Ludmila Čírtková

Ludmila Čírtková | foto: Ondřej Košík

Jsem ráda, když svoji profesi někde zavřu, říká policejní psycholožka

  • 14
Psycholožka Ludmila Čírtková učí na Policejní akademii, s detektivy z terénu pak spolupracuje na vyšetřování. Z napsaného dopisu nebo třeba ze způsobu spáchání činu se snaží sestavit profil pachatele.

Vizitka

  • Ludmila Čírtková (57) se narodila v Plzni, vystudovala gymnázium Jana Keplera v Praze.
  • Absolvovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě UK.
  • Je vedoucí katedry společenských věd a proděkanka Fakulty bezpečnostního managementu pro vědu a výzkum na Policejní akademii ČR v Praze.
  • Působí jako soudní znalkyně, jako policejní psycholožka spolupracuje na objasňování a vyšetřování závažné trestné činnosti.
  • Ve svém volnu pracuje v Bílém kruhu bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů. Více na www.bkb.cz
  • Vydala několik knih, poslední se jmenuje Moderní psychologie pro právníky.
  • Je podruhé vdaná, má dvě dospělé děti.

Když však jde sama po práci po ulici, nepřemýšlí, kdo je co zač. "Každý člověk je rád, když svoji profesi může někde zavřít a chvilku přepnout, přeladit na jiný program. Netrpím tím, že bych lidi na ulici sledovala. Navíc z tváře profil člověka udělat opravdu neumím," říká.

Ani z toho, jak mluvíme a jednáme s ostatními lidmi, se toho podle ní moc vypozorovat nedá. "To jsou jen mikrovzorky, které jsou vám naprosto k ničemu. Ale je třeba zajímavé, že hezcí lidé vyvolávají sympatie. Studie dokazují, že atraktivní lidé to mají v životě jednodušší, což platí i ve světě zločinu. S líbeznou tváří si nespojujeme velmi brutální chování," tvrdí.

Sama měla naposledy strach o svůj život nedávno. "Vystoupila jsem z tramvaje, široko daleko nikde nikdo, jen na rohu stáli tři muži. Když jsem kolem nich prošla a zahnula do boční ulice, měla jsem pocit, že se jeden odpoutal a jde za mnou. Přidala jsem do kroku, on přidal taky a já se začínala bát," vzpomíná.

V tu chvíli proto sáhla do kabelky pro sprej. "V hlavě mi běžely různé scénáře a já si řekla, že radši budu hysterická, než abych něco podcenila. Pak ten muž začal volat: "Paní docentko, paní docentko."

Tím to mohlo celé skončit, ale mě napadlo, že může jít o inscenaci, že je to fingované. Tak už jsem se s tím sprejem otáčela a najednou slyším: "To jsem já, kriminálka ta a ta, my jsme spolu dělali. Byl to bývalý kolega," směje se teď s odstupem.

Za profesionální deformaci by své jednání označila jen z části. "Dá se to tak nazvat. Na druhé straně si vybavím hned několik případů, kdy přesně takhle byla žena přepadena nebo znásilněna. A mně už pak v hlavě běží další příběh, co tohle všechno udělalo s ní, s rodinou, s partnerem," říká Ludmila Čírtková, která ve svém volnu pomáhá v Bílém kruhu bezpečí - organizaci zaměřené na pomoc obětem trestných činů. Přichází tam většinou ženy, ale výjimkou nejsou ani muži. (Čtěte také: Stále mě šokuje krutost tyranů)