Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každý pátý lékař má nárok na penzi, mladí chybějí

  11:29aktualizováno  11:29
V Česku je pět tisíc praktiků. Nárok na penzi však má už dnes přes 1200 z nich. Jenže noví nejsou, přibylo jich jen osm, a tak nemá kdo po těch stávajících převzít praxi. Čekárny ordinací by brzy mohly být přeplněné.

Čeští praktičtí lékaři rychle stárnou. Jejich průměrný věk je padesát dva let | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Kdyby se všichni praktičtí lékaři v zemi, kteří jsou v důchodovém věku, ale stále pracují, rozhodli zavřít ordinaci a jít na odpočinek, třetina lidí by rázem přišla o doktora. Praktičtí lékaři stárnou a noví nepřibývají. Na řadě míst v zemi už je problém sehnat doktora.

"Potýkají se s tím všechny kraje. My zrovna řešíme Unhošť na Kladensku, kde odchází praktická lékařka na mateřskou a není nikdo, kdo by ji nahradil. Než se najde nový lékař, může se stát, že ordinaci zavřeme," říká Ivana Kohoutová z odboru zdravotnictví Středočeského kraje.

Lákají na byty
Mnohé menší vesnice v pohraničí už lékaře "uplácejí" a nabízejí k zajištěné praxi zdarma i obecní byt pro celou lékařovu rodinu. Jen aby přišel a léčil.

V Praze doktora neseženete
MF DNES udělala test v Praze. Z dvaceti namátkou obvolaných ordinací praktických lékařů jich jen pět bylo ochotných přijmout nového pacienta. Ostatní ordinace hlásí: máme plno. A bude hůř.

V Česku je teď pět tisíc praktiků. Jejich průměrný věk je padesát dva let. Každý rok jich několik desítek odejde do důchodu. Nárok na penzi má už dnes přes dvanáct set z nich. A noví nepřicházejí, medici dávají přednost kariéře v nemocnici.

"Loni atestovali, což znamená, že mohou samostatně léčit, jen tři praktičtí lékaři. Letos jich je pět. Přitom průměrný příliv nových praktiků byl ještě před několika lety někde mezi 90 a 120 atestovanými ročně," říká místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Proč je jich teď tak málo? "Prodloužila se doba nutná ke vzdělávání, než se nich stane samostatný plnohodnotný lékař," říká Libuše Válková z Institutu postgraduálního vzdělávání. Kromě toho chybí na jejich vzdělávání peníze.

Nemocnice školit nechtějí
Nemocnice je totiž odmítají zaměstnat na povinnou praxi, protože na tom finančně tratí a praktičtí lékaři pak stejně odejdou jinam. Proto za ně nemocnicím platil plat po dobu jejich praxe stát. Od loňska však tyto peníze chybí. Jde zhruba o deset milionů ročně.

"Něco už jsme uvolnili a snažíme se sehnat další," říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. K atestaci se připravuje 75 praktických lékařů.

Než ji však udělají, ještě to pár let potrvá. Co mají dělat pacienti, kteří marně obcházejí lékaře a nikdo je nechce vzít? "Vyžádat si od nich papír, že jsou vytížení, a s tím přijít na krajský úřad nebo na pojišťovnu," říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Vysmáli se jí, lepší je lhát
Snila o tom, že bude dětskou lékařkou. Jenže srážka s realitou jí přehodila životní výhybku na úplně jinou kolej. "Začala jsem po škole s čerstvým diplomem v kapse obíhat nemocnice, abych si zajistila nutnou praxi v některé z nich. Všude se mi ale vysmáli," popisuje třicetiletá lékařka Jana Ludvíková.

"Říkali, že nechápou, proč by do mě investovali čas i peníze, když já jim po praxi prchnu do soukromé ordinace. Rozumím. Kolegové internisté nebo třeba očaři, kteří se nemocnici upsali na několik let, to měli jednodušší. Jenže i pediatr a praktický lékař si musí odkroutit povinnou třináctiměsíční praxi v nemocnici na interně a pak další měsíce na dalších odděleních, než může k atestaci. A jak to tedy má dělat?"

Když ji odmítla už několikátá nemocnice v řadě, zavolala do Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. "Kroutili hlavou nad mou naivitou. Prý jsem měla říct, že chci dělat internu. A po třinácti měsících dát výpověď a jít. To se mi ale nelíbí, přece nebudu lhát! A takové řešení mi radí státní instituce," nechápe mladá lékařka.

Kolik nám zaplatíte?
Jen v jediné nemocnici ji byli ochotni přijmout i přesto, že by po splnění povinné praxe odešla.

"Jenže když jsem tam přišla, řekli: A kolik byste nám platila? Nechápala jsem proč. Vždyť jako člověk po škole nemám na to, abych dva roky pracovala nejen zadarmo, ale ještě abych za to zaměstnavateli platila. Kdo by mě živil? A kde bych na to vzala?" popisuje Ludvíková.

Takže musela zapomenout na své sny o dětském lékařství a jít, kde ji vezmou a kde jí umožní připravit se k atestaci. "Jsem psychiatričkou v léčebně a naštěstí mě to baví," říká.

Než se přitom lékař, nejen ten praktický, doklopýtá přes školu a povinné čtyři roky praxe, k atestaci a licenci tak, že smí léčit samostatně a ne jen pod dohledem někoho zkušeného, trvá to nejméně deset let.

A i když se vším prokouše, nemá vyhráno. Zdravotní pojišťovny totiž jen nerady uzavírají nové smlouvy s lékaři, takže novým praktikům zbývají jen dvě věci: buď praxi zdědí po jednom z rodičů nebo si ji musí koupit od lékaře odcházejícího do důchodu. Milion na takovou investici má však málokdo.

"Mají spoustu klacků pod nohama, než se z nich stanou plnohodnotní lékaři," přiznává i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

"Proto jsme se teď čerstvě rozhodli, že od druhého pololetí letošního roku začneme pracovištím, která smějí školit lékaře – což je asi padesát zařízení v zemi, platit víc peněz. Aby na tom finančně netratila, že se starají o mladé lékaře a připravují je k atestaci," říká Horák.

Díky tomu a změně zákona o vzdělávání by do budoucna lékaři před atestací nemuseli uplácet, aby je vůbec nechali udělat si povinnou praxi. "Pokud se nic nezmění, hrozí do pěti let krach systému praktických lékařů," varuje Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Pomoci by mohlo i to, že by Češi přestali tak často chodit k lékaři. S třinácti návštěvami ročně jsme totiž evropskými rekordmany.

"Je to podceňovaný obor. Berou nás jako předepisovače paralenů. Ale dobrý praktik ušetří statisíce. Vyléčí pacienty, které by jinak draze léčili specialisté," dodal Jelínek.

NEDOSTATEK LÉKAŘŮ

Kolik je praktických lékařů?

rok 2003

5252 lékařů
rok 2005 5250 lékařů
rok 2007 4338 lékařů
rok 2010 3755 lékařů*
rok 2015 3172 lékařů

(*jde o předpoklad: kdyby pokračoval úbytek lékařů stejným tempem a do praxe jich nastupovalo jen tolik co dnes)

Věkové složení praktických lékařů

starší 50 let

50 %
starší 60 let 20 % 
starší 70 let 5 %
ostatní 25 %

Kolik je nově atestovaných lékařů?

2000

140
2001 137
2003 292
2004 292
2005 292
2006 3*
2007 5

* došlo ke změně podmínek vzdělávání

Jak dlouho se praktický lékař vzdělává?

– 6 let studium na univerzitě
– 13 měsíců praxe na interně nemocnice, kde se připravuje na atestaci
– poté další praxe postupně na ostatních odděleních nemocnice a v ordinaci praktického lékaře (několik měsíců) – po čtyřech letech praktického vzdělávání může k atestaci
– teprve pokud atestaci udělá, může začít pracovat samostatně v ordinaci

Průměr pacientů na jednoho praktika

rok 2005

1550 pacientů

rok 2010*

2160 pacientů
rok 2015 2560 pacientů

(*jde o předpoklad: kdyby pokračoval úbytek lékařů stejným tempem a do praxe jich nastupovalo jen tolik co dnes)

Zdroj: Sdružení praktických lékařů

Jak často chodí lidé v Česku k lékaři?
Třináckrát ročně. Průměr v EU je přitom 7 až 8 návštěv.


Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Plodnost mužů se stále zhoršuje. Na vině může být i umělé oplodnění

Mužům mizí spermie. Za posledních pětadvacet let jejich počet klesl o šedesát procent. „A plodnost se bude dál zhoršovat,“ předpovídá v rozhovoru pro páteční...  celý článek

Ilustrační fotografie
Lékařka: Za nárůst očních vad může zírání do počítače a málo aktivit venku

Nejčastější oční vadou na světě je podle průzkumů krátkozrakost. Jen v Česku trápí zhruba pětinu populace. "Za nárůstem této oční vady stojí hlavně fakt, že...  celý článek

Ilustrační fotografie
Srdce se náhle zastaví až 70 lidem ze sta tisíc. Do 10 minut je pozdě

Když náhlá zástava srdečního oběhu potká někoho s dobrou fyzickou kondicí, jeho okolí je zděšeno. Obecně se totiž má za to, že sportem si zdraví utužujeme, tak...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.