Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíšek musí odletět včas

  0:01aktualizováno  0:01
Zpoždění, které jsme u jiných občas ochotni tolerovat, se Ježíškovi neodpouští. Přesto dárky nemusí být pod stromečkem včas. Stačí k tomu, když se na poštu dostanou po 17. prosinci. Po tomto datu pošta nezaručuje jejich včasné dodání.

Ještě o pár dní dříve je třeba zavítat na poštu, pokud má balíček putovat do zahraničí. Kdo si vzpomene za pět minut dvanáct, může využít expresní poštovní nebo kurýrní služby, ale s příplatkem. 

Za dvoukilový balík poslaný v Česku obyčejnou poštou odesilatel zaplatí 26 korun, expresní služba vyjde na 119 korun.

Nejvyšší čas je také na zaplacení složenek či na převod peněz z účtu. Zatím neplatí žádný jednotný předpis, v jaké časové lhůtě musí banky a pošta peníze převést,  změna k lepšímu přijde až počátkem příštího roku.

Převod peněz mezi dvěma tuzemskými bankami by od ledna neměl trvat déle než dva dny.

Kolik času má vlastně banka na převody peněz, se ale nedá jednoznačně říci. Záleží zatím na jejích obchodních podmínkách. Neexistuje totiž žádná vyhláška, která by přesně stanovila počet dnů potřebných pro takovou operaci.

Jednoznačně nejrychlejší je bezhotovostní převod z účtu na účet ­ jestliže posíláte peníze v rámci jedné banky, proběhne taková transakce zpravidla přes noc. Nejdéle naopak trvá převod složenkou.

Každá banka má doby pro převod plateb upraveny svými obchodními podmínkami a musí se řídit vyhláškou centrální banky z roku 1992.

Letos v březnu přijali poslanci zákon o platebním styku, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2003. Díky tomu se zrychlí převod peněz mezi bankami. V rámci jedné banky začne platit pro převody peněz nová úprava až o rok později.

Delší doba je potřeba na převod prostředků mezi dvěma peněžními ústavy. Platby totiž musí projít clearingovým centrem České národní banky, takže jednoduchá platba se může protáhnout.

"Při převádění finančních prostředků z jedné banky na účet v jiné bance se doporučuje lhůta 3 dnů," popisuje obvyklý postup Pavel Makovský z eBanky.

Nejdéle trvá převod peněz na zahraniční konta. Tehdy obvykle záleží na konkrétní dohodě banky a jejího klienta, většinou trvá vyřízení celé záležitosti pět dnů. "Převody peněz do zahraničí přijímá banka do 20. prosince do 12 hodin," říká Jan Hainz z GE Capital Bank.

To, že banky čelí každoročně před Silvestrem většímu náporu klientů, není nic nového. Proto se vyplatí vyřídit finanční záležitosti co nejdříve, protože i některé standardní lhůty se na konci roku mohou protáhnout.

"Doporučujeme klientům, aby platbu neodkládali. Získají tak jistotu, že bude zaevidována na jejich účtu jako platba roku 2002," říká Zdenka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Zpoždění platby stavebního spoření do dalšího roku se klientům nevyplatí ­ přijdou o státní podporu, vázanou na řádné zaplacení vkladů v kalendářním roce.

Zástupci finančních ústavů potvrzují, že je možné provést převod peněz ještě 30. prosince, nezaručují však, že peníze do konce roku na účet příjemce opravdu dorazí.

"Jestliže je podán příkaz k převodu v pátek 27. prosince, jsou peníze připsány adresátovi i v jiné bance ještě v roce 2002. Pro zadání převodu v pondělí 30. prosince už nemůžeme zaručit, že peníze budou příjemci připsány ještě v tomto kalendářním roce," varuje klienty Helena Matuszná z České spořitelny.

Pozor také na otvírací dobu finančních ústavů těsně před koncem roku. Některé banky nebo jejich menší pobočky mohou být poslední den v roce nedostupné. "V úterý 31. prosince budou všechna obchodní místa Union banky uzavřena," upozorňuje Josef Řeřicha z Union banky.

Pro mě omezení otvírací doby neplatí, já si zadám příkaz mobilním telefonem nebo počítačem, pomyslí si mnozí klienti.

Do jisté míry mají pravdu. V některých bankách je sice posunuta doba, dokdy je možné zadat platební příkaz, přesto jsou klienti omezeni lhůtami pro zaúčtování dané transakce.

"Tuzemské platební příkazy přijímá GE Capital Bank na pobočkách do 30. prosince do konce pracovní doby. Příkazy k úhradě zadávané elektronickou formou je možné zadávat do 23 hodin 30. prosince 2002," uvádí Jan Hainz.

Pokud chcete peníze poslat poštou, máte ještě o něco méně času než v případě bank. Aby byly peníze doručeny do konce kalendářního roku, je možné je poslat do pátku 20. prosince poukázkou A -­ hotovost-­účet ­ nebo ještě o týden později, 27. prosince poukázkou G, kde pošta garantuje lhůtu dodání dva pracovní dny ode dne podání.

Složenku typu C - hotovost-­hotovost, odešlete v pátek 20. prosince nebo nejpozději v pondělí 30. podejte poukázku D s garancí jeden pracovní den.

"Posíláte­li například pět tisíc korun, poplatek činí 20 až 24 korun za poukázky A, G a C a 90 korun, použijete-­li poukázku D," dodává Ladislav Vančura z České pošty.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Freimanová: Osmičkové roky mi přinášejí velké změny, stejně tak letos

Veronika Freimanová

Pro herečku Veroniku Freimanovou bývají roky končící číslicí osm zásadní a platí to i letos. Vystupuje ze škatulky...

OBRAZEM: Slavné i méně známé dámy, které mají po boku zajíčka

Almeda Errellová

Láska je mocná čarodějka, a tak není divu, že někdy spojí dva nejnepravděpodobnější osudy. Například devatenáctiletého...

Chodíte po střechách nebo kopete ve spaní? Může to být signál nemoci

Jitka Bušková, vedoucí lékařka oddělení spánkové medicíny Národního ústavu...

Nespavost dovede potrápit až třetinu populace. Někoho celoživotně a některé poruchy jsou životu nebezpečné, jako třeba...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz