Nejsložitější případy řeší českobudějovičtí lékaři. Ilustrační foto.

Nejsložitější případy řeší českobudějovičtí lékaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jihočeši ukázali, jak léčí jejich nemocnice

  • 3
Jihočeské nemocnice jako první v zemi zveřejnily výsledky své léčebné péče. Jde o údaje, které nemocnice vykazovaly zdravotním pojišťovnám v roce 2004. Pacienti si je mohou prohlédnout na webu.

"Zatím to nejsou statistická data, podle nichž by se dala srovnávat kvalita léčby jednotlivých nemocnic," řekl novinářům krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Pavelka z KDU-ČSL.

Informace o léčebné péči nemocnic na jihu Čech mohou lidé nalézt na internetových stránkách www.zebricky.cz.

Z údajů, které nezohledňují velikost a kapacitu nemocnic či náročnost operačních zákroků, například vyplývá, že sedm jihočeských krajských zdravotnických zařízení v roce 2004 ošetřilo 118 532 pacientů.

Nejvíce z nich prošlo českobudějovickou nemocnicí - celkem 46 048 lidí. Naopak nejméně zdravotních problémů léčili pracovníci prachatické nemocnice, kteří pomáhali 5893 pacientům.

Prachatická nemocnice také vykazuje nejvyšší úmrtnost 3,3 procenta, zatímco krajský průměr dosahuje 2,4 procenta. Nejdelší dobu - 7,2 dne - strávili pacienti v táborské nemocnici.

Lékařskou pomoc v roce 2004 například s infarktem myokardu vyhledalo 1783 lidí, z toho 987 ošetřili specialisté v českobudějovickém kardiocentru. Přestože úmrtnost s tímto onemocněním ve všech krajských nemocnicích dosahuje 6,2 procenta, v českobudějovické nemocnici je o 0,2 procenta vyšší.

"Jsou k tomu třeba komentáře. Nemocnice České Budějovice určitě řeší ty nejkomplikovanější a nejsložitější případy. To znamená, že v některých odbornostech může mít jakoby horší výsledky, a je to dáno tím, že struktura pacientů je podstatně složitější než v okresních nemocnicích," řekl novinářům ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon.

Pavelka zveřejnění údajů považuje za první krok směrem k pacientům. Výsledky by ale podle něj měly být v budoucnu nejen dobře statisticky zpracované, ale měly by je také doplňovat právě komentáře, které lidem jednotlivá čísla vysvětlí.

"Ale už dnes můžeme vidět frekvence výkonů, dobu hospitalizace a podobně," uvedl Jaroslav Janda z firmy AKSYS, která údaje pro Jihočeský kraj zpracovala. O zveřejnění údajů o péči uvažují i v jiných regionech.

Kraj chce všechny nemocnice od příštího roku sloučit do jednoho holdingu Jihočeské nemocnice, a.s. Nemocnice České Budějovice je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví kraje a šest bývalých okresních nemocnic chce kraj změnit v akciové společnosti od roku 2006.

Od převodu si slibuje, že nemocnice zlepší hospodaření, zvýší se kontrola nad jejich chodem a zkvalitní se jejich spolupráce.

,