Pozice lotosový květ

Pozice lotosový květ | foto: Archiv Andrey Smékalové

Jogínka: Přála bych si zůstat v pozici lotosového květu libovolně dlouho

  • 188
Učitelkou jógy a praktikantkou čínské medicíny je Andrea Smékalová už deset let. Cvičila s těhotnými a s dětmi a nyní učí i dynamičtější typ jógy. "Co se v klasické hathajóze dělá pomalu, to ve vinyasa józe skokem," popisuje rozdíl.

Kdy jste se seznámila s hathajógou?
Nejdříve jsem o józe četla a chodila na přednášky,

motto jogínky

Žije orel mezi slepicemi. Ony mu říkají: Jsi slepice jako my. Jednoho dne vidí na obloze letět orla. Obdivuje ho a touží letět jako on. Slepice mu namítají: Jsi slepice, nemůžeš. Záleží na orlovi, jestli roztáhne křídla a zkusí vzlétnout, anebo uvěří slepicím.

například manželů Tomášových. Aktivně jsem začala jógu cvičit a studovat v Českém svazu jógy v denním životě, což byla v té době asi jediná organizace otevřená adeptům jógy. Neměla jsem problémy s uctíváním vyšší autority v podobě učitele a zakladatele Mahéšvaránandy ani s respektováním tradic a autorit. Pak jsem navštívila Indii, Ameriku a setkala se s různými směry jógy – v Indii se liší v různých oblastech. V Americe byli mnohem dál, v různých centrech se cvičí na třicet druhů jógy. Mohla jsem být průměrný právník, ale následovala jsem svoji intuici, své poslání.

Jak člověk pozná své poslání?
Ctím své úkoly a v nich jsem šťastná, nespekuluji o nich, vše jde přirozeně. Bez vnitřního konfliktu. Když vám práce přináší štěstí a je smysluplná , je to svoboda pro duši. Dcera se mě zeptala, co bych si přála ze všeho nejvíc. Odpověděla jsem: sedět v padmasáně (lotosový květ) libovolně dlouho bez pociťování omezení těla.

Jóga: Padmásána (lotosový květ)
Ilustrační foto

Co je jóga?

filosofie JÓGY...

... má tři formy realizace:
1. akceptace situace, kterou nemůžeme změnit (ztráceli bychom energii, přijmout = osvobodit se)
2. aktivní: maximální úsilí ke změnám, konání
3. moudrost

Kultivace mysli. Zvládni tělo, věnuj se mysli. Vědomí, že vše mohu změnit, odejít z naprogramované mysli. Změnit svůj život, návyky, postoje. Podle Patandžaliho je osm stupňů jógy jako schody k poznání a nedají se přeskočit. První dva jámí a nijámí se zabývají morálkou, jsou podobné našemu Desateru, zahrnují příkazy a zákazy. Na třetím stupni je hathajóga: psychické a fyzické cvičení. Důležitá jsou dechová cvičení, čili pránájáma. Abychom se mohli věnovat mysli, musíme zvládnout tělo, aby nevyrušovalo. Jóga není pasivní. Vyžaduje disciplínu, je o konání. Není jen o neubližování, ale povinnosti pomoci. Neuznává lítost, ale soucítění.

Jógy - Prasarita
Andrea Smékalová: Prasarita

Jak přistupovat k nemoci?
Některé musíme přijmout jako karmickou (osudovou) zátěž. Například se narodíme s určitým postižením, ale jinak se máme snažit o přeprogramování své mysli.Všechno se mění. Jóga je o mentální flexibilitě.

Nebudeme snílci?
Ne. Nesmím být bariérou v toku energie, jsem součástí koloběhu. Myšlenka je nejvyšší formou energie. Jóga otevírá oči, podává ruku v utrpení.

Jste vegetariánka?
Ano. Nikoho k tomu nenutím. Je to o nenásilí, nesouvisí to s masem.

Je nutné cvičit vždy s učitelem?
Pránájáma má hodně technik. Při náročnějších může i pokročilý kolabovat. Ale jsou jemné jógové techniky, které jsou bezpečné. Naučit se plný jógový dech je velmi důležité a účinné a nemůže vás to ohrozit.

Je jóga léčivá?
Absolutně.

Označila byste v józe nějaký cvik za pilíř, základ, který je nejúčinnější?
Určitě súrjanamaskár, což je pozdrav slunci. Je to vlastně sestava cviků, které na sebe navazují a svým účinkem se doplňují. Například předklon prokrvuje hlavu, mozek. Člověk se velmi málo předklání a následkem toho je například řídnutí vlasů. Důležité je vždy pochopit u jógy dech.

Jógy - Sarvangásána
Andrea Smékalová: Sarvangásána

Je cvičení jógy omezeno věkem?
Ne. S jógou mohou pozvolna začít malé děti, které budou mít problém s pozorností, ne s tělem, u staršího člověka to bude obráceně. Pro dynamičtější formy, jako je vinyasa joga, je ideální věk 18 až 40 let.

Studovala jste tradiční čínskou medicinu, proč?
Chtěla jsem poznat princip fungování těla a indická ajurvéda se v Česku neučila. Ale oba druhy léčení si jsou velmi blízké. Vznikly ve stejném časovém období. Zkoušky jsem složila v Pekingu.