Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K posílení imunity nepotřebujete horentní sumy

  1:00aktualizováno  1:00
Nejlépe jsou na tom samozřejmě ti, kdo svou imunitu posilují v průběhu celého roku třeba tím, že se otužují, pohybují se venku a podobně. Tak zní rada praktického lékaře Karla Veselého. Na druhou stranu to neznamená, že už nemůžete nic dohnat.
Důležitý je pohyb na vzduchu, shodují se lékaři. Ilustrační foto.

Důležitý je pohyb na vzduchu, shodují se lékaři. Ilustrační foto.

Pro jaký způsob posílení imunity se rozhodnete? Záleží na tom, kolik času a peněz chcete nebo můžete investovat. Ideální je kombinovat více možností, efekt na zdraví je pak větší.

Mám čas a peníze
Co třeba lázeňský pobyt? Stále více tuzemských lázní nabízí většinou týdenní pobyty určené nikoli lidem s nějakou chorobou, ale těm, kdo si chtějí odpočinout a načerpat nové síly.

Relaxační týden v českých lázních přijde na 7 až 10 tisíc korun - podle lokality a toho, které služby využijete.

V úvahu připadají i jednorázové wellness neboli odpočinkové kúry, sice nepůsobí přímo proti nějaké chorobě, ale můžete si při nich odpočinout v různých koupelích, masážích a podobně.

Už to, že díky nim zpomalíte, se počítá; v nabídce je mívají soukromé kliniky nebo zdravotnická zařízení, cena začíná na 1000 korunách.

Mám peníze
Pokud si nemůžete dovolit na den, nebo dokonce týden vysadit, volit můžete ze široké nabídky přípravků na posílení imunity.

Měsíční balení stojí dvě stě až pět set korun podle toho, který přípravek si vyberete - poradit by vám měli v lékárně, většinou jsou volně prodejné.

Můžete zkusit třeba preventivní užívání enzymů v podobě takzvané enzymoterapie; 800 tablet stojí zhruba 2500 korun a užívá se několik tabletek denně.

Smysl to má, pokud trpíte třeba opakovanými infekcemi dýchacích cest. Enzymy mohou užívat i děti, ale raději po poradě s lékařem.

Zvažte, zda by pro vás nebylo vhodné očkování proti chřipce, stojí zhruba dvě stě korun.

Jezte zdravě, více než kdy jindy záleží na dostatečném příjmu vitaminu C a dalších vitaminů a minerálů. Kupujte kvalitní potraviny.

Mám čas
Choďte ven, na dlouhé procházky, jezděte na kole, ale jen tehdy, když není inverze, chladné počasí samo o sobě nevadí.

K levnějším pohybovým aktivitám patří také plavání, cena se pohybuje od 40 do 100 korun za hodinu dle místa a času. Pokud nejste zvyklí na pravidelný pohyb, můžete začít i na podzim, ale raději pozvolna.

Nemám čas ani peníze
I vy byste měli zvolnit a naučit se odpočívat. Třeba nedostatek spánku, zvláště je-li dlouhodobý, oslabuje lidskou imunitu více, než si je většina lidí ochotna připustit.

Mezi levnější pomocníky posilující lidskou imunitu patří vitamin C, jenž hraje roli i při uzdravování a rekonvalescenci po nachlazení, které se již objevilo; nejlevnější balení stojí málo přes dvacet korun, ale počítejte s tím, že lépe se vstřebává třeba šumivý vitamin, který už je o něco dražší.

Kupujte vitaminy raději v lékárně, v drogerii často platíte hodně peněz za přípravky úplně stejného složení.

Dále se osvědčila echinacea neboli třapatka nachová, aby však byly její účinky znát, musíte ji užívat celou zimu a ještě dříve, než kolem vás začnou všichni kýchat a kašlat; ve formě tinktury stojí kolem 100 korun, pro děti se hodí v podobě tabletek; podobně se dá užívat také pupalka.

Mnoho lidí užívá také přípravky z ginkga biloby, ale ty spíše než na imunitu mají vliv na srdce a oběhový systém.

Zhruba za sto korun se dají koupit také grepové kapky, jejich dlouhodobé užívání má mimo jiné vliv na posílení imunity, zvláště trpíte-li různými opakovanými záněty.

Imunitu posiluje i známý indiánský čaj lapacho, i ten se však musí pít opakovaně; sáček váženého lapacha stojí od 50 korun výše.

I když nemáte peníze na drahé ovoce, snažte se kupovat kvalitní potraviny a mít v jídle dostatek vitaminů i minerálů.

Imunitě svědčí i probiotika, stojí od sto korun výše, ale lepší je si připlatit za ta, která jsou registrována jako léky a začínají většinou na dvou stech korun za měsíční balení; musely projít přísnějšími testy a jejich účinek by proto měl být garantován. Pozor, některá probiotika se musí skladovat v ledničce.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...Najdete na iDNES.cz