Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíšek musí odletět včas

  0:01aktualizováno  0:01
Zpoždění, které jsme u jiných občas ochotni tolerovat, se Ježíškovi neodpouští. Přesto dárky nemusí být pod stromečkem včas. Stačí k tomu, když se na poštu dostanou po 17. prosinci. Po tomto datu pošta nezaručuje jejich včasné dodání.

Ještě o pár dní dříve je třeba zavítat na poštu, pokud má balíček putovat do zahraničí. Kdo si vzpomene za pět minut dvanáct, může využít expresní poštovní nebo kurýrní služby, ale s příplatkem. 

Za dvoukilový balík poslaný v Česku obyčejnou poštou odesilatel zaplatí 26 korun, expresní služba vyjde na 119 korun.

Nejvyšší čas je také na zaplacení složenek či na převod peněz z účtu. Zatím neplatí žádný jednotný předpis, v jaké časové lhůtě musí banky a pošta peníze převést,  změna k lepšímu přijde až počátkem příštího roku.

Převod peněz mezi dvěma tuzemskými bankami by od ledna neměl trvat déle než dva dny.

Kolik času má vlastně banka na převody peněz, se ale nedá jednoznačně říci. Záleží zatím na jejích obchodních podmínkách. Neexistuje totiž žádná vyhláška, která by přesně stanovila počet dnů potřebných pro takovou operaci.

Jednoznačně nejrychlejší je bezhotovostní převod z účtu na účet ­ jestliže posíláte peníze v rámci jedné banky, proběhne taková transakce zpravidla přes noc. Nejdéle naopak trvá převod složenkou.

Každá banka má doby pro převod plateb upraveny svými obchodními podmínkami a musí se řídit vyhláškou centrální banky z roku 1992.

Letos v březnu přijali poslanci zákon o platebním styku, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2003. Díky tomu se zrychlí převod peněz mezi bankami. V rámci jedné banky začne platit pro převody peněz nová úprava až o rok později.

Delší doba je potřeba na převod prostředků mezi dvěma peněžními ústavy. Platby totiž musí projít clearingovým centrem České národní banky, takže jednoduchá platba se může protáhnout.

"Při převádění finančních prostředků z jedné banky na účet v jiné bance se doporučuje lhůta 3 dnů," popisuje obvyklý postup Pavel Makovský z eBanky.

Nejdéle trvá převod peněz na zahraniční konta. Tehdy obvykle záleží na konkrétní dohodě banky a jejího klienta, většinou trvá vyřízení celé záležitosti pět dnů. "Převody peněz do zahraničí přijímá banka do 20. prosince do 12 hodin," říká Jan Hainz z GE Capital Bank.

To, že banky čelí každoročně před Silvestrem většímu náporu klientů, není nic nového. Proto se vyplatí vyřídit finanční záležitosti co nejdříve, protože i některé standardní lhůty se na konci roku mohou protáhnout.

"Doporučujeme klientům, aby platbu neodkládali. Získají tak jistotu, že bude zaevidována na jejich účtu jako platba roku 2002," říká Zdenka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Zpoždění platby stavebního spoření do dalšího roku se klientům nevyplatí ­ přijdou o státní podporu, vázanou na řádné zaplacení vkladů v kalendářním roce.

Zástupci finančních ústavů potvrzují, že je možné provést převod peněz ještě 30. prosince, nezaručují však, že peníze do konce roku na účet příjemce opravdu dorazí.

"Jestliže je podán příkaz k převodu v pátek 27. prosince, jsou peníze připsány adresátovi i v jiné bance ještě v roce 2002. Pro zadání převodu v pondělí 30. prosince už nemůžeme zaručit, že peníze budou příjemci připsány ještě v tomto kalendářním roce," varuje klienty Helena Matuszná z České spořitelny.

Pozor také na otvírací dobu finančních ústavů těsně před koncem roku. Některé banky nebo jejich menší pobočky mohou být poslední den v roce nedostupné. "V úterý 31. prosince budou všechna obchodní místa Union banky uzavřena," upozorňuje Josef Řeřicha z Union banky.

Pro mě omezení otvírací doby neplatí, já si zadám příkaz mobilním telefonem nebo počítačem, pomyslí si mnozí klienti.

Do jisté míry mají pravdu. V některých bankách je sice posunuta doba, dokdy je možné zadat platební příkaz, přesto jsou klienti omezeni lhůtami pro zaúčtování dané transakce.

"Tuzemské platební příkazy přijímá GE Capital Bank na pobočkách do 30. prosince do konce pracovní doby. Příkazy k úhradě zadávané elektronickou formou je možné zadávat do 23 hodin 30. prosince 2002," uvádí Jan Hainz.

Pokud chcete peníze poslat poštou, máte ještě o něco méně času než v případě bank. Aby byly peníze doručeny do konce kalendářního roku, je možné je poslat do pátku 20. prosince poukázkou A -­ hotovost-­účet ­ nebo ještě o týden později, 27. prosince poukázkou G, kde pošta garantuje lhůtu dodání dva pracovní dny ode dne podání.

Složenku typu C - hotovost-­hotovost, odešlete v pátek 20. prosince nebo nejpozději v pondělí 30. podejte poukázku D s garancí jeden pracovní den.

"Posíláte­li například pět tisíc korun, poplatek činí 20 až 24 korun za poukázky A, G a C a 90 korun, použijete-­li poukázku D," dodává Ladislav Vančura z České pošty.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Dvojčata Angel a Fabian se narodily jako holčičky.

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila nesprávné tělo. Pro oficiální změnu pohlaví se...

Jsem tak trochu rebelující černá ovce rodiny, říká sestřička z Ordinace

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Ha Thanh Špetlíková, která je známá jako zdravotní sestřička ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, dostala svou první...

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený s partnerkou Marcelou a synem Markem

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený doplňuje vitamin „rodina“, jak sám říká své...Najdete na iDNES.cz