Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kardiaci, v horku hodně pijte!

  0:01aktualizováno  0:01
Vedra negativně ovlivňují zdraví kardiaků. Ti by měli denně vypít tři až čtyři litry tekutin a nevystavovat se prudkému slunci. Měli by se vyvarovat fyzické námahy a vyhýbat se stresu, říká primář kardiologie pražské Nemocnice Na Homolce Petr Niederle.

Kardiaci by neměli konzumovat těžká jídla, jejichž trávení odčerpává krev z životně důležitých orgánů.

Pokud řídí auto, měli by na delší cestě dělat pravidelné přestávky, protože se unaví rychleji než zdraví řidiči. Nikdy by se neměli ochlazovat naráz, například skokem do studené vody. Mohlo by to vyvolat stažení cév a prudké zvýšení krevního tlaku nebo i srdeční zástavu. 

Pokud chtějí kardiaci zvelebovat rodinný dům či chalupu, mohou dělat menší opravy nebo pracovat na zahradě. Vhodné pro ně není zvedání břemen, kopáčské práce a práce s rukama nahoře, která je jednou z nejnamáhavějších. 

Vhodnými sporty pro kardiaky je například turistika, jogging, rekreační plavání, jízda na kole, tenis, stolní tenis, sportovní rybaření. Uškodit by jim neměla ani jízda na kanoi či kajaku. Adrenalinové sporty rozhodně Niederle kardiakům nedoporučuje. Do nadmořské výšky nad 3000 metrů by měli vyjet lanovkou. Ve vysokých horách je totiž nižší tlak vzduchu a lidé s nemocným srdcem se na něj hůře adaptují.  

Při vysokých letních teplotách se rozšiřují cévy především na kůži, což umožňuje vyzařování tepelné energie z organismu. Rozšíření cév a zmenšení objemu krve při úbytku tekutiny z organismu způsobují pokles krevního tlaku.

Srdce se pokles snaží kompenzovat zvýšením objemu přečerpané krve, zvyšuje se síla kontrakce srdečního svalu a také frekvence pulzů. Srdce kardiaků však nedokáže zvýšit svůj výkon tím, že by se silněji stahovala svalovina.

Namísto toho se snaží udržet objem přečerpané krve co nejrychlejší činností. Při zrychlené činnosti srdce a poklesu krevního tlaku však klesá průtok krve věnčitými tepnami. Srdce tak může začít trpět nedostatečným přívodem kyslíku. 

Kardiakům nepomohou preventivně zvýšené dávky léků. Pouze před očekávanou výraznou fyzickou námahou by mohli užít dávku rychle účinkujícího nitrátu, který sníží srdeční práci a zvýší průtok krve. Horko je nebezpečné i pro pacienty s vysokým krevním tlakem. Další vzestup tlaku představuje zvýšené rizika mozkového krvácení nebo i srdečního selhání.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...Najdete na iDNES.cz