Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Matka vykrmila rodinu na půl tuny. Dietou si nakonec zachránila život

  4:00aktualizováno  4:00
Maminka Anežka váží v 64 letech 128 kilogramů, její třicetiletá dcera Jana bez čtyř kil 100. Ani ostatní členové rodiny nejsou žádní drobečkové, dohromady váží celé příbuzenstvo víc než půl tuny. Maminku Anežku ale už váha ohrožuje na zdraví. Poslední záchranou se zdají být odborníci z pořadu Jste to, co jíte.

Když Anežka vysype na stůl všechny prášky na vysoký tlak, srdce, záda a další neduhy, které musí denně spolykat, zastaví se u čísla dvanáct. Ale Anežka rady svého lékaře, aby tolik nesolila a držela dietu, nebere moc vážně.

Maminka Anežka

Ve svých 64 letech vážila 128 kilogramů.

Za tři měsíce zhubla 16 kilogramů.

V pase shodila 14 centimetrů a přes boky má taky minus 14 centimetrů.

Dcera Jana

Ve svých 30 letech vážila 96 kilogramů.

Za tři měsíce zhubla 12 kilogramů.

V pase shodila 7 centimetrů a přes boky má minus 16 centimetrů.

Je spokojená, když své početné rodině (o víkendu se sejde až devět lidí) může uvařit "poctivé" jídlo. Na jídelníčku nechybí uzené, grilované maso, vepřové a samozřejmě ani pivo a další alkohol.

"Vaření mě baví, je to můj koníček," říká Anežka. Když se však dozví, co pak takový pokrm plný tuků a rychlých cukrů způsobuje, zhrozí se: "Vůbec jsem si neuvědomila, že tím, že dobře vařím, je vlastně zabíjím."

Ve stopách matky

Ve stopách své matky, která začala přibírat v pětatřiceti letech, jde i její dcera Jana. Má 96 kilo a její pohyb se rovná nule.

Když Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček dorazí do usedlosti paní Anežky, rodina právě sedí u stolu před domem a užívá si bohaté snídaně plné uzeného masa.

Fotogalerie

Všichni jsou ještě usměvaví a veselí, ale při kontrole jejich tří ledniček a spižírny jim už tolik do smíchu není. Jejich obsah z větší části tvoří zcela nezdravé jídlo včetně salámů, paštik, tučného sýru, marmelád, štrúdlu, sušenek nebo 10 kilogramů cukru na pečení.

"Kdo to všechno sežere?" ptá se Petr a nevěřícně kroutí hlavou. Za chvilku už všechny nezdravé pokrmy zaplní celý stůl. Kdyby se všechny vyjmenovaly, zabralo by to snad celý jeden díl pořadu Jste to, co jíte…

"Tohle jsme za celých šest let nikdy neměli. Takové kvantum jídla, které se absolutně nehodí, jsme našli jenom tady," konstatuje Petr Havlíček.

Víc než 60 kilo tuku

Když zmizely všechny nezdravé potraviny, Kateřina s Petrem zjistili, že vhodné pokrmy zaplní tak půlku jedné ledničky.

Dcera Jana říká o své matce, že sice měla od svého doktora nařízenou dietu, dokonce se snažila ji držet, ale nikdy to nezvládla. "Neposlouchala jsem ani to, co mi říkal doktor, abych nesolila. Hlavně, že mi chutnalo," přiznává teď Anežka.

Snídaně v rodině paní Anežky. Na stole je pivo, spousta dochucovadel a také

Snídaně v rodině paní Anežky. Na stole je pivo, spousta dochucovadel a také uzené maso.

A pak se od Petra dozví, že tuk tvoří takřka polovinu těla, tedy 63,5 kila. "To je asi o 50 procent více tuku, než by mělo být," dodává Kateřina. A poznamenává, že pro srdce to je pořádná zátěž, když musí tahat přes 30 kilo tuku navíc.

Anežka je na tom zdravotně tak špatně, že ani nemůže podstoupit zátěžové testy. Pro ni je obrovská zátěž už jen chození po bytě.

"To, co jsem se dozvěděla o svém zdravotním stavu, se mnou zahýbalo," říká Anežka a je na ní poznat, že se sebou chce už opravdu něco dělat. "Nevěděla jsem, že je to se mnou tak špatné," dodává.

Nikdo jim moc nevěří

Ani Jana na tom není zdravotně zcela dobře. Má zvýšené jaterní testy a samozřejmě i cholesterol. Tuk v jejím těle se už přehoupl přes 41 kilogramů. A její aktuální zdatnost je vzhledem k tomu, že nesportuje, podprůměrná.

U Anežky ani Petr s Kateřinou nevěří, že by se během pár měsíců mohl její zdravotní stav zlepšit, protože je mnoho let zanedbávaný. A velké naděje nedávají ani její dceři Janě. Nemyslí, že dokáže zhubnout a změnit životní styl.

A moc šancí jí nedá ani její otec, bratr a manžel. Maximálně 60 procent, že to zvládne. Jen osmiletý syn Matyáš své mamince věří.

Kateřina nakonec požádá celou rodinu, aby Janě pomohla. Aby do toho šli všichni. "Potřebujete to všichni, abyste zhubli," říká Kateřina. Vysvětluje, že Jana nemůže žít v prostředí, kde se pořádají obrovitánské žranice.

Trest? Rozstříhané šaty

Jana si stanoví přísný trest, když nastavený režim nedodrží: rozstříhá své šaty, v kterých před lety odtancovala svůj první květinový ples. Teď už se sice do nich nevejde, ale jejím cílem je si je znovu obléct.

Po tradičním stolu hrůzy dostane Jana a i její matka Anežka přesný návod na hubnutí a změnu životního stylu. A ženy hned od počátku dokazují, že to se svým předsevzetím myslí vážně.

Hned na začátku se Anežka a Jana naučí vařit kuřecí maso s kuskusem, který nabídnou i ostatním členům rodiny. Ti si na změnu stravy ani nestěžují. A i když mají matka s dcerou zprvu potíže s přesným vážením potravin, nakonec se do nového systému dostanou.

"Vážili i naši předci," připomíná Anežka. A je spokojená, že nové jídlo chutnalo i ostatním.

Cítím se skvěle!

Kromě jiného začala Anežka s Janou i sportovat, pod dohledem trenéra, který jim například vysvětlí, jak cvičit a dýchat, aby účinně spalovaly tuky. A při cvičení na zahradě se dokonce připojí i nejbližší příbuzní.

Maminka Anežka shodila za tři měsíce 16 kilogramů.
Dcera Jana shodila za tři měsíce 12 kilogramů.

Pro Anežku s Janou dopadla dobře i přepadová kontrola, při níž Jana neskrývala, jak je spokojená. "Cítím se úplně skvěle!" říká Jana a pochlubí se, že se do svých tanečních šatů zase vejde.

"Všechny ostatní věci jsou mi velké," říká. A sebevědomě dodává, že by zvládla bez potíží přepadovku kdykoli.

Kateřina nechválí jen Anežku s Janou, ale i další členy rodiny, kteří jim pomáhají. A spokojený je i Petr Havlíček, který dokonce dopřeje Anežce a Janě skleničku šampaňského. Na oslavu toho, jak jsou úspěšné.

Příště uvidíte

Iva Vondráčková má spoustu zájmů a vypadá jako člověk s chutí do života. Za úsměvem však skrývá velké trápení. Rozhodla se s ním skoncovat ve chvíli, kdy ručička na váze překročila hranici 100 kilogramů. Ivu trápí také děsivé číslo 121 cm, které prozrazuje její obvod v pase. Jak svou tloušťku zdůvodňuje?

Hlavní příčinu vidí v bezlepkové dietě, kterou jí lékaři nedávno předepsali. Od té doby prý přibírá na váze. Jak se na takové zdůvodnění zatváří doktorka Kateřina? Jde o podložený argument, nebo o pouhou výmluvu?

A proč se při "přepadovce" paní Iva zničehonic rozpláče jako malé dítě?

Nelehký boj s mindrákem předvede Iva již ve čtvrtek 26. dubna od 21.20 na Prima family.

"Po třech měsících bez alkoholu malá sklenička šampusu nezabije," říká Petr. A výsledky jsou vskutku hodné oslavy. Jana zhubla 12 kilo, přes boky se zmenšila o 16 centimetrů a okolo pasu o 7 centimetrů.

Její maminka Anežka shodila 16 kilo a přes boky a břicho jí "zmizelo" 14 centimetrů. A hlavně: místo 12 prášků denně jí už stačí jen dva a půl. "Dříve jsem platila za léky měsíčně  asi 2 500 korun. Teď mě stojí jen 78 korun," svěřuje se Anežka. "A pak že je zdravá strava drahá," říká s úsměvem Petr Havlíček.

"To je zázrak," říká Kateřina Cajthamlová. Zhubli i další členové rodiny, například otec o 6,5 kilo. Dokonce i jediný štíhlý muž - manžel Jany - shodil kilogram. Jediným, kdo nezhubnul, je Janin bratr, který se ale nové životosprávě vyhýbal.

"Takhle velkou skupinu lidí, kteří se rozhodli zhubnout, jsme ještě neměli," konstatuje Petr Havlíček. Kateřina chválí, jak rodina držela pohromadě. A zdůrazňuje úspěch Anežky, která i ve svých 64 letech dokázala radikálně změnit životosprávu, zhubnout a zlepšit si svůj zdravotní stav.

"Nikdy se nemá házet flinta do žita," říká Anežka. "Jediné, co nejde napravit, je smrt."Nejčtenější

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Jak se udržet fit? Ideální cvičení a jídlo pro každý věk

Tělo ženy v padesáti potřebuje jinou zátěž a jídelníček než ve třiceti. Co vám dřív dělalo dobře, může po deseti letech škodit. Jak tedy zůstat fit ve 30, 40,...  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

ilsutrační snímek
Chcete zhubnout? Jezte makrelu, avokádo a kuře, vzkazují vědci

Chcete zhubnout, ale stále vás trápí pocit hladu? Právě vám by mohla pomoci nejnovější studie z univerzity ve Warwicku. Vědci přišli na to, že po některých...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.