Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kde se bere domácí násilí?

  0:01aktualizováno  0:01
Rány, ale i psychický teror zažívá tři až pět procent českých žen. Možná jich je ještě víc, ne všechny totiž najdou odvahu se svěřit. Většinou útočí muži na ženy, ale najdou se i případy opačné. Myslíte, že násilnické vztahy panují jen v sociálně slabých a nevzdělaných rodinách? Omyl.

Domácí násilí se vyskytuje v rodinách všech příjmových kategorií. Přesné statistiky neexistují, mimo jiné proto, že oběti se často stydí útoky vůči své osobě přiznat.

"Odhaduje se, že někdy za život zažije domácí násilí 20 až 30 procent žen," říká Marie Vavroňová z Nadace Rosa. Ta radí bitým ženám a zároveň provozuje azylové byty s utajenou adresou pro ty, které kvůli násilí odešly z domova.

Děti už neuvidíš!
"Příběhy, s nimiž ženy chodí, jsou stále brutálnější: je to možná i proto, že přicházejí i ty, které se dosud bály o svém trápení mluvit," říká Petra Švecová, koordinátorka právě probíhající kampaně Stop násilí.

A ještě jedna věc se změnila - stále častěji jsou do násilné hry mezi partnery zatahovány děti. "Tím, jak se často mluví o právech otců, se bohužel stále více agresivních mužů snaží své ženy vydírat prostřednictvím dětí. Vyhrožují jim třeba, že o ně přijdou, že už je nikdy neuvidí a podobně," dodává Švecová.

Ano, stále je řeč jen o ženách, protože právě ony jsou v naprosté většině případů oběťmi domácího násilí. "Nejde jen o bití, ale třeba o to, že násilník nenechá ženu spát, nedává jí peníze a podobně," doplňuje Vavroňová.

Trpících mužů je podstatně méně, ani ne desetina ve srovnání se ženami. Většinou jsou vystaveni psychickému nátlaku, ženy se jimi snaží manipulovat.

Ale někdy je mimořádně těžké rozlišit, co bylo dřív - protože ženská snaha o manipulací je podle Vavroňové mnohdy důsledkem toho, že žena je ve vztahu dlouhodobě nespokojená.

"Jindy zase muži vnímají jako násilí i běžné manželské konflikty, když žena po nich chce, aby něco vyřídili," popisuje pracovnice Rosy.

Ozvěte se co nejdřív
Čím dříve se ponižovaná oběť násilí ozve, tím lépe. Jistě, jedna facka, která padne v afektu, ještě nemusí svědčit o domácím násilí. Ale jakmile se situace opakuje, je třeba bít na poplach.

"Jenže partnerky často cítí k násilníkovi lásku, protože se dokáže chovat i hezky. On totiž mívá dvě tváře - jednu laskavou a druhou násilnickou, tu pečlivě schovává před okolím," popisuje nelehkou situaci obětí policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Podle ní ženy často žijí smylnou nadějí, že se partner změní. Žijí léta ve strachu, že se výhrůžky zabitím stanou skutečností, jestliže ho opustí. "Většinou se však násilí stupňuje," varuje.

Když si lékaři nevědí rady
Navíc z údajů Bílého kruhu bezpečí, který se zabývá pomocí obětem domácího násilí, je jasné jedno: tři čtvrtiny žen přiznaly, že se jejich partner většinou jinak chová na veřejnosti a jinak doma.

"Je pravda, že se ženy bojí, že jim nikdo neuvěří, protože násilníci umějí přesvědčivě lhát. Jeden násilník si poté, co zbil svoji ženu, roztrhal tričko, a když přišla police, ona byla uplakaná, nepřesvědčivá. On, naopak klidný, ukazoval policistům, aby se na ni podívali, že je duševně chorá a co mu vyvedla," popisuje psycholožka.

Ani profesionálové někdy nemohou uvěřit, že by se ten tichý, příjemný a vzdělaný muž mohl dopouštět takových věcí. Zvlášť když neexistuje žádné svědectví. "Proto by se ženy měly naučit, jak reagovat u soudu, na policii. Právě proto, že jsou vystresované, vypadají kolikrát nevěrohodně, zmateně, nedokážou přesně popsat situaci, kdežto útočník uvažuje s jasnou hlavou a klidně," radí psycholožka Čírtková.

Jenže je tady další problém - ani lidé, kteří by měli obětem pomáhat, si nevědí rady. Jde zejména o lékaře, policisty nebo také pracovníky odboru péče o dítě obecních úřadů. Ti například nutí matky včetně těch žijících v utajení k tomu, aby otci půjčovaly děti.

Situaci navíc ztěžují chybějící zákony, které by například podobně jako v Rakousku umožnily vykázat násilníka z bytu. Jak podotýká psycholožka Čírtková, tady z něj většinou musí utéci oběť.

Kdy je lepší odejít
Domácí násilí je seriál na pokračování. "Nejdříve jde o důstojnost, potom o facky, zdraví a nakonec o život," shrnuje psycholožka Čírtková.

Na ambulanci chirurgie bylo večer živo. Pobodaní opilci, lidé čekající na rentgen. Mezi nimi seděla i Monika. Zakrvavenou halenku schovávala šálou a na ústech si držela kapesník. "Upadla jsem na schodech," tvrdila.

Chirurg mrkl na škrábance na její ruce a rozbitý ret. "Kdo vám to udělal?" nenechal se ošálit. Mladá žena neodpověděla. Mlčela i po jeho výzvě, aby vše nahlásila na policii. Monika by bývala ráda s někým mluvila, ale bála se.

"Manžel je právník, má peníze a konexe. Nikdo by mi nevěřil, nevypadá jako grobián. Vyhrožuje, že mi sebere děti, že mě zabije, když odejdu," rychle tehdy řekla a se studem vyšla ze dveří ordinace.

Teprve když jí za pár let šlo o život a při scénách trpěly i děti, zavolala policii, navštívila psychologa a podala trestní oznámení. Od manžela odešla. "Jsem šťastná, že jsem to dokázala. Děti žijí v klidu," říká žena, která nechtěla uvést celé své jméno.

Těžká obrana
Moničin případ je typický. Bránit se blízkému člověku je někdy mnohem těžší než v případě náhodného útočníka třeba někde v parku.

"Proti blízkému člověku je daleko těžší použít například chvat, který bychom použili na cizího útočníka. Také platí, že čím vyšší inteligence, tím jsou útoky rafinovanější. Řada právníků a lékařů užívá metody, kterým by nikdo z jejich okolí nevěřil, protože navenek jsou to spořádaní lidé. Například lékař ví, kam má uhodit, aby nezůstaly stopy," říká Čírtková.

Kde se vlastně násilí bere? Výzkumy ukázaly, že v naprosté většině případů za ně může povaha útočníka, až za touto příčinou se objevil alkohol, psychická porucha nebo domácí neshody.

Bohužel, agresivní rysy povahy často vyplují na povrch až po mnohaletém soužití, například v době nějaké krize. "Takže třeba otázka, proč si napadená žena agresora brala, je úplně nesmyslná," uzavírá Zdena Prokopová z nadace ROSA.

PROČ JE DOMÁCÍ NÁSILÍ STÁLE PROBLÉMEM?

Olga Sommerová, režisérka dokumentů
"Protože stále přetrvává vědomí podřízenosti žen, u nich samých i u mužů. Protože týrané ženy své ponížení tají. Protože společnost dosud jasně neodsoudila teror mužů za dveřmi kuchyně a ložnice."  

Josef Klíma, novinář
"Točil jsem o takových případech a je to strašlivé. Nikdo se těch ženských nezastane. Nechápu, proč u nás nefunguje právní předpis, který by zakazoval přiblížit se k oběti, tak jako je tomu například v USA. Tak by se předešlo mnohým tragédiím." 

Rut Kolínská, zakladatelka sítě mateřských center
"Stížnosti žen, že je partneři týrají, jsou často i vyšetřujícími policisty zlehčovány, že si mohou za problémy s manželem samy. A vlastně i ony tomu často věří a stále dokola se obviňují z partnerského selhání."

Autoři:


Nejčtenější

V manželství jsou lidé šťastnější a žijí déle, ukázal výzkum.
Příběh Ondřeje: Žena mě má za malé dítě, nemám chvíli klidu

Už se pomalu blížím důchodu a jak jsem se na něj vždycky těšil, tak si poslední dobou říkám, že snad budu pracovat, dokud nepadnu. Aspoň v té práci nemusím být...  celý článek

Páj s modrým sýrem a hruškami
Švédská kuchyně nejsou jen ryby. Tři recepty z nové severské kuchařky

Hity středomořské, italské nebo třeba bavorské kuchyně dovede většina z nás vyjmenovat i ze spaní, zatímco o té severské toho víme mnohem méně. S největší...  celý článek

Nicola Formichetti kdysi oblékal Lady Gagu, teď vládne několika módním značkám.
Nicola Formichetti: Muž, který oblékl Lady Gaga do masa a masy do denimu

Vytvořil pro Lady Gaga šaty z masa i image, co změnila tvář popové hudby, vedl několik velkých světových značek a dostal se do vedení předních módních...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Další z rubriky

Alkohol (ilustrační foto)
Pět věcí, které způsobí rychlejší opilost. Dlouhý let i vyšší věk

Možná patříte mezi ty, co si myslí, že svou míru alkoholu velmi dobře znají a nestane se jim, že by se opili víc, než je vhodné. Ale jsou situace, kdy obvyklé...  celý článek

Ilustrační fotografie
Plodnost mužů se stále zhoršuje. Na vině může být i umělé oplodnění

Mužům mizí spermie. Za posledních pětadvacet let jejich počet klesl o šedesát procent. „A plodnost se bude dál zhoršovat,“ předpovídá v rozhovoru pro páteční...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Ferrari 458 4,5 SPIDER
Ferrari 458 4,5 SPIDER

r.v. 2012, naj. 22 200 km, benzín
4 999 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.