Častou chybou je užívání jednoho léku na všechny typy kašle.

Častou chybou je užívání jednoho léku na všechny typy kašle. | foto: Profimedia.cz

Kašel - jak léčit kašel?

  • 9
Jiné kapky přes den a jiné na noc, tak lze zjednodušeně shrnout základní pravidla pro léčbu kašle doprovázejícího nachlazení.

Co zabírá na kašel u kojenců a malých dětí?

Kašel patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění. Při jeho léčbě lidé většinou spoléhají na různé sirupy, kapky, pastilky nebo čaje z bylin. Ale dělají přitom spoustu chyb. Každý kašel potřebuje totiž trochu jinou léčbu. Nejdůležitější je rozlišit mezi tím, zda kašel tlumit, nebo naopak podporovat vykašlávání hlenů tvořících se v dýchacích cestách.

K vysvětlení je třeba nejdřív pochopit mechanismus vzniku kašle. Jde vlastně o obranu dýchacích cest, které se snaží zůstat průchodné. Kromě toho, že přivádějí do plic vzduch, je jejich rolí také ochrana před škodlivými látkami. Zajišťuje to epitel, který je na povrchu sliznic. Za normálních okolností produkuje malé množství hlenu, který vás neomezuje. Uchycují se na něm různé cizorodé látky, jako je třeba prach či mikrobi, jež hlen průběžně odplavuje.

Externí obrázek

Pokud se do dýchacích cest dostane nějaká bakterie nebo vir, brání se tělo tím, že zvýší produkci hlenu. Ten pak houstne a zůstává na stěnách dýchacích cest. To ztíží jejich průchodnost, člověk špatně odkašlává, má pocit, že nemůže dýchat. Sliznice jsou navíc překrvené a oteklé, takže máte například ještě pocit ucpaného nosu nebo vás bolí v krku.

Hodně pijte
Kašel pomáhá odstranit škodlivé látky z těla, a je tedy do značné míry užitečný. Většinou má dvě odlišné podoby. Někdy bývá kašel suchý, dráždivý a žádné hleny se při něm nevykašlávají. Nejčastěji je to při chřipce. Při nemocech z nachlazení, které na rozdíl od chřipky téměř vždy zasahují právě dýchací cesty, se hlen tvoří a nemocný má potřebu ho vykašlávat.

V takovém případě je potřeba užít léky na podporu vykašlávání. Jmenují se expektorancia. Toto latinské slovo je na preparátech napsané. Je to užitečné vědět, protože mnoho lidí si koupí jedny kapky a užívají je vždy, když mají potíže. Mezitím však už dávno ztratili příbalový leták a jen těžko si pamatují, zda při minulém nachlazení koupili v lékárně lék na tlumení kašle či naopak.

Podskupinou léků podporujících vykašlávání (expektorancia) jsou takzvaná mukolytika. Jde o léky usnadňující vykašlávání tím, že zřeďují hlen nebo podporují tvorbu řídkého hlenu. Oba druhy nikdy neužívejte na noc, v tu dobu je totiž lepší, když se hlen netvoří a vy můžete klidně spát bez toho, že byste se budili kašlem. Užívejte je nejpozději kolem páté až šesté hodiny večer. K ředění hlenu přispěje také dostatek tekutin, mléku se vyhýbejte.

Léky nekombinujte
Před spaním nebo v případě, že vás kašel výrazně obtěžuje i během dne, přicházejí na řadu léky na tlumení kašle, odborně antitusika. Často jde o přípravky s obsahem kodeinu a jemu podobných látek. Bývají v podobě kapek, ale i v tabletách a některé z nich jsou na lékařský předpis.

Nikdy však nesmíte kombinovat léky na tlumení s léky podporujícími kašel. Tak by docházelo k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání. V některých preparátech na kašel jsou obsaženy i jiné látky, které například utlumí i bolest v krku, jež se často ke kašli přidává, jiné zase obsahují složky dezinfikující sliznice. Další zároveň snižují horečku i bolesti hlavy. Pokud však máte jen kašel, není třeba tyto kombinované výrobky kupovat.

Na kašel pomáhají i různé rady lidového léčitelství. Například namazat si hrudník sádlem, nejlepší by mělo být husí. Můžete si také koupit mast, má stejné účinky. Dobrou službu udělají také bylinné čaje. Pozor na med, ten je sice plný prospěšných látek, ale mnoho lidí dráždí ke kašli.

Pokud se v léčivých rostlinách nevyznáte, vsaďte raději na ty z lékárny. Látky na vykašlávání obsažené v bylinách působí různými způsoby, je třeba tomu rozumět a ne jen slepě sáhnout po lipovém květu. Většinou je v rostlině několik látek a jejich účinky se prolínají. Proto se byliny na odkašlávání obvykle prodávají ve směsích, kde je z každé skupiny zastoupeno několik rostlin. Na tlumení kašle se tak často nepoužívají.

Chcete vědět více?

Každý den najdete v MF DNES jeden díl Domácího lékaře.