Výzdoba před domem

Výzdoba před domem, v němž je muzeum betlémů umístěno. | foto: iDNES: Pavla Matějů

Karlštejnské muzeum betlémů

- Namísto tří králů přináší Jezulátku do betléma své dary hned devět českých panovníků. Kolem Ježíška defiluje Svatý Václav, vévoda české země se svatou Kateřinou, patronkou hradu Karlštejna, dále Přemysl Otakar II, Jan Lucemburský, císař Karel IV, Václav IV se svým dvorním šaškem, Jiří z Poděbrad, Rudolf II, Marie Terezie a císař František Josef I. V jezírku poblíž přepírá Ježíškovy plínky choť Karla IV. Anna Svidnická. Vzadu po hradbách se prochází Bílá paní.

Opodál nechybí ani Bušek z Velhartic zdvihající číši Ježíškovi na počest. Na hradbách zdraví sám husitský vojevůdce Jan Žižka, v pozadí se prochází Bílá paní a vpředu zase mistr Theodorik maluje rodinu s Ježíškem.

V pohyblivém Karlštejnském královském betlémě je na rozloze osmdesáti čtverečních metrech dovoleno ledacos. Celý biblický výjev, zpřístupněný návštěvníkům od loňského listopadu, je včetně figurek vysokých okolo šedesáti centimetrů, výsledkem více než dvouleté práce ředitele Muzea betlémů v Karlštejně Ladislava Trešla, jeho rodiny a několika zapálených přátel. "Ještě je co vylepšovat," svěřuje se sběratel, který má v muzeu na třicet velkých betlémů (nejstarší ze druhé poloviny osmnáctého století, většinu druhé poloviny století minulého a začátku našeho) a další dvě desítky menších samostaných objektů vztahujících se k lidové betlémářské tradici.

Většina betlémů se dřív dědilo po generacích. Tím v každém období přibývaly nové - a mnohdy se samotným motivem narození Krista nesouvisející - figurky. Z této filozofie vyšel i L. Trešl. Aby přilákal co nejvíc návštěvníků a pro své soukromé muzeum tak získal alespoň nějaké prostředky, situoval do betléma ty známější a typické postavičky z naší historie, nebo ze starých pověstí českých.

Vznikla tak zajímavá, i když trochu bizardní, směsice figurek představujících osobnosti našich dějin, které by se ve skutečnosti ani nemohli sejít, nneboť žili většinou v různé historické době.

V karlštejnském muzeu betlémů je vzácná i radost a nadšení, s nimiž rodina Trešlova pečuje o své pozoruhodné živobytí. "Kdybych to byl býval věděl, jak to bude technicky složité, snad bych se do pohyblivého betléma ani nepouštěl," přiznává úředník v důchodu Ladislav Trešl.

Ovšem vzápětí se mu zase rozzáří oči, když vykládá, že v dosud volné části půdy by  měla vzniknout alchymistická dílna.