Lékař - Lékař. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Kde lidé nejčastěji onemocní rakovinou

  • 10
Strašidelná slova "máte zhoubný nádor" si denně v Česku vyslechne z úst lékařů 179 lidí. Jak přitom ukázala mapa, ortel nejčastěji zaznívá v ordinacích na Karlovarsku, Ústecku a Olomoucku. Jednoznačnou odpověď, proč tomu tak je, lékaři zatím neznají.

Mapy výskytu rakoviny najdete ve fotogalerii.

Nejspíš za to může kombinace nezdravé stravy, kouření, pití alkoholu a dalších faktorů.

Výskyt jednotlivých typů rakoviny se v Česku liší kraj od kraje. Zjistila to MF DNES, když po vzoru britských lékařů sestavila na základě nejčerstvějších statistik "mapu" výskytu nejčastějších typů rakoviny v Česku.

U mužů přitom zvolila rakoviny tlustého střeva a konečníku, plic a kůže a u žen zhoubné nádory dělohy, prsu a kůže. Použila údaj, který neovlivňuje kvalita nemocnic: tedy počet nově nahlášených případů za rok v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Výsledná mapa vede k zamyšlení - z pohledu výskytu rakoviny vyšly jako nejzdravější kraje Vysočina a jižní Morava. A nejhůře jsou na tom obyvatelé Karlovarska, Ústecka, Olomoucka a Prahy.

"Není to sice žádná vědecká studie, ale výsledek ukazuje, jak úzce souvisí výskyt rakoviny s životním stylem, který se liší kraj od kraje," říká přední onkolog Pavel Klener.

Prevencí může být i víra
Tak například pokud jde o nově hlášená onemocnění rakovinou dělohy, hlásí nejmenší počet případů jižní Čechy, Zlínsko, Královéhradecko a také jižní Morava. Oproti tomu nejvíc nádorů dělohy každoročně hlásí lékaři z Karlovarska a Ústí nad Labem.

"Nepochybně to souvisí s tím, že na jižní Moravě či Zlínsku žije víc nábožensky založených lidí, kteří se vyhýbají střídání sexuálních partnerů. Promiskuita je jednou z příčin rakoviny dělohy," upřesnil Klener.

Totéž si myslí i předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "Rizikové sexuální chování se na tomto onemocnění významně podílí," podotýká Vorlíček.

Pomoci může "chudoba"
Muže zase nejčastěji ohrožuje rakovina plic. Smutné prvenství v této "kategorii" drží znovu Karlovarský kraj se 129 případy plicních nádorů ročně v přepočtu na sto tisíc mužů. Hned v závěsu je Ústecký kraj, kde lékaři ročně hlásí 108 nových případů z každých sto tisíc mužů.

Příčina u rakoviny plic je podle lékařů jednoznačná - kouření. "Na Karlovarsku se žije více společensky, a je tam tedy i více kuřáků než třeba na Vysočině, kde je této rakoviny nejméně," vysvětluje předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dientsbier.

I jeho však překvapil další údaj, který z mapy vyplývá: pokud jde o další hrozbu pro muže - rakovinu tlustého střeva a konečníku - trpí jí nejčastěji muži z Plzeňska.

"Tady bych odhadoval prvenství spíše pro Moravskoslezský kraj, v němž by muži měli teoreticky více doplácet na nezdravé životní prostředí. Proč tomu tak je, vysvětlit nedokážu," říká Dientsbier.

"Oproti tomu mě nepřekvapuje, že nejméně rakoviny tlustého střeva je na Královéhradecku a Vysočině. Jsou to chudší kraje. Lidé se tam nepřežírají tolik jako třeba Pražáci, kde je výskyt tohoto onemocnění šestý nejvyšší," dodává.

Atlas výskytu nádorů "vymyslela" Británie

Kombinace kouření, pití, špatného stravování a špatných společenských návyků udělala z některých částí severní Anglie a Skotska "rakovinová hrabství" Británie. Vyplynulo to z prvního rakovinového atlasu, o kterém informoval deník Daily Telegraph.

Grafy ukazují, jak dramaticky se liší výskyt a míra úmrtnosti na britských ostrovech a jak životní styl a blahobyt ovlivňují riziko propuknutí nemoci.

Mike Quinn, ředitel Národního centra pro sběr údajů o rakovině, řekl, že tři čtvrtiny případů rakoviny jsou spojeny s pitím a kouřením.

"Kdybychom všude snížili výskyt každého druhu rakoviny na úroveň toho nejlepšího hrabství, zabránili bychom propuknutí 25 tisíců případů a sedmnácti tisícům úmrtí ročně," prohlásil.

"Místa nezpůsobují rakovinu. Důvod, proč mají některé oblasti vysokou míru výskytu této nemoci, je ten, že lidé jsou tam více vystaveni rizikovým faktorům," vysvětlil Quinn.

Z atlasu také vyplynula některá překvapení. Vyšší míra výskytu rakoviny kůže byla zaznamenána v jižním Skotsku a jihozápadní Anglii. Většinou u žen. V druhém případě z toho lze vinit sluneční paprsky, v případě Skotska je velmi obtížné nalézt vysvětlení.

"Určitě ale najdete mezi Skoty vyšší procento lidí se světlejší pokožkou, pihami a zrzavými vlasy."

U mužů je nejčastější rakovina plic, dále prostaty, tlustého střeva a močového měchýře. U žen je to rakovina prsu, následuje rakovina tlustého střeva, plic a vaječníku.