Ona

Kdo cvičí, měl by zdravě jíst

  • 14
Rozhodli jste se cvičit? Pak změňte i postoj k tomu, co si dáváte na talíř. Cvičení a správný jídelníček jdou totiž ruku v ruce, a pokud budete jedno z toho zanedbávat, bude vaše šance na úspěch jen poloviční. Pohyb sám o sobě nestačí.

Zvláště pokud byste si doma námahu vynahrazovali velkými porcemi jídla, či dokonce sladkostmi.

"Zdravý životní styl zahrnuje pravidelný pohyb a vyváženou stravu," říká cvičitelka aerobiku Hana Kynychová.

Podle ní se vyplatí vybírat potraviny s rozmyslem tak, aby mělo cvičení požadovaný efekt. "Je třeba dodržovat několik hlavních zásad," radí lektorka a hned je vyjmenovává.

"Snídaně by měla obsahovat 30 procent denního příjmu energie, oběd dalších třicet procent a večeře patnáct až dvacet procent." Zbytek připadá na svačiny.

Co posnídat?
Vhodných snídaní je hned několik: může to být třeba tmavé pečivo namazané nízkotučným rostlinným tukem a obložené tvrdým sýrem s maximálně 30 procenty tuku v sušině nebo drůbeží šunkou. K tomu je dobré zakousnout rajče nebo papriku.

Další variantou zdravé snídaně je müsli, případně cornflakes s nízkotučným mlékem nebo jogurtem. Ale pozor, obilnin jen málo, jsou hodně kalorické. Naštěstí také zaženou hlad na delší dobu. Přikusujte ovoce. Nezapomeňte na pití, po ránu si dejte vodu, snídani můžete doplnit sklenkou džusu.

Svačina nemusí být velká, ale není dobré na ni zapomínat, protože hladovění k ničemu není. Může to být třeba nízkotučný nebo polotučný tvaroh bez příchuti nebo nízkotučný ovocný jogurt, acidofilní mléko, ovoce - například jablko, pomeranč, tmavý chléb nebo cornspitz namazaný nějakou lehkou pomazánkou. Případně si dejte třeba talíř krůtí nebo kuřecí šunky se zeleninou a celozrnným pečivem.

V poledne si dejte klidně jídla více, ale upřednostňujte to, které je vařené pokud možno v páře, dušené, pečené na roštu či na teflonu. Vyhýbejte se smaženým jídlům a hutným omáčkám. Větší část jídla by měla tvořit zelenina, zejména čerstvá.

"Zvolíte-li klasickou přílohu, snězte jenom poloviční porci, těstoviny můžete posypat strouhaným nízkotučným sýrem či parmazánem. Chceteli si dát maso, vyberte drůbež nebo ryby," doporučuje Kynychová. Z příloh jsou nejvhodnější rýže, brambory a celozrnné těstoviny.

Co si dát na talíř? Třeba kuřecí steak se žampionovým přelivem, dušenou rýží a zeleninový salát. Nebo rybí filet na roštu s vařenými bramborami, případně gratinovanou zeleninu se sýrem.

Také k odpolední svačině se ideálně hodí jakékoliv nízkotučné mléčné výrobky, ovoce nebo zelenina. Může to být třeba okurkový salát s ředkvičkami a jogurtovým dresingem nebo nízkotučný tvaroh s broskví.

Večeře? Spousta zeleniny
Večeře by měla být lehká a obsahovat velké množství zeleniny. Nemusí být teplá, tělu nejvíce prospějete večeří ve formě salátů. Zkuste si vybrat nějakou kombinaci drůbežího masa či ryby, ale dejte si pouze poloviční porci nebo zvolte zeleninový salát a přidejte k němu kousky libového masa. Salát zakapejte olivovým olejem. Pokud nemáte na salát chuť, dejte si třeba brokolici zapečenou se šunkou a sýrem.

Vhodný jídelníček

• nevynechávejte snídaně

• jezte pravidelně

• nejezte termizované a tučné mléčné výrobky

• vynechte slepované sušenky, pokud se bez sladkého neobejdete, mlsejte jen dopoledne a nejlépe méně tučné druhy či ty, které obsahují vlákninu, ale vždy jen poloviční množství, než jíte obvykle

• denně vypijte dva až tři litry tekutin, nejvhodnější jsou stolní vody nebo čaj

• kdykoliv budete mít hlad, dejte si zeleninu, ovoce raději jen dopoledne

• večer nejezte velké množství sacharidových příloh, jako jsou brambory, těstoviny, rýže