Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedy v kosmetice. Toxikolog sepsal seznam, na co si dát pozor

  • 91
Průměrná žena denně použije 12 kosmetických přípravků obsahujících 168 chemických přísad, muži o polovinu méně. Jak se vyznat v tom, které látky škodí našemu tělu, zjišťoval magazín Rodina DNES.

Redakce pátečního magazínu oslovila předního českého toxikologa Jiřího Patočku, aby zpracoval stručný seznam látek, které běžně najdeme v kosmetických výrobcích a které podle jeho názoru i průzkumů škodí našemu zdraví. Při příštím nákupu kosmetiky už tedy možná budete obezřetnější.

Největší chemičtí strašáci

Parabeny jsou estery kyseliny para-hydroxybenzoové a pro svůj antimikrobiální účinek jsou nejčastěji používanými konzervačními činidly v kosmetice. Mezi nejvýznamnější patří methylparaben, ethylparaben, propylparaben a jejich sodné soli.

Pozor: Přestože jsou považovány za prakticky netoxické látky, každodenní používání kosmetiky s jejich obsahem může představovat riziko alergií. Bylo vysloveno podezření, že by mohla existovat souvislost mezi používáním antiperspirantů a deodorantů s obsahem parabenů a rakovinou prsu.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Více o jedech v kosmetice se dočtete v pátečním magazínu Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 45

Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové. Jsou hojně používány v průmyslu výroby plastů, zejména polyvinylchloridu (PVC) a jsou obsaženy v mnoha plastových výrobcích pro zvýšení jejich ohebnosti a pružnosti a také v levnější kosmetice.

Pozor: Mezi zdravotní problémy, které ftaláty způsobují, patří vrozené vady mužských pohlavních orgánů nebo nižší kvalita spermií. Jsou známé i jejich negativní účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve.

Galaxolid a tonalid jsou synteticky připravené látky ze skupiny polycyklických organických sloučenin a stejně jako xylenové pižmo patří mezi fixátory vůně. Jsou proto používány jako vonné složky detergentů, parfémů, kosmetiky a ostatních produktů osobní hygieny.

Pozor: Všechny tyto látky jsou v přírodě velmi stálé a nedají se odstranit ani v čistírnách odpadních vod. Lze je najít nejen v povrchových vodách a rybách odlovených v řece, ale také v lidském těle, a dokonce i v mateřském mléce.

Dimethicon (polymethylsiloxan, E 900) je inertní, netoxická syntetická polymerní organokřemičitá sloučenina. V kosmetických výrobcích se používá zejména jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Hodí se zejména k prevenci suché, drsné a šupinaté kůže, specifické využití má ve vlasové kosmetice. Je přítomen v šamponech a kondicionérech a je tou složkou, která dělá vlasy lesklé a kluzké.

Pozor: Jeho nevýhodou je, že ucpává kožní póry a omezuje kožní dýchání. Dimethicon také představuje nebezpečí pro životní prostředí.

Organické alfa-hydroxykyseliny (AHA) jsou přírodní organické látky. Mnohé z nich jsou obsaženy v ovoci, způsobují jeho kyselou chuť, a jsou proto označovány jako ovocné kyseliny (kyselina glykolová, citronová, vinná, jablečná nebo mléčná). V rámci kosmetiky dokážou odstraňovat zrohovatělé vrstvy kůže a působí jako chemický peeling. Čistí ucpané póry, vyhlazují jemné vrásky. Současně odstraňují i drobné pleťové problémy jako akné či pigmentové skvrny. AHA mají též vysoký hydratační efekt a podporují tvorbu kolagenu, takže udržují pleť pružnou.

Pozor: Pokožka po ošetření krémem s obsahem AHA je zbavena povrchových vrstev kůže. Je proto náchylná na pigmentaci, nesmí se po dobu až dvou měsíců vystavovat slunci. Dlouhodobé používání vede k nevratným změnám na obličeji – krémy s vyšším obsahem AHA proto patří výhradně do rukou dermatologů!

Imidazolidinyl-urea (Germal 115) a DMDM hydantoin jsou dvě syntetické chemikálie, které jsou používány v kosmetice jako antimikrobiální účinné konzervační látky. Zajišťují jejich dlouhodobou stabilitu a použitelnost. Patří k nejčastěji používaným konzervačním látkám v kosmetice a postupně vytlačují parabeny.

Pozor: U citlivých osob ale vyvolávají alergickou kožní reakci, a proto je jejich maximální povolená koncentrace v kosmetických přípravcích jen 0,6%. Navíc uvolňují malá množství karcinogenního formaldehydu.