinného másla 
1 lžička oleje 
250 g hlávkového salátu 
1 citron 
čerstvé bylinky 
100 g brambor 
1660 kJ 

Celkem: 4960 kJ

,