V chladném počasí se teple oblékejte, zdůrazňují lékaři. Hlavně mladé dívky podle nich zimu podceňují a chodí s odhalenými břichy a ledvinami. Ilustrační foto.

V chladném počasí se teple oblékejte, zdůrazňují lékaři. Hlavně mladé dívky podle nich zimu podceňují a chodí s odhalenými břichy a ledvinami. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kdo má chronické problémy, měl by jít na test imunity

S příchodem chladného počasí přibývá lidí, kteří uléhají do postele s virózami. Nejvíce jsou ohroženi pacienti s oslabenou imunitou. Někteří z nich přitom o své poruše obranyschopnosti nemusejí ani vědět.

Proto každý, kdo trpí nějakým opakovaným nebo chronickým zánětlivým onemocněním, které nereaguje na běžnou léčbu, by měl podstoupit imunitní vyšetření.

Odhaduje se, že ve vyspělých zemích trpí nějakou poruchou obranyschopnosti každý třetí člověk. Jen alergie postihují čtvrtinu populace, řekl ČTK Vít Petrů, vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice na Homolce.

Podle výsledků testů se pak určuje léčba. Někdy stačí dodat tělu chybějící protilátky, jindy je potřeba stimulovat imunitní systém.

"Na vyšetření imunity posílá pacienta praktický lékař nebo specialista. Testy jsou totiž velmi drahé a není možné, aby se dělaly úplně všem," řekla iDNES.cz lékařka Ivana Šetinová z pražského centra Imumed.

Vyšetření není pro člověka nijak komplikované ani bolestivé. "Prostě přijde ráno na lačno na odběr krve," uvedla Šetinová.

Co je imunita
Imunita je schopnost organismu rozeznat choroboplodné zárodky a zneškodnit je. Důležitými imunitními orgány jsou krvetvorné orgány, což jsou kostní dřeň, slezina a brzlík, a dále také mízní uzliny, sliznice střeva i úst, játra a dýchací ústrojí.

"Poruchy imunity mohou být buď primární, tedy vrozené, anebo sekundární, což znamená získané," popsala lékařka. V případě sekundárních poruch mohou být na vině některá chřipková onemocnění, nádorové choroby, některé hormonální poruchy, extrémní nebo dlouhodobá psychická či duševní zátěž, cigarety či drogy.

Lidé s oslabenou imunitou by se měli připravit na podzimní a zimní období. Hlavně pro děti a seniory je důležité očkování proti chřipce. Existují také různé léky a potravní doplňky.

"Ale pozor, vždy je třeba zhodnotit stav konkrétního pacienta. Třeba pro lidi s alergií na vaječný bílek je očkování proti chřipce nevhodné. Vakcína se totiž kultivuje na vaječných embryích, takže obsahuje alergen," uvedla doktorka Šetinová.

Dobře se oblečte
Rizika by však neměl podceňovat nikdo - ani úplně zdraví lidé. A tak a platí, že v době řádění respiračních chorob je potřeba se teple oblékat. Hlavně mladé dívky by se měly vyhnout módním svrškům odhalujícím břicha a ledviny, zdůrazňují lékaři.

Je také potřeba jíst dost ovoce i zeleniny, otužovat se, občas zajít do sauny a pravidelně sportovat. Důležitý je samozřejmě dostatek kvalitního spánku.