Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obézní matka dvou dětí chtěla spáchat sebevraždu, zachránila ji dieta

  4:29aktualizováno  4:29
Upadala do depresí a ztrácela chuť žít. Důvod? Při 169 centimetrech se její váha šplhá ke 115 kilům. Trápí ji velký zadek i celkový vzhled, nechce se na sebe dívat do zrcadla. Šestatřicetiletá Tatiana vidí poslední naději, jak zhubnout, u odborníků v pořadu Jste to, co jíte.

Tatiana žije s manželem a dvěma malými dětmi ve Velkých Popovicích. Momentálně je na mateřské. Již od mládí se potýkala s mírnou nadváhou, ale vyloženě obézní nebyla. Vždycky byla pohledná a muži se za ní otáčeli. Pak ale nabrala 20 kilogramů během podnikání.

Tatiana

Při 169 centimetrech vážila 114,3 kilogramu.

Za tři měsíce zhubla téměř 6 kilo.

V pase shodila 8 centimetrů a přes boky má minus 4 centimetry.

"Nikdy jsem nebyla hubená, ale nejvíc jsem přibrala, když jsme měli obchod s potravinami, protože nám kolikrát zůstaly potraviny, kterým končila lhůta, tak se musely spotřebovat," říká Tatiana.

K hubnutí má pomoci had

Už tehdy uvažovala, zda nenavštívit v ordinaci doktorku Kateřinu Cajthamlovou. Nakonec však nenašla odvahu a hubnutí pod dohledem odborníka odložila.

Tatiana má čtyřletého chlapečka a dvouletou holčičku. Po druhém porodu si s postavou už neví rady. Vyzkoušela už všechny možné "zaručené" diety a prášky.

Pochopila, že tudy cesta nevede, a nějaký čas se snaží jíst "zdravě a vyváženě". Hubnout se jí přesto nedaří. Od porodu holčičky má navíc vleklé problémy s páteří a kvůli bolestem zad a kyčlí se nerada hýbe.

Coby pomyslný "bič" pro případ nedodržování předepsaného režimu si na sebe Tatiana vymyslela, že překoná hrůzu z hadů a nějakého se dotkne.

Ráda by vyměnila zadek

Tatianu nejvíc trápí obvod boků, který je 140 centimetrů. "Nejraději bych si s někým vyměnila ten "dolejšek", prostě s tím zadkem kolikrát spadnu, převážím se," říká Tatiana.

Fotogalerie

Na natáčení pořadu Jste to, co jíte přišla Tatiana se svými dětmi a manželem, který se rovněž přihlásil, aby svou manželku podpořil. Doktorka Kateřina hned vyčítá manželovi, že se otáčí za jinýma.

"Moc jsem si toho nevšimla, dřív to bylo tak, že spíš mě manžel hlídal, když se za mnou otáčeli ostatní," říká Tatiana. "Zhubnout chci kvůli sobě, protože nosím dvakrát větší váhu, a taky kvůli rodině. Mám z toho špatný pocit, jsem nevyrovnaná a nervózní, přenáším to pak na rodinu."

Zdravé párky nekoupíte

Při tradiční kontrole ledničky objeví Kateřina i párky. "Takže tady chytrý výrobce sice napsal 85 procent masa, ale už nenapsal jakého. Tím, že tam je 35 procent tuku, je jasné, že jde o krkovici," konstatuje Kateřina, podle níž v českých obchodech není možné koupit zdravé párky.

Různá ochucovadla navíc manžel kupuje ve fast foodech. "Na fast foodech by mělo být napsáno to, co na cigaretách: výrazně zkracuje život, vede k mnoha závažným onemocněním," konstatuje Kateřina.

Tatiana se svěřuje, že si kupuje spíš kuřecí nugetky, protože si myslí, že jsou zdravější než hamburger. Je to opravdu tak? Podle Kateřiny je víc tuku naopak v nugetách, protože jsou smažené ve fritéze, zatímco maso do hamburgru je dělané na sucho na grilu.

"Takže když to koupím dětem s tím, že to je zdravější, tak jim vlastně víc uškodím," říká Tatiana a Kateřina přikývne. Podle ní by na fast foodu měl být ještě jeden nápis: zákaz vstupu dětem.

"Ony tam totiž dostanou zvířátka, můžou si tam udělat oslavu a výsledkem je, že si na tom vybudují závislost. Neblbněte jim hlavu, stačí, že mají tlustou matku," dodává Kateřina.

Málo jídla na stole hrůzy

Stolu hrůzy se každý bojí. I Tatiana. Když se na něj podívá, myslí si, že jí zdravě, ale moc. Opravdu? Expert na výživu Petr Havlíček tvrdí, že Tatiana jí málo.

Na stole hrůzy měla Tatiana málo jídla, jako většina účastníků. Často se v

"Tím, že málo jíte a málo se hýbete, tak jste si zpomalila metabolismus, proto vypadáte tak, jak vypadáte," vysvětluje Petr. Tatiana se rozpláče.

"Proč pláčete? Takhle uvažuje mnoho žen, že si myslí, že když sníží porce, zhubnou. Lítají kolem dětí, nemají čas, tak se upnou tímto směrem a tomu věří. Pak ty slzy a otázky: Tak co mám dělat, když jím už tak málo a pořád je to špatně, pořád tloustnu! Přitom tady u vás je zbytečně moc přepalovaného tuku, hodně smažíte," říká Kateřina.

Podle Petra to je naprosto jasné: Tatiana tloustne, protože se málo hýbe a ve stravě má velký podíl tuku. "Mnohem větší, než by měl být."

Hubnutí zkomplikovala choroba

Když Tatiana uvidí potraviny na zdravém stole, zarazí ji, kolik jich je. Má pocit, že až moc. Podle Kateřiny a Petra to je ale takhle dobře, ale nesmí chybět dostatek pohybu.

"Protože když se hýbete, máte dobrou náladu. Když se přestanete hýbat, máte špatnou náladu," říká Kateřina.

Tatiana dostala plán nového stravovacího režimu, ale náhle onemocněla a nemoc se jí drží týdny. Kateřina i přesto vyrazí na přepadovou kontrolu. A byla spokojená.

"I když byla Tatiana nemocná a rodina nefungovala, dodržovala jídelníček a bylo vidět, že nad tím přemýšlí," konstatuje Kateřina. A dokonce si myslí, že Tatiana se zbavuje tuku i přes potíže s chorobou.

Břicho má méně centimetrů

Přestože ani po čtyřech týdnech choroba neodchází, Petr má pro Tatianu dobrou zprávu.

"Krásně hubnete, máte 6 centimetrů dole přes břicho, boky jsou zatím stabilní, ale to se změní, když se budete hýbat. Ty 4 kilogramy, které jste zhubla, jsou samý tuk, žádná aktivní hmota," chválí Petr.

Když je člověk nemocný, tak by měl v podstatě taky jíst to, co je v jídelníčku - rizoto, ovoce, zeleninu, necpat se zrovna suchými jídly, například kneckenbrotem, ale vybírat si šťavnatá jídla," dodává.

A Tatiana je šťastná, jak se jí zatím daří. A hned se vydává na cvičení.

Pohyb? Obyčejná chůze

Profesionální trenér Martin říká Tatianě, že je typickým příkladem postavy, u níž se hromadí tuk v zadečku a bocích. "Takže pro tebe žádný aerobic, žádný spinning, ale normální obyčejná chůze," říká Martin. A jako dárek dává Tatianě například hůlky na chození.

"Aktivita je u nich náročnější, ale ty budeš mít pocit, že jsi vynaložila menší úsilí," vysvětluje. A Tatiana chodí. A když je venku špatné počasí, šlape doma na rotopedu. A cvičí pravidelně.

Zato manžel, který sliboval Tatianě podporu, správný režim příliš nedodržuje. Například snídani si v sobotu dává až v deset ráno.

Kdo z nich je normální?

"No a co? Nejsem blázen, abych snídal někdy brzy ráno. A pak si jídlo dával do patnácti krabiček a jedl to v určitý čas. Já jsem normální člověk. Já chci žít. A nebudu se celý život živit krabičkami. Jsem normální," říká.

Tatiana oponuje, že je taky normální, ale manžel má hned odpověď: "To není normální, ty chceš zhubnout. Já ne. Já tak jíst nemusím. Tak ať mi to někdo odůvodní, proč si připravovat krabičky, proč jíst, kdy mám nařízeno," argumentuje.

A pak ještě přitvrzuje: "Ty nemáš svobodnou vůli, jsi omezená, že si musíš dát v tolik a v tolik jídlo. Neříkej, že tě to neomezuje. Jedeme po dálnici a máme hlad a nemůžeme zastavit u McDonalda a dát si normální jídlo, protože nemůžeš. Protože potřebuješ jiné jídlo."

Tatiana marně vysvětluje, že nový režim pro ni není omezující, že jí to vyhovuje.

Tatiana pak vypráví Kateřině, že před lety na tom byla psychicky velmi špatně a dokonce uvažovala o sebevraždě, aby to děti neviděly. "Jsem šťastná, že to přešlo, že jsem nic nevyvedla," říká Tatiana.

Tatiana zhubla za tři měsíce téměř 6 kilogramů.
Tatiana zhubla za tři měsíce téměř 6 kilogramů.

K psychologovi nechce

I když si Tatiana pochvaluje, jak se jí psychika zlepšuje, Petr Havlíček navrhuje, aby  zašla za odborníkem, aby se znovu nevrátila do původního nedobrého stavu. Ale Tatiana k psychologovi nechce, odmítá i prášky.

"To není o prášcích, ale o nějaké konzultaci a nadhledu na váš problém. Mám strach, že i když teď říkáte, že to je lepší, že se u nějakého budoucího problému zase vrátíte do původního stavu. Že upadnete do nesportování, do depresí a začnete se přejídat a podobně," upozorňuje Petr.

Minus šest kilo

Co příště

Osmdesátikilogramová Blanka začíná v padesáti nový život

Blanka žije se čtrnáctiletým synem Adamem v bytě v Praze. Od rána do večera je v práci a absolutně nestíhá dodržovat jakýkoli stravovací režim. Veškerou zbývající energii věnuje rodině. Naučí se starat také o sebe?

Lehkou nadváhu má i Blančin syn - právě ten maminku přesvědčil, aby se přihlásila do pořadu. Také se chce něco přiučit a možná i zhubnout.

Složitou cestu paní Blanky za zdravějším životem sledujte ve čtvrtek 15. června od 21:20 na Prima family.

Kateřina vyrazila na druhou přepadovku a Tatianě přinese i dárkový poukaz na lymfodrenáže. Zajímá se, jak jí pomáhá manžel.

"Manžel někdy pomůže třeba tím, že jde uspat děti a já se jdu projít nebo cvičit. Nemám chuť na sladké, pravidelně jím, nejsem nervózní, spoustu věcí neřeším. Jdu s kily dolů, i když jím hodně. Vlastně víc než před tím," říká Tatiana.

A jaké jsou nakonec výsledky?

"Přes boky jsou dole čtyři centimetry, přes břicho osm, váhový úbytek je 5,8 kilogramů. A to vše jsou tuky. Myslím si, že by to mohlo být lepší," říká Petr.

Domnívá se, že je Tatiana poznamenaná mnoha dietami, které už zkusila, a také velice špatně reaguje na stres.

"Myslím si, že její největší problém bude psychika. A s návštěvou psychologa podle mě nesouhlasí hlavně manžel. Já si myslím, že si Tatiana nese problémy z minulosti, které by se tím mohly vyřešit," soudí Kateřina Cajthamlová.

"Často opakujeme, že hubnutí začíná v hlavě. Takže pokud se Taťána rozhodne, že návštěvu psychologa nepodstoupí, tak nevidím v jejím hubnutí dlouhodobý efekt. A obávám se, že při problémech najede do původních kolejí," dodává.Nejčtenější

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Další z rubriky

ilsutrační snímek
Chcete zhubnout? Jezte makrelu, avokádo a kuře, vzkazují vědci

Chcete zhubnout, ale stále vás trápí pocit hladu? Právě vám by mohla pomoci nejnovější studie z univerzity ve Warwicku. Vědci přišli na to, že po některých...  celý článek

(Ilustrační foto)
Máte na to chuť? Dejte si to. Blogerka vyvrací mýty o jídle

Oříšky jsou zdravé a čokoláda nezdravá. Zeleninové chipsy jsou dobrá volba, po bramborových přiberete. Nebo ne? Britská fitness blogerka Lucy Mountainová na...  celý článek

(Ilustrační foto)
Jezte podle hodinek. Biorytmy můžou ovlivnit hubnutí i trávení

Náš denní rytmus a rozvržení jídel můžou být důležitější než počet kalorií, které přijmeme. Promítnou se do metabolismu, tělesné váhy i složení krve. Co...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.