Má u vás Ježíšek namále? Uchovejte jeho kouzlo ještě o chvíli déle

  1:55aktualizováno  1:55
Ježíšek patří k českým Vánocům stejně jako kapr a cukroví. Statečně odolává komerčně sponzorovanému Santa Klausovi a pro mnohé je víra v něj symbolem Vánoc. Dříve nebo později se ale vždycky najde nějaký "dobrák", co provalí dětem pravdu. Jak zachránit situaci?
Ježíšek je pro děti hlavním kouzlem Vánoc. (ilustrační foto)

Ježíšek je pro děti hlavním kouzlem Vánoc. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Většina rodičů se v tu chvíli pokusí zaimprovizovat. To popsala naše čtenářka Hanka: "Dcera měla ve škole ´hodnou´ paní učitelku, která chtěla převzít roli rodičů a řekla to dětem. Doma jsme pak dceři řekli, že dárky nosí rodiče jenom těm dětem, co zlobí. A my navíc nemáme penízky, tak kdo by jí ty dárky dával? Sama uznala, že to musí být Ježíšek. Je to i kvůli mladší čtyřleté dceři, ta starší by jí to určitě vykecala."

Víra v Ježíška se ztrácí postupně

Oblíbeným úhybným manévrem rodičů je také pomoc Ježíškovi, který má přece na Vánoce strašně moc práce, a tak mu to rodiče a prarodiče trochu pomáhají, aby to všechno zvládl včas. Skvělý trik vymysleli rodiče na naši kolegyni Báru: "Už jsem začínala mít nějaké podezření, když jsme byli s rodiči přes Vánoce na horách. Jenže když jsme se vrátili domů, svítil tam stromeček a pod ním byly nachystané dárky. Tehdy jsem hodně znejistěla, vůbec mě nenapadlo, že to mohla přijet připravit babička." Báru tehdy rodiče ještě na chvíli přesvědčili, ale nejde to tak navždy.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Do kolika jste věřili na Ježíška? A budete o něm dětem říkat, nebo je necháte vypátrat pravdu ve vlastní režii? Podělte se s ostatními zde.

Oněnka z Kavárničky

"Dítě ztrácí víru v to, že Ježíšek nosí pod stromeček dárky během několika let po nástupu na základní školu, nejde obvykle o "rychlou změnu". I když už dítě někde slyšelo, že dárky kupují rodiče, nebo vidělo nějaký dětský film, který si zřejmě klade za cíl zbavit děti iluzí, stejně si svou víru ještě nějakou dobu drží," říká psycholog Jan Kulhánek z Centra psychoterapie Anděl. Podle naší zkušenosti i z příspěvků čtenářek je osm let nejčastější věk, kdy se děti začnou zapojovat samy do nákupu dárků pro ostatní.

Mnohé děti si rády hrají na Ježíška i potom, co je jim prozrazen původ dárků, připomíná jim totiž stále kouzelnou atmosféru Vánoc. "Ježíšek jako osoba rozdávající dárky patří do říše dětských fantazií, pohádek, mýtů. Zároveň je to naše kulturní tradice, která přežila i tvrdý útok Dědy Mráze v několika obdobích minulého režimu. V naší zemi v některých pragmaticko-ateistických rodinách je Ježíšek po nějakou dobu jediným kontaktem se světem zázraků," uvažuje Kulhánek. 

Jak vlastně vypadá?

Ježíšek ale umí být pěkně komplikovaný. Najdete ho ležet v jesličkách, nikdy ale nerozdává dárky. Je to vůbec ten samý Ježíšek? Mnoho dětí si Ježíška s novorozencem vůbec nespojuje. V jejich dětské fantazii nosí dárky třeba duch Ježíška ztělesněný zářící hvězdičkou nebo ježeček s dárky napíchanými na bodlinkách. V tom je ale právě krása a kouzlo Ježíška, v dětské fantazii může být jakýkoliv. Nic není o moc méně pravděpodobné než malinké miminko nosící dárky všem dětem v jeden jediný večer.

Naši čtenáři se nám ale svěřili i s tím, že jim konec víry v Ježíška zlomil srdce a cítili se od rodičů podvedení. Jak takovému pocitu předejít?

"Když se budou děti ptát, proč rodiče kupovali dárky a tvrdili, že je to od Ježíška, můžeme jim říct, že je to taková hra, která pomáhá dětem i rodičům užít si ještě víc vánočního překvapení a radosti z dárků. Také je to vánoční zvyk, který si zažili i rodiče. K dětskému světu prostě nadpřirozeno a kouzelno patří a v našem racionálním světě je toho stále méně," myslí si psycholog Jan Kulhánek.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

O epidurál si řekly jen dvě maminky, říká producentka Malých lásek

Zdeněk byl Monice při porodu velkou oporou.

Bolest, slzy i dojetí, to všechno se odehrává na porodním sále, když přichází na svět miminko. Emoce, které tuto velkou...

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

„Dámy, porodní plány si napište, ale nebuďte pak na sebe příliš přísné kvůli...

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to sakra tak bolí? Toto je řečnická otázka....

Najdete na iDNES.cz