Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo cvičí a zdravě jí, má silnější srdce

  0:01aktualizováno  0:01
Osm Čechů z deseti má v krvi příliš mnoho cholesterolu - více než 5 milimolů na litr. Hrozí jim proto nemoci srdce a cév. Šance, že by mohli nepříjemnou prognózu zvrátit, je přitom velká - stačí zdravěji jíst a více se hýbat.

Zdraví cvičenci
Potvrdila to i menší česká studie, kterou inicioval jeden z výrobců margarínů.

Lékaři během ní zjišťovali hladinu cholesterolu u lidí, kteří pravidelně navštěvují fitcentra, a zjistili, že mají v průměru o jeden milimol nižší hladinu cholesterolu než ostatní populace.

"Zvýšená hladina cholesterolu, obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, kouření. Tyto rizikové faktory se u sportujících lidí vyskytovaly minimálně," potvrdil odborník na výživu Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Ušetřil by každý
Na zdravějším srdci a oběhovém systému by nakonec vydělalo jak celé zdravotnictví, tak lidé sami.

"Nejvyspělejší země světa již před řadou let vypočítaly, že předcházet kardiovaskulárním onemocněním je pro zdravotnictví i pro každého z nás levnější než je léčit," uvedla profesorka Hana Rosolová, vedoucí Centra preventivní kardiologie při plzeňské fakultní nemocnici.

Zdravotnictví by zbyly peníze na léčbu potíží, na které se dnes nedostává, lidé by mohli místo nemocenské a invalidního důchodu chodit do práce. Jenže lidí, kteří se pravidelně a dostatečně hýbají - a nemusí to být jen návštěva fitcentra, je zatím málo.

Údaje z Ústavu pro informace a statistiku ve zdravotnictví dokládají, že tvoří v populaci jen dvacetiprocentní menšinu. V posledních letech jich však přibývá.

Cvičte a zdravě jezte
Právě cvičení v kombinaci s vhodným jídelníčkem vede ke snížení váhy a zároveň k úbytku cholesterolu. "A i když se skupina cvičících od necvičících nemusí váhou lišit, velmi výrazně se liší v hladině cholesterolu," doplnil Suchánek.

Znamená to, že sportující lidé mají v těle méně tuku, jak v cévách, tak v celém těle, protože tuk se spaluje a postupně jej nahrazují svaly. Pohyb pomáhá, pokud člověk denně zvládne 60 minut nenáročné nebo 30 minut náročnější aktivity.

Cvičit však nestačí, je třeba i zdravě jíst. "Dnes už je zřejmé, co by měla obsahovat dieta, aby se s ní dalo předcházet vzniku kardiovaskulárních chorob," řekla lékařka Rosolová.

Na tuky má připadat méně než třetina denního energetického příjmu, přičemž nejméně dvě třetiny přijímaných tuků by měly být rostlinného původu. Součástí stravy by mělo být den co den 400 gramů ovoce a zeleniny. Soli by mělo být maximálně 6 miligramů denně, to je asi tolik jako kávová lžička - pozor na skrytou sůl v hotových potravinách.

Kolik váží Češi

Do posiloven sice chodí čím dál více lidí, přibývá cyklistů i běžců, ale Češi celkově nehubnou.

Doložil to i nový výzkum agentury GfK Praha, podle nějž sotva necelá polovina obyvatelstva České republiky může svoji váhu označit za normální (48 procent).

Mírná obezita trápí více než třetinu populace (37 procent), otylých je devět procent lidí. Téměř půl procenta obyvatel je tak otylých, že je kila navíc přímo ohrožují na životě.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...Najdete na iDNES.cz