Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každý má svou ženskou i mužskou stránku. Které to jsou?

aktualizováno 
V každé ženě je kus muže a naopak. Jde jen o to přiznat si různé stránky své osobnosti. Když to udělají oba dva, může být jejich vztah úspěšný. Na dvou párech, které jsme vyfotili, ukazujeme, jaké ty mužské a ženské stránky mohou být.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokaždé, když přítel Jitky Málkové řídil auto, tak se pohádali. "Trvalo dva roky, než jsme se dobrali k tomu, proč to tak je. Tomáš, na rozdíl od jiných mužů, neřídí rád a je za volantem nervózní. Bojí se, že způsobí nehodu. Nemá odhad při parkování ani orientační smysl, tak bloudí," říká Jitka.

Její přítel byl za volantem tak trochu ženou. Právě ony podobné pocity často mají. Tím však jeho ženská část osobnosti končí. Vše ostatní je na něm typicky mužské.

Jak se později ukázalo, největším problémem v jejich vztahu byla neschopnost připustit slabinu. A to je přece typicky pánská záležitost. Správní muži zranitelná místa neodkrývají. Ani před nejbližšími. I oni jsou potenciálními nepřáteli a mohou jich zneužít.

Proto se Jitka s Tomášem tak dlouho hádali. A když se k tomu přidala další mužská vlastnost – ješitnost, dobrat se řešení bylo v jejich vztahu asi tak reálné, jako že Tomáš vyhraje formuli 1. Ješitnost nedovolovala přiznat, že něco neumí.

Ženy a muži mají mnoho společného, ale ještě více odlišného. Existují typicky mužské a typicky ženské stránky osobnosti. Psychologové je už dávno pojmenovali. Podle povahových vlastností se dá docela dobře určit, aniž by zkoumanou osobu viděli, zda se jedná o ženu, nebo muže. Stačí k tomu znát jen něco z chování dotyčného nebo dotyčné.

Moje mužská a ženská stránka

Naše vlastnosti nám předurčily geny už v době, kdy muži lovili mamuty a ženy se v jeskyni staraly o děti. "Muži a ženy se liší v těch vlastnostech, kde na ně během posledních dvou milionů let kladla evoluce odlišné nároky," říká psycholog Jeroným Klimeš.

Protože žena musela kojit dítě, být s ním, starat se o něj i celou domácnost, jsou ženy obecně více adaptabilní. Lepší jsou také v orientaci v malém prostoru. Pohybovaly se jen doma nebo v blízkém okolí.

Mužům zase nedělá problém orientovat se na velké vzdálenosti. Když lovili, prochodili kilometry a pořád museli vědět, kde jsou. Pokud střílejí, lépe zaměří cíl. To jen na vysvětlení, proč dnes při bowlingu vesměs vyhrávají právě oni. Ženy si připisují body až v momentě, kdy jsou smysly jejich protějšků poznamenané alkoholem. To už ale před tím museli muži vyhrát, protože každý bojovník chce zvítězit.

Ideál: když se ženské a mužské stránky doplňují

Někdy však šablony tak úplně neplatí. Existují odchylky a výjimky, které všeobecným poučkám dávají pořádně na frak. Geny se občas pomíchají, a některé ženy proto mají i mužské vlastnosti a naopak.

"Statisticky mají ženy menší velikost nohy než muži, to ale ještě přeci neznamená, že nenajdete ženu, která má větší nohu než muž. Samozřejmě ji najdete, ale v průměru to neplatí. V průměru mají muži větší nohu," ukazuje psycholog Jeroným Klimeš, jak je možné, že muži mají některé ženské vlastnosti a ženy zase mužské.

Sexuální orientace těchto lidí je přitom jasně heterosexuální. Ideální ve vztahu je, když se ženské a mužské stránky osobnosti partnerů doplňují. Tak jako je to v případě Martiny Zajíčkové a Ivana Roštoka.

Kdyby bylo jen na ní, jejich domácnost by vypadala jako byty většiny svobodných a rozvedených mužů - bez kytek, které i obyčejnou garsonku pozvednou na domov.

Moje mužská a ženská stránka

"Kdykoliv jsem si nějakou kytku koupila, zašla mi," je sebekritická Martina. Typicky ženský "pečovatelský gen" jí ve starostlivosti o kytky chybí. Její přítel jej má, tak o ně pečuje on. Martina zase funguje jako muž, když jsou na cestách.

"V mapách se neorientuju. Martině stačí pohled a jedeme správně," říká Ivan. "Doplňujeme se. Dnes už po druhém nechceme, aby dělal to, co neumí. Než jsme ale na tohle přišli, trvalo nám to šest let. Polovinu našeho vztahu jsme proválčili," přiznávají oba shodně.

Prohráno však nemají ani partneři, kteří se v opačných stránkách osobnosti nedoplní. Podstatné je si nedostatky ženské a mužské stránky uvědomit a druhému je přiznat. Pak už záleží jen na ochotě dohodnout se na ústupcích.

Tak jako je udělal Tomáš, zmiňovaný na počátku našeho textu. "Řídím já a chybějící orientační smysl nás obou jsme vyřešili nákupem GPS," říká Jitka Málková.

Igor: co je na Zlatě typicky mužské

JE DOBRÁ ŘIDIČKA
Říká se, že ženy neumí dobře řídit. Tak tohle u mé přítelkyně rozhodně neplatí. Zlata jezdí jako muž. Když je za volantem, nebojím se o ni. A když jedu s ní, nemám strach ani o sebe.V autě je suverénní, bez problému kdekoliv zaparkuje a nebojí se jezdit ani tam, kde to nezná. Neznamená to však, že řídí nebezpečně a agresivně. V tom je pořád žena.

Igor: co je na Zlatě typicky ženské

RÁDA O NĚKOHO PEČUJE
Zlata má starostlivou a pečovatelskou povahu. Nejen v tom, že mi poradí, co si vzít na sebe, ale že zařizuje i to, co bych měl dělat já. Jenže já věci nechávám takzvaně vyšumět a odkládám je, co jen to jde. Nepamatuju si, kdy mám odevzdat seminární práci, a už vůbec ne, kdy jdeme na večeři s přáteli. Všechno tohle za mě hlídá Zlata a já se na ni rád spolehnu.

Moje mužská a ženská stránka

Zlata: co je na Igorovi typicky mužské

DOMA VŠECHNO OPRAVÍ
Když se doma něco rozbije, nemusíme složitě shánět řemeslníky. Igor všechno opraví. Dovede položit plovoucí podlahu, stejně tak sestaví kuchyňskou linku. Je i skvělý designér, který rozkreslí a naplánuje celý byt tak, že to vypadá skvěle. Je manuálně zručný a zároveň inteligentní. Mluví několika jazyky a je úspěšný v práci. Tohle všechno dohromady mi na něm imponuje.

Zlata: co je na Igorovi typicky ženské

DĚLÁ PĚT VĚCÍ NAJEDNOU
Igor dovede dělat několik věcí najednou. To je vlastnost, kterou mají spíše ženy, ale já mezi ně nepatřím. Když si Igor jednou přečte návod na obsluhu čehokoliv v domácnosti, už ho víckrát nemusí číst. Zároveň přitom vyřídí několik telefonátů a ještě si čte v počítači maily. Někdy mám příjemný pocit, že mám dokonalého muže, jindy mi s tou svojí dokonalostí leze tak na nervy, že bych ho zabila.

Ivan: co je na Martině typicky mužské

VÝBORNĚ SE VYZNÁ V MAPÁCH
Martina má opravdu vyvinutý orientační smysl. Umí dělat s buzolou, stejně tak se okamžitě zorientuje v každé mapě. Najde cestu, kam potřebujeme. Tohle všechno mně chybí. S nadsázkou řečeno, nevím, k čemu buzola vůbec je. A když dostanu mapu do ruky, otáčím s ní doprava i doleva a odhaduju, kam se asi tak můžeme vydat. Pokud bychom to nechali na mně, rozhodně zabloudíme. Správnou cestu proto hledá Martina. A vůbec mi nevadí, že je můj vůdce.

Ivan: co je na Martině typicky ženské

UMÍ DOBŘE VAŘIT
Pokud je typicky ženskou stránkou umění vařit, tak Martina ji rozhodně má. Vaří ráda a dokonale. Stejně tak ráda nakoupí všechno, co je k vaření potřeba. U nákupu mě nevyžaduje, spíš naopak. Za to jsem jí vděčný, protože pro mě jsou nákupy potravin utrpením.

Moje mužská a ženská stránka

Martina: co je na Ivanovi typicky ženské

RÁD PEČUJE O KYTKY
O všechny kytky u nás doma se stará Ivan. Je to kytičkář a zahradník. Jeho specialitou jsou orchideje. Sám jich dokonce několik vypěstoval. To bych já nikdy nedokázala. Pro mě je to něco obdivuhodného. Dokud jsem nežila s Ivanem, neměla jsem doma jedinou kytku, protože mi všechny zašly. V tom jsme se tedy dokonale doplnili. Nemám pocit, že by kvůli tomu působil zženštile. Možná kdyby měl metr šedesát, bylo by to tak, ale Ivan je kus chlapa. Má dva metry a pěstování kytek ho "hází" do takové polohy, která mi přijde milá. Líbí se mi to na něm.

Martina: co je na Ivanovi typicky mužské

ZAKLÁDÁ SI NA HODINKÁCH
Doma má asi sedmery hodinky. On se neptá, kolik stála moje kabelka, já zase nechci vědět cenu hodinek. Můžu ji odhadovat, ale znát ji nechci. Vždycky zdůrazní, že byly ve slevě. To je od něj přece milé, ne?

Jaké jsou ženy a jací muži?

Jaké jsou ženy a jací muži?

Mužské a ženské vlastnosti nehrají roli jen v partnerském vztahu. Zaměřují se na ně i psychologové, když pro firmy vybírají lidi do vedoucích pozic. Chtějí zajistit, aby je řídily osobnosti s vůdčími vlastnostmi, které společnostem přinesou úspěch a zisk. Rozhodnost, soutěživost, průbojnost – to jsou vlastnosti, které jsou u manažerů žádané.

V posledních letech ve vedoucích funkcích dostávají šanci i ženy. Na rozdíl od mužů jsou přizpůsobivější a také dovedou lépe komunikovat s ostatními. Muži jsou obecně racionální, rozhodní, soutěživí, průbojní, vypočítaví, ale také zdrženliví. Ženy zase emocionální, vrtkavé, spolupracující, přizpůsobivé, instinktivní a pečovatelské.

Můžeme své vlastnosti ovlivnit? "Existují dvě školy. Starší tvrdí, že vše je dané výchovou. Moderní evoluční říká, že většina vlastností je geneticky daná. K tomu se přikláním i já," říká psycholog Jeroným Klimeš. "Chování lva a lvice ovlivňuje genetika, ne že jsou oba jinak vychováni. A to platí i pro lidi. Výchovou se dá mnohé změnit, ale většinu věcí nezlomíme, protože se vyvíjely dva miliony let," tvrdí Klimeš.

Igor Petrovics, jeden muž z naší partnerské dvojice, je šéfem mediální agentury. Může tak srovnávat odlišné vlastnosti i u svých podřízených. I on vidí rozdíly.

"Typicky ženskou vlastností je preciznost. Pokud potřebuju někoho, kdo má pravidelně a zodpovědně něco odevzdávat, vyberu ženu. Na muže v tomhle není spolehnutí. Muži jsou kreativnější v myšlení. Umí něco vymyslet, ale ženy to pak umí dotáhnout do konce," říká.

Autor:


Nejčtenější

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další z rubriky

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.