Ona

Kdo má vystavovat neschopenku?

  • 3
Určitě už jste to zažili také: vaše zdravotní potíž vyžadovala ošetření u specialisty, šlo dejme tomu o popáleninu nebo o naštíplou kost v zápěstí. V odborné ambulanci vás ošetřili, ale neschopenku vám nevystavili s tím, že to musí udělat praktik.

I kdyby to mělo znamenat cestu přes celé město.

Příště se ozvěte, protože to bylo zbytečné.

"Pokud lékař rozhodne o tom, že je pracovní neschopnost nutná, je jeho povinností neschopenku také vyřídit - a je jedno, jestli je to chirurg, neurolog nebo očař," říká pražský praktický lékař Václav Šmatlák.

Podle něj by lidé vždy měli trvat na tom, aby jim neschopenku vystavili hned a nenechali je zbytečně se vláčet mezi zdravotnickými zařízeními. Nehledě na to, že stráví zbytečně čas v čekárně a lékaře pak obírají o čas, který mohl věnovat jinému pacientovi.

Druhou věcí týkající se neschopenek je fakt, že někdy je od lékařů chtějí i lidé, kterým vcelku nic není, a hodlají se s jejich pomocí "ulít" z práce.

O čas praktiky a o peníze zdravotnictví obírají také ti, kdo chodí k lékaři jen proto, aby jim na pojišťovnu předepsal třeba paralen na běžnou virózu. Pojišťovny za tyto léky vydají ročně asi 400 milionů korun, které jim pak mohou chybět na léčbu závažných chorob.