Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Maso | foto: Profimedia.cz

Jezte méně masa, pomůže to vašim cévám

  • 92
Každý den sníme 200 gramů masa, přitom by bohatě stačila polovina. V Česku oblíbené vepřové je lepší nahradit rybami a zapomenout na uzeniny.

Je prokazatelné, že mnozí vegetariáni se dožívají vyššího věku, jsou štíhlejší a netrápí je vysoký tlak. Tedy problémy, které nás zabíjejí podle statistik nejvíce.

Není to tedy dostatečný důvod, proč rezignovat na maso? Podle lékařů a odborníků určitě není na místě chovat se takto radikálně. Možná by ale bylo řešení jíst masa méně.

Celková spotřeba masa v Česku činila v roce 2008 průměrně 80 kilogramů na obyvatele a rok. Nejvíce se jedlo vepřové maso, to nejméně zdravé a doporučované; jeden člověk za rok spotřeboval zhruba 41 kilogramů tohoto masa.

S velkým odstupem následuje drůbeží (25 kilogramů), hovězí a telecí (10 kilogramů) a rybí (6 kilogramů). Pozitivním trendem je, že spotřeba méně tučného, bílého masa od konce devadesátých let stoupá, podobně jako množství konzumovaných ryb.

Maso nahraďte luštěninami

Jsou lidé, kteří si svůj talíř bez masa představit neumějí, přesto by malý půst jejich zdraví prospěl, zvláště tehdy, kdyby maso nahradili zeleninou či luštěninami.

"Přesné množství masa pro obecné doporučení těžko stanovíme, nicméně přibližně můžu říct, že drůbež, hovězí a vepřové by se měly v jídelníčku dospělého člověka objevit dohromady zhruba čtyřikrát týdně," říká nutriční terapeutka Jitka Rusková. Dostatečnou porcí pro dospělého je podle ní přibližně 120 gramů syrového masa.

"Pokud člověk má v jídelníčku dostatek bílkovin z jiných potravin, nemusí vzniknout žádné problémy ani při méně časté konzumaci masa. Vždy ale záleží na konkrétním člověku, jeho životním stylu a zdravotním stavu," dodává nutriční terapeutka.

Důležitý je správný výběr masa. Problém je zejména u mužů. V průzkumu agentury Focus označilo 70 procent z nich za své oblíbené jídlo salámy a uzeniny, tedy výrobky nepříliš výhodné svým složením.

Dětem dejte místo masa vejce

Maso nemusí každý den ani děti, dvakrát až třikrát týdně jej rodiče mohou nahradit vajíčkem či vařenými luštěninami.

Zatímco v případě dospělých nemají výživáři problém se správně poskládaným vegetariánským jídelníčkem, u dětí jsou opatrnější, protože je mnohem těžší uhlídat množství důležitých látek.

"Pro správný růst a vývoj potřebují dostatek bílkovin živočišného původu a maso by v jejich jídelníčku chybět nemělo," říká Jitka Rusková. Porce masa pro děti je ale menší - pro předškolní děti odpovídá asi 30 až 60 gramům, pro děti školního věku a dospívající je to asi 60 až 90 gramů.

Dobře sestavený jídelníček může vypadat třeba takto: dvakrát týdně ryby, dvakrát až třikrát drůbež, jedenkrát až dvakrát červené maso, dvakrát den bez masa.

I vegetariáni mohou být obézní

Omezení masa samo o sobě nemusí být přínosem. Vegetariáni, o nichž byla řeč v úvodu, jsou často štíhlí nejen proto, že odmítají maso. Jejich celkový životní styl bývá zdravější: nekouří, nepijí mnoho alkoholu a sportují.

Nicméně důkazem, že absence masa v jídelníčku není samospasitelná, jsou obézní vegetariáni. Zpravidla dělají chybu v tom, že živiny z masa nahrazují nevhodnými sacharidy.

Jedí tak spoustu bílého pečiva nebo třeba sušenek. Ty tělu nedodávají zpravidla nic víc než rychlou energii, která se okamžitě spotřebuje, a dotyčný musí brzy zase jíst.

Vepřové

Stejně jako hovězí maso je i vepřové v porovnání s drůbežím hůře stravitelné a obsahuje více tuku, Je třeba dávat si pozor na tučné vepřové. Pro lepší představu - když sníte 100 gramů tučného vepřového, překročíte doporučenou denní dávku nasycených tuků. Vepřové bychom stejně jako hovězí neměli do jídelníčku zařazovat příliš často, jednou až dvakrát týdně naprosto postačí. Jestliže ho někdo jí méně nebo vůbec, zásadnímu zdravotnímu riziku se nevystavuje.

Hovězí

Hovězí nebo telecí obsahují železo, občas je tedy dobré je do jídelníčku zařadit. Vždy by se ale mělo jednat o maso libové, a pokud máme možnost zjistit tento údaj, mělo by pocházet z mladého zvířete. Nejkvalitnější je samozřejmě svíčková. Má nejmenší množství tuku a vysoký obsah plnohodnotných bílkovin.
Obsahuje vitamíny A a D, vitaminy skupiny B a minerální látky, například již zmíněné železo - důležité pro krvetvorbu.

Kuřecí

Bílé maso by mělo v jídelníčku převažovat. Jeho výhodou je snadnější stravitelnost a kromě některých částí krůtího masa také výrazně nižší obsah tuku a cholesterolu.
Více tuku obsahuje kůže, platí, že stehna jsou tučnější než prsa. V jídelníčku by bílé maso mělo být dvakrát až třikrát týdně. Do této skupiny masa patří také králík.

Ryby

Ryby a mořské plody mají pro tělo spoustu příznivých látek. Jejich maso je snadno stravitelné, mořské ryby a plody obsahují větší množství jódu, který zlepšuje fungování štítné žlázy, a jejich tuk obsahuje esenciální tuky nezbytné pro naše tělo. Působí jako prevence nemocí srdce a cév. Jíst by se proto měly častěji, než většina činí, a to alespoň dvakrát týdně. Jestliže máte s rybami problém, nezapomínejte alespoň na ořechy a rostlinné oleje.