Kate Middletonová ve Westminsterském opatství. (29. dubna 2011)

Kate Middletonová ve Westminsterském opatství. (29. dubna 2011) | foto: AP

Kate si na svatbu oblékla jemné šaty značky Alexander McQueen

  • 53
Po měsících spekulací se svět konečně dočkal. Kate Middletonová si vzala budoucího krále Anglie prince Williama v bílých šatech s vlečkou. Navrhla je Sarah Burtonová z módního domu Alexander McQueen. Patřila ostatně mezi nejžhavější kandidáty na tvůrce svatební róby století.

O návrháři, který vytvoří svatební róbu pro budoucí královnu, se začalo vášnivě hovořit hned od momentu oficiálního oznámení zásnub Catherine Middletonové a prince Williama.

Padala jména jako Bruce Oldfield, oblíbený návrhář zesnulé princezny Diany, Alice Temperleyová, Stella McCartneyová, Phillipa Lepleyová, Jasper Conran i Victoria Beckhamová.

Módní návrhářka Sarah Burton

Výběr róby pro budoucí královnu nejvýznamnější královské rodiny světa není jen otázkou stylu, ale také politiky. Jasné předem bylo jen jediné: tvůrce bude pocházet z Velké Británie.

V posledních týdnech nejvíce Londýnem letělo jméno Sarah Burtonové, pravé ruky zesnulého módního génia Alexandra McQueena. Tyto spekulace se definitivně potvrdily v 10:51 londýnského času, kdy byla návrhářka viděna, jak upravuje vlečku během nástupu nevěsty do elegantní limuzíny.

V módním světě, kde se prakticky nic neutají, se tajemství svatební šatů tentokráte udrželo až do poslední vteřiny. Věc dosud nevídaná.

Princ William si vzal Kate, dav je donutil políbit se dvakrát

Catherine Middletonová si nemohla vybrat lépe, Burtonová patří mezi světovou návrhářskou špičku. Po smrti Alexandera McQueena s nemalým úspěchem převzala vedení této inovátorské britské značky patřící koncernu Gucci.

Nevěsta se na navrhování své svatební róby podílela. Dle přání i Burtonová vytvořila šaty spojující tradici, modernost a výraznou uměleckou vizi.

Toaleta vznikala měsíce po celém Spojeném království. Krajková výšivka byla vytvořena v Královské škole vyšívání v paláci Hampton, bývalém hlavním sídle krále Jindřicha VIII.

Kate Middletonová přijela do Westminsterského opatství. (29. dubna 2011)

Pippa, sestra Kate Middletonové

 Tvůrci zvolili unikátní techniku pocházející z 20. let 19. století. Jednotlivé drobné kvítky ručně vytvořili z hedvábného tylu a zdůraznili tak jedinečnost celé kreace. Na výšivce se podíleli současní i bývalí studenti, učitelé, přičemž nejmladšímu členu "výšivkového" týmu bylo teprve 19 let.

Samotná ručně střižená krajka pochází z Anglie a z francouzského města Chantilly, obě zdobily dekolt a paže budoucí královny a byly použity i na podšívku.

Na základ šatů použila návrhářka bílou a slonovinovou hedvábnou organzu typu gazar. Korzet, patřící mezi umělecké díla McQueena, vychází k tradičního viktoriánského stylu.

Delikátní závoj z tylového hedvábí s ručně vyšívanými květinami zdůraznil jemnou krásu nevěsty, která své vlasy ozdobila diamantovou "halo" tiarou. Tu jí propůjčila královna Alžběta II., sama ji dostala darem ke svým 18. narozeninám od svého otce krále Jiřího VI. Ten ji zakoupil v roce 1936 ještě jako vévoda z Yorku v proslulém klenotnictví Cartier.

Kate si na obřad ve Westminsterském opatství vzala pak už jediný šperk: diamantové náušnice z ateliéru Robinson Pelham, dar od svých rodičů. Jejich tvar vychází z nově vytvořeného rodinného erbu rodiny Middletonových, zdobí ho motivy žaludů a dubových listů.

Erdb Rodiny Midletonových

Náušnice Kate Middletonové

Sarah Burtonová se se svým týmem postarala také o boty nevěsty. Dominoval jim satén v odstínu slonovinové kosti a ruční květinové výšivky.

Nedílnou součástí vzhledu každé nevěsty je svatební kytice. Catherine si vybrala menší pugét z myrty, konvalinek, bílých hyacintů a bílých kvítků hvozdíku bradatého.

Florista Shane Connoly vycházel z tradic královské rodiny, rodiny Middletonových i květomluvy. Každá květina vyjadřuje něco jiného:

  • konvalinky – návrat štěstí
  • hvozdík bradatý – udatnost
  • hyacinty – věrná láska
  • břečťan – věrnost, přátelství, láska, náklonnost
  • myrta – symbol manželství, láska

Svatební kytice Kate Middletonové

"Halo" tiara z roku 1936

Myrta vyrostla v Osborne House, v bývalém královském sídle, kde ji původně vysadila královna Viktorie z roce 1845. Rostlinu si vybrala pro svou svatební kytici i královna Alžběta.

Není pochyb o tom, že vzhled Catherine Middletonové, nyní již hraběnky z Cambridge, poznamená svatby po celém světě na několik let.

Elegantní, hladká silueta jemně zdůrazňující tělo ve spojení s nenápadným, ale o to nákladnějším luxusem v podobě drobných detailů, bude k vidění více než kdy předtím.

Nevěsta svou grácií a vytříbeným vkusem připomíná slavnou hollywoodskou herečku Grace Kelly, když si brala monackého knížete Rainiera.

Kate zůstala i ve svůj velký den věrná sama sobě, nenechala se vmanipulovat do okázalé opulentnosti, tolik očekávané od aristokracie.

Své krásné vlasy nechala volně splývat, ani make-up výrazně nezměnila. Jemné kouřové líčení očí a přirozené rty i nehty dokonale symbolizují sebevědomou mladou ženu současnosti.


Britská královská rodina