Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo cvičí a zdravě jí, má silnější srdce

  0:01aktualizováno  0:01
Osm Čechů z deseti má v krvi příliš mnoho cholesterolu - více než 5 milimolů na litr. Hrozí jim proto nemoci srdce a cév. Šance, že by mohli nepříjemnou prognózu zvrátit, je přitom velká - stačí zdravěji jíst a více se hýbat.

Zdraví cvičenci
Potvrdila to i menší česká studie, kterou inicioval jeden z výrobců margarínů.

Lékaři během ní zjišťovali hladinu cholesterolu u lidí, kteří pravidelně navštěvují fitcentra, a zjistili, že mají v průměru o jeden milimol nižší hladinu cholesterolu než ostatní populace.

"Zvýšená hladina cholesterolu, obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, kouření. Tyto rizikové faktory se u sportujících lidí vyskytovaly minimálně," potvrdil odborník na výživu Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Ušetřil by každý
Na zdravějším srdci a oběhovém systému by nakonec vydělalo jak celé zdravotnictví, tak lidé sami.

"Nejvyspělejší země světa již před řadou let vypočítaly, že předcházet kardiovaskulárním onemocněním je pro zdravotnictví i pro každého z nás levnější než je léčit," uvedla profesorka Hana Rosolová, vedoucí Centra preventivní kardiologie při plzeňské fakultní nemocnici.

Zdravotnictví by zbyly peníze na léčbu potíží, na které se dnes nedostává, lidé by mohli místo nemocenské a invalidního důchodu chodit do práce. Jenže lidí, kteří se pravidelně a dostatečně hýbají - a nemusí to být jen návštěva fitcentra, je zatím málo.

Údaje z Ústavu pro informace a statistiku ve zdravotnictví dokládají, že tvoří v populaci jen dvacetiprocentní menšinu. V posledních letech jich však přibývá.

Cvičte a zdravě jezte
Právě cvičení v kombinaci s vhodným jídelníčkem vede ke snížení váhy a zároveň k úbytku cholesterolu. "A i když se skupina cvičících od necvičících nemusí váhou lišit, velmi výrazně se liší v hladině cholesterolu," doplnil Suchánek.

Znamená to, že sportující lidé mají v těle méně tuku, jak v cévách, tak v celém těle, protože tuk se spaluje a postupně jej nahrazují svaly. Pohyb pomáhá, pokud člověk denně zvládne 60 minut nenáročné nebo 30 minut náročnější aktivity.

Cvičit však nestačí, je třeba i zdravě jíst. "Dnes už je zřejmé, co by měla obsahovat dieta, aby se s ní dalo předcházet vzniku kardiovaskulárních chorob," řekla lékařka Rosolová.

Na tuky má připadat méně než třetina denního energetického příjmu, přičemž nejméně dvě třetiny přijímaných tuků by měly být rostlinného původu. Součástí stravy by mělo být den co den 400 gramů ovoce a zeleniny. Soli by mělo být maximálně 6 miligramů denně, to je asi tolik jako kávová lžička - pozor na skrytou sůl v hotových potravinách.

Kolik váží Češi

Do posiloven sice chodí čím dál více lidí, přibývá cyklistů i běžců, ale Češi celkově nehubnou.

Doložil to i nový výzkum agentury GfK Praha, podle nějž sotva necelá polovina obyvatelstva České republiky může svoji váhu označit za normální (48 procent).

Mírná obezita trápí více než třetinu populace (37 procent), otylých je devět procent lidí. Téměř půl procenta obyvatel je tak otylých, že je kila navíc přímo ohrožují na životě.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Kia Sportage 2.0 CVVT 2011 · 4X4,...
Kia Sportage 2.0 CVVT 2011 · 4X4,...

r.v. 2011, naj. 110 354 km, benzín
310 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz