Každý čtvrtý člověk trpí bolestmi

  • 1
Téměř čtvrtina dospělých osob trpí bolestmi. Nejedná se ovšem o akutní záchvaty. S chronickou, tedy trvalou bolestivostí se denně potýkají čtyři dospělé osoby z desíti. Důvodem problémů je v devadesáti procentech pohyb a zase pohyb. Ovšem pohyb nedostatečný.
Chybí fyzická aktivita, která by udržovala klouby, svaly a cévy v dobrém stavu. Pro líného moderního člověka je řešením tuba s tišícími léky.

Odborníci z anglického Manchasteru navíc zjistili, že o pomoc lékaře žádá jen nepatrné množství postižených. Devadesát tři procent lidí trpících chronickou bolestivostí se léčí bez porady s odborníkem.
Lidé přitom vliv chronických bolestí, samozřejmě pokud nedosáhnou určité intenzity, podceňují. Lékaři varují: „Neléčená bolest, nebo hůře nesprávně léčená bolest, může mít silný účinek na emocionální stav jedince. Způsobuje deprese, špatné pocity, osamocení a nakonec vede k psychickému vyčerpání. Většina pacientů nikdy o pomoc lékaře nepožádala a jsou tak postiženi svou bolestivou chorobou nadále.“

Patnáct procent bolestmi trpících osob nepožádá o pomoc a radu žádného odborníka minimálně po dobu jednoho roku trvajících bolestí.

Jedenáct procent z trpících zase odmítá požívat léky, které by jim od bolesti pomohly. Více než polovina zkoumaných osob přitom tvrdí, že s bolestí se jejich život zásadně změnil, ale nehodlají s tím nic dělat.

Více než třetina nemocných trpí kvůli bolestem depresemi, přibližně stejné procento rezignuje na sexuální život. Nejčastěji postiženou částí těla jsou záda, následují klouby končetin, hlava a svaly. 


 

Lékaři odhadují, že alespoň někdy bolí hlava 70% dospělých.