Na 3D ultrazvuku je dobře poznat, že se budoucí rodiče mohou těšit na chlapce.

Na 3D ultrazvuku je dobře poznat, že se budoucí rodiče mohou těšit na chlapce. | foto: Profimedia.cz

Ještě se nenarodilo a už vyplazuje jazyk. Zázrak jménem ultrazvuk

  • 127
Tvářička zkroucená v úsměvný škleb, pusa cumlající drobný palec nebo třeba vyplazený jazyk. Ultrazvuk dokáže odhalit neuvěřitelné pózy dítěte, které si spokojeně hoví v matčině děloze.

Pro matku s otcem je ultrazvuk malý zázrak, který především umožňuje ještě před narozením odhalit s velkou pravděpodobností pohlaví dítěte. Když se zadaří, uvidí na monitoru i nějakou legrační pózu, gesto svého ještě nenarozeného potomka. A mohou si odnést domů i jeho první fotografii. Z bříška.

Pro lékaře je ultrazvuk nezbytnou pomůckou, která ukazuje, jestli se plod vyvíjí tak, jak má, jestli je dítě zdravé.

Jak si děti hrají v břiše

"Když nás na ultrazvuku něco překvapí, tak jsou to překvapení pro rodiče často nemilá, znamenající komplikaci v těhotenství. To raději vídávám děti vyplazující jazyk, zívající, protahující se, močící... Prostě chovající se přirozeně," řekl iDNES.cz gynekolog Jaroslav Hulvert z kliniky ISCARE.

Dítě jako v akváriu

Mnohé rodiče překvapí, jak je jejich dítě v děloze aktivní, jak se mrská, hýbe ručičkama.

"Děti se hlavně v prvních dvou trimestrech pořád hýbou," vysvětlil před časem pro MF DNES vyhlášený porodník Pavel Calda. "Chovají se jako ryby v akváriu, v obličeji navíc neustále střídají grimasy."

Podle doktora Hulverta to ovšem neznamená, že by živější dítě v těle matky bylo i aktivnější po narození. "Vždyť i v jednotlivých etapách poporodního vývoje dětí běžně vidíme výrazné změny v jejich chování."

Čtyři ultrazvuky v těhotenství

Těhotná žena by v současnosti měla navštívit ultrazvuk minimálně čtyřikrát. Při prvním vyšetření v počátku těhotenství lékaři zjišťují, zda jde o nitroděložní těhotenství a určují jeho stáří a četnost.

"Druhý ultrazvuk by měl být proveden mezi 13. až 14. týdnem těhotenství v rámci takzvaného prvotrimestrového screeningu. Při tomto vyšetření již lze v některých případech zjistit abnormální vývoj plodu, eventuálně vyslovit podezření na zvýšené riziko chromozomální vady," konstatoval doktor Hulvert.

Podrobný ultrazvuk mezi 20.až 22. týdnem těhotenství je zaměřený zejména na zachycení vývojových vad u plodu. Při ultrazvukovém vyšetření mezi 32. až 34. týdnem gravidity pak sledují lékaři zejména velikost plodu, jeho polohu, množství plodové vody a uložení placenty.

"Pro nastávající maminku jsou asi nejnázornější ultrazvuková vyšetření, kdy může vidět svého potomka na obrazovce celého, což je zhruba do 16. týdne těhotenství. V pozdějších stadiích těhotenství může za předpokladu vhodného uložení dítěte a patřičného výkladu vyšetřujícího lékaře vidět detailně jednotlivé části těla plodu," poznamenal Hulvert.

Co všechno odhalí technika

Ultrazvuk dokáže odhalit velké množství abnormalit ve vývoji plodu, vad neslučitelných se životem i vad vyžadujících poporodní operační zákrok. Ale třeba i jen drobné odchylky, které nevyžadují nic víc než kontrolu po porodu.

"Vždy je však nutné mít na paměti, že možnost zachycení abnormalit je ovlivněna nejen kvalitou ultrazvukového přístroje a zkušeností sonografisty, ale i akustickými podmínkami břišní stěny těhotné a rovněž uložením a stářím vyšetřovaného plodu," řekl iDNES.cz Hulvert.