Pilulka s kamerou vyšetří vaše střeva. Kolonoskopii ale nenahradí

  • 12
Vypadá to jako zázrak pro pacienty, kteří mají podstoupit vyšetření střev. Spolknete pilulku s kamerou a ta za pár hodin zmonitoruje zdravotní stav vašeho trávicího ústrojí. Kapsle, kterou letos začátkem února povolil Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin, se u nás už nějakou dobu používá. Klasickou kolonoskopii ale nenahradí.

"Kapsle pro virtuální kolonoskopii se v Česku používá už na více pracovištích. Byla u nás vyzkoušena již v minulých letech v rámci testování. Nyní ji pacientům nabízí například Ústřední vojenská nemocnice v Praze nebo některá soukromá zařízení. Vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění a cena se pohybuje kolem 18 tisíc korun," řekl iDNES.cz gastroenterolog Viktor Komárek. 

Vyšetření pilulkou s kamerou se provádí ambulantně. Pacient spolkne kapsli o velikosti 12 x 33 milimetrů. Kamera putuje tělem a na obou svých koncích barevně zaznamenává celou cestu od úst až do konečníku. 

V průběhu osmi hodin snímá stav tkání a orgánů a výsledky se bezdrátově přenášejí na záznamové zařízení, které nosí pacient kolem pasu. Jednorázová kapsle po průchodu střevem odchází z těla přirozenou cestou se stolicí.

Pilulka je šetrná, ale méně přesná

"Kapslovou kolonoskopii lze v současné době použít jako alternativu pro dovyšetření tlustého střeva, pokud předem nelze dokončit klasickou kolonoskopii. Proti běžné kolonoskopii má však řadu nevýhod a dosud i přes některé pokroky je mnohem méně přesná," upozorňuje lékař Viktor Komárek z Polikliniky Vysočany.

"Tlusté střevo je svalový orgán s množstvím záhybů a kapsle, která je unášena pouze hybností střeva, se logicky nemůže ve střevě vracet na místa, která byla přechodně špatně přehledná pro střevní pohyby, stah svaloviny v ohybu střeva atd. Kapsle nedokáže opláchnout nepřehledné místo při nedokonalé přípravě střeva a odsát zbytkový střevní obsah. Řadu menších polypů může tedy přehlédnout." 

Další nevýhodou kapsle je podle lékaře také to, že nedokáže odebrat vzorky na histologické vyšetření ani odstranit přednádorové polypy, jak to lze bez větších problémů provést právě při klasické kolonoskopii.

Hlavní výhodou pilulky je ale nebolestivost vyšetření. 

2. února 2010

"Když je ale kolonoskopie prováděná šetrně zručným endoskopistou, bývá při většině vyšetření dobře snášena. Při přítomnosti srůstů v dutině břišní, atypického průběhu tlustého střeva nebo při nadměrné citlivosti vyšetřovaného jedince lze vždy kolonoskopické vyšetření provést v analgosedaci za účasti anesteziologa a pak jde tedy také o bezbolestné vyšetření," vysvětluje gastroenterolog Komárek.

A dodává, že vyšetření tlustého střeva kapslí patrně nebude ani v následujících letech hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Naopak vyšetření tenkého střeva, kde je zobrazení celého průběhu obdobnou kapslí velmi přínosné a užitečné, je již řadu let v Česku pro všechny indikované pacienty dostupné. Používá se například u nemocných s Crohnovou chorobou. 

"Za rok 2012 bylo toto vyšetření provedeno 224 pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny a v roce 2013 pak 193 pojištěncům," sdělil iDNES.cz mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.