Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Jonáš: lékař obojí medicíny

  0:01aktualizováno  0:01
Před patnácti lety se ve výlohách knihkupectví po celém Československu objevovaly narychlo psané cedulky: Jonáš není. Řeč je o knížkách lékaře Josefa Jonáše (1945), který se mezitím stal uznávaným praktikem a průkopníkem řady nových lékařských oborů.

Jeho jméno se stalo synonymem medicíny, která se pro komplexnost přístupu k pacientovi, orientaci na příčinu nemocí a pro "měkkou", nechemickou léčbu především přírodními prostředky nazývá v západním světě celostní.

Od psychiatrie k čínské medicíně
Už během studií na plzeňské fakultě se zajímal o antickou filozofii a řecké lékařství a později také o orientální medicínu.

Věnoval se psychiatrii, protože právě v duševních nemocech a poruchách spatřoval základ všech problémů. Při své praxi ještě za bývalého režimu dokonce v psychiatrické terapii používal pololegálně i akupunkturu.

Ke hlubšímu pochopení principů orientální medicíny a k její integraci do evropské medicíny jej přivedly vlastní zdravotní potíže. Po operaci ledvinových kamenů mu v pětatřiceti letech jeho kolegové-lékaři sdělili, že část z nich se nedá operativně vyjmout a že další vývoj je nejistý.

Josef Jonáš se časem zaměřil na čínskou medicínu. "V čínském pentagramu najdete všechny zásadní vazby, které určují lidské zdraví," je přesvědčen. Jeho vztah k akupunktuře velmi rychle vyústil v aplikaci elektroakupunkturní diagnostické a terapeutické metody podle německého lékaře Reinholda Volla.

Kromě ní využívá Jonáš i fytoterapii, homeopatii a bioenergii, spojené většinou se zvláštními dietními postupy. Mnohé pacienty překvapí, když v některých případech neváhá aplikovat postupy, které současná medicína dávno zavrhla - požehování pelyňkovými moxami nebo staré techniky tzv. humorální medicíny, například přikládání baněk.

Nebezpečné plísně
Jako jeden z prvních lékařů u nás si před lety začal Josef Jonáš všímat zhoubného vlivu plísní a plísňových toxinů.

"Zaplísnění jde ruku v ruce se zvýšenou kyselostí organismu, který je potom mnohem náchylnější k civilizačním a onkologickým onemocněním. Pracuji nyní na sestavení učebnice detoxikační medicíny, v níž bych chtěl shrnout svoje poznatky i zkušenosti mých zahraničních kolegů a přátel z oboru," říká.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz