To, co našemu tělo dáváme v potravinách, které konzumujeme, se nám vrací v...

To, co našemu tělo dáváme v potravinách, které konzumujeme, se nám vrací v podobě zdravé a krásné pleti, vlasů i nehtů. | foto: Profimedia.cz

Jídlem ke kráse: s krásnou pletí, vlasy i nehty pomůže pestrý jídelníček

  • 0
Suchá pleť, pigmentové skvrny, popraskané žilky, opary, třepící se vlasy a nehty. To všechno může být známka toho, že vady na kráse způsobuje nevyvážený jídelníček. Pravda je totiž taková, že ani nejdražší kosmetika vás nespasí, pokud nezačnete jíst zdravěji.

Jako pomyslnou třešničku na dortu můžete vnímat kosmetiku či drobná estetická vyšetření, díky kterým péči o zevnějšek dotáhnete k dokonalosti. Začít se však musí úplně odjinud. Vedle dostatečné porce kvalitního a pravidelného spánku a správného pitného režimu je důležitý především jídelníček. Pokud se totiž naučíte z jídla vytěžit maximum tělu prospěšných látek, jako mávnutím kouzelného proutku se zlepší kvalita pleti, vlasů i nehtů.

Abyste byli fit, je zapotřebí tělu pravidelně dodávat potřebnou dávku vitaminů a minerálních látek. Pro pokožku jsou důležité zejména vitaminy A, C a E.

Vitaminy a minerály

„Vitamin A přispívá k omlazení pleti, vitamin C vede k jejímu projasnění a vitamin E je skvělý antioxidant, který pokožku zároveň zklidňuje,“ upřesňuje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic a dodává, že se ve formě tobolek vyplatí užívat pupalku dvouletou a methionin – aminokyselinu prospěšnou hlavně vlasům.

Podle Kataríny Třískové je však pro zdravou a krásnou pokožku i vlasy důležitý také dostatek esenciálních mastných kyselin, selenu, zinku či křemíku. „Jedná se o látky obsažené zejména v mase, játrech, rybách, ořeších, listové zelenině, celozrnných obilovinách (pohance či špaldě), v dýňových a slunečnicových semínkách, červené řepě či medu,“ dodává lékařka.

Pestrost klíčem k úspěchu

Podle dermatologa Miloše Kravciva z Lékařského domu na Praze 7 je pak neméně podstatný provitamin A neboli beta-karoten: „Nejznámější ze skupiny karotenoidů napomáhající ke zhnědnutí pokožky představuje silný antioxidant, jehož funkcí je zejména chránit kožní buňky a v hlubších vrstvách kůže napravovat škody, které zde napáchaly sluneční paprsky.“

A dodává, že kvůli nedostatku beta-karotenu může být kůže vysušená, vrásčitá nebo se na ní objeví pigmentové skvrny. Vhodným zdrojem beta-karotenu jsou červené, žluté a oranžové potraviny, například mrkev, paprika, rajčata, mango a batáty.

V jídelníčku přispívajícímu ke zdraví a kráse by však měla panovat především pestrost. Strava musí být vyvážená, aby tělu nechyběly žádné z potřebných vitaminů, minerálů a stopových prvků. „Vybírejte si však raději sezonní ovoce i zeleninu a dbejte také na dostatečný příjem bílkovin. Jezte vejce, sýry, tvaroh, sýr cottage, drůbeží i hovězí maso, zvěřinu a rozhodně ryby – sladkovodní i ty mořské,“ pokračuje dále Radek Pajič, výživový poradce a osobní trenér studia Bomton Power Concept.

Ryby bychom měli do našeho jídelníčku zařazovat pravidelně.

Čím nahradit maso

Pokud patříte k vegetariánům nebo absenci masa v jídelníčku teprve zvažujete, podle mnohých odborníků se nemusíte bát, že byste tím své tělo připravili o důležité látky. „I bezmasá strava může být plnohodnotná. Maso nahradí kvalitní obiloviny, luštěniny, fermetované sójové výrobky (tofu, tempeh), oleje lisované za studena (konopný, olivový, lněný, dýňový), oříšky a pochopitelně dostatek zeleniny a ovoce. Budete-li jíst vyváženou rostlinnou stravu, žádné látky vám určitě chybět nebudou,” uklidňuje Petr Tomeček, vegan a kuchař z pražské vegetariánské restaurace Etnosvět.

Ať už se však rozhodnete přispět ke své kráse vegetariánskou stravou nebo ne, měli byste si v jídelníčku hlídat podle Petra Tomečka dostatečný přísun těchto látek:

• Vitamin D – zdroj: sluneční záření, avokádo, banán

Vápník zdroj: mák, ořechy, zelená zelenina, chia semínka, tofu

Železo zdroj: brokolice, čočka a další luštěniny, špenát, sezam, čínské zelí, tofu

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny – zdroj: lněné semínko, lněný olej, dýňová semena, ořechy

Vitamin B12 zdroj: kysané zelí, fermentovaná sója, kvalitní přírodní sojové omáčky, miso pasta, tempeh, mořské řasy, kvasnice, obilné klíčky

Ořechy báječně chutnají ve sladkých i slaných pokrmech. Skvěle se hodí i samotné na svačinu.

Novinky v jídelníčku

Jistě také existují potraviny, které jste zatím nechávali bez povšimnutí, protože vás ani nenapadlo, jak pozitivní vliv mohou mít na vaši krásu... Jaké tři z nich vám doporučují odborníci?

Fazole adzuki

Tyto malé podlouhlé fazolky červené až hnědé barvy přispějí k pružnější pleti, vyhladí jemné linky a první vrásky. Mají lehce oříškovou chuť a patří k nejlépe stravitelným luštěninám. Jsou důležitým zdrojem bílkovin a téměř všech esenciálních aminokyselin. „Kromě kladného působení na pleť ale zlepší i činnost ledvin, ochrání srdce a cévy před ukládáním cholesterolu, navíc mají příznivý vliv na tenké střevo,” doplňuje Martin Moučka ze Zdravých potravin Arax.

Pohanka

Ideálním pomocníkem ke zdraví, které jde ruku v ruce s krásou, je určitě právě tato celozrnná obilovina. Pohanka obsahuje rutin, který spolu s vitaminem C pomáhá od červených žilek, zvyšuje pružnost krevních kapilár, zabírá proti krvácivosti dásní i při problémech s křečovými žílami a při otocích dolních končetin. „Pohanka je pro tělo lehce stravitelná, obsahuje vysoký podíl vlákniny, bílkovin a komplexních sacharidů. Zároveň snižuje cholesterol, posiluje imunitu a je vhodná při detoxikaci,” dodává Martin Moučka.

Quinoa

Merlík chilský neboli quinoa je další z lehce stravitelných a málo kalorických potravin bohatých na bílkoviny, vlákninu, antioxidanty, vitaminy a minerální látky – konkrétně pak na vápník, železo, hořčík, měď a zinek. Quinou posílíte imunitu, urychlíte hojení oparů a zabráníte jejich další tvorbě. Navíc obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což je u rostlinných zdrojů bílkovin výjimkou.

Pohanková kaše s ovocem je výživná a chutná snídaně.

Voda nad zlato

Za bezpočtem kožních problémů však může stejně tak stát i dehydratace. Suchá kůže je náchylnější k podráždění, k předčasnému stárnutí a nedostatek tekutin negativně ovlivňuje i podkoží, tudíž může zapříčinit tvorbu celulitidy. Ve správné péči o pokožku je proto dostatečný pitný režim zásadní.

„Denně byste měli vypít okolo 2–3 litrů čisté pramenité vody. S dostatečnou hydratací a výživou pleti vám pak pomohou i zdravé tuky vzaté z ořechů, rostlinné panenské oleje, avokádo, salátová okurka, jahody, ostružiny, meloun či aloe vera,” vyjmenovává Petra Trojanová, korektivní dermatoložka značky Skinso.

Ačkoliv je řeč především o složení jídelníčku a jeho vlivu na krásu, nelze opomenout ani alkohol, kouření, stres a nedostatek pohybu. Tato čtveřice faktorů totiž dovede zmařit veškerou snahu o krásnější pleť i zdravé, lesklé a husté vlasy nebo pevné nehty. „Také pohoda a pohyb jsou na cestě za krásnější pokožkou, vlasy, pevnějším zdravím a dobrou náladou podstatné,” uzavírá Radek Pajič, výživový poradce a trenér.