Ona

18% mladších školáků přečte za měsíc tři a více knih. Někteří přitom i přispívají na charitu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Každé třetí dítě denně čte. Některé přitom pomáhají potřebným

  • 2
Je trochu módní tvrdit, že dnešní děti už nejsou to, co bývaly, že vyměnily knížky za monitory počítačů a displeje mobilů. Pravda, teenager z knížkou je dnes tak trochu vzácný přírodní úkaz, mladší děti však stále v hojném počtu zvídavě hltají příběhy knižních hrdinů a ve své fantazii prožívají jejich dobrodružství.

A není jich zas tak málo. Podle nedávného výzkumu společnosti Scio čte denně každé třetí dítě, 18 % žáků 4. a 5. tříd přečte za měsíc tři a více knih a 45 % dětí prohlašuje, že jim kniha jako dárek udělá radost.

Může za to Harry?

Tipy pro malé čtenáře i jejich rodiče:

www.ctemeradi.cz/ - program pro děti brněnského knihkupectví Barvič a Novotný

www.grada.cz/dkk – dětský knižní klub Grada nabízí malým čtenářům slevy, hry a soutěže

www.albatrosmedia.cz/klub.html - klub mladý čtenářů Albatrosu sdružuje téměř 3000 škol z celé ČR

www.ctenipomaha.cz - charitativní projekt pro děti, za každou přečtenou knihu získají 50 Kč na charitu

www.celeceskoctedetem.cz - stránky, které pomohou rodičům vzbudit v dětech lásku ke knihám

Knížkám pro děti tedy ještě hrana dávno nezvoní, což potvrzuje i Radka Potměšilová ze společnosti Albatros Media, která zastřešuje několik tuzemských nakladatelství. "Úbytek dětských čtenářů v posledních letech nevnímáme, dokonce ani objednávky přes Klub mladých čtenářů, který při nakladatelství Albatros existuje téměř pět desítek let, nijak neklesají a počet škol zapojených do tohoto projektu neustále stoupá."

Trefit se do dětského vkusu ovšem není snadné - Mayovky, Verneovky a Ransomovky, nad kterými trávili před lety celé hodiny jejich rodiče, je už tolik neberou. Naštěstí je tady brýlatý čarodějnický učeň, který udělal průvan v knihkupectvích na celém světě.

"Po útlumu trhu s dětskou literaturou v 90. letech přišlo před deseti lety oživení v podobě Harryho Pottera, a přestože na podobně úspěšný titul všechna nakladatelství dětské literatury od té doby marně čekají, je znát, že děti se k četbě vracejí," potvrzuje Radka Poměšilová.

Čtení pomáhá

Spojit příjemné s užitečným a ukázat dětem, že čtení je nejen zábavné, ale také může prospět potřebným, se rozhodli zakladatelé projektu Čtení pomáhá. Ten odstartoval letos v dubnu a do dnešního dne se do něj zapojilo téměř 50 tisíc malých čtenářů.

Princip projektu je jednoduchý: dítě, které se zaregistruje na stránkách www.ctenipomaha.cz, vybere si podle své věkové kategorie knihu, přečte ji a úspěšně splní test znalosti, získá kredit 50 korun, který věnuje na konkrétní dobročinnou akci podle svého výběru.

Celkem za půl roku od rozjezdu Čtení pomáhá "vyčetly" děti přes 4 miliony korun na 41 charitativních projektů. Nejaktivnějšími čtenáři-dobrodinci jsou přitom děti ze Severní Moravy. Z českých knih se přitom nejvíc čte Bylo nás pět od Karla Poláčka, ve světové literatuře s přehledem vede Harry Potter a Fénixův řád.

Cesta mezi stránky

"V dětství se formuje celoživotní vztah ke knize. Pro dítě je čtení důležité z mnoha ohledů: rozvíjí si slovní zásobu, prostřednictvím hlavních hrdinů poznávají vztahy, situace i různá prostředí, zapojují emoce i fantazii. Osobně ale považuji za stěžejní jiné věci, které souvisí s literaturou jako uměním - je to vnímání krásy, principů, také určitých hodnot," říká spisovatelka Alena Ježková.

"Když čtu opravdu kvalitní knihu, ocitám se uvnitř jejího světa, vnímám její sdělení, dochází k nějakému zvláštnímu setkání, které zasahuje celý můj vnitřní svět. V tom je kniha nenahraditelná. Důležité je ale mít na paměti, že většina dnešních dětí si ke čtení sama cestu nenajde. Musí se zapojit rodiče," upozorňuje ambassadorka projektu Čtení pomáhá, který kromě ní podporují například i herec Vojtěch Dyk nebo scenárista Zdeněk Svěrák.