Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete šťastné dítě? Zkuste mu zjednodušit život a zahnat stres

  • 47
V uspěchaném tempu dnešního digitálního věku se mnozí lidé raději vydají opačným směrem - svůj život si chtějí zjednodušit tak, aby si ho mohli v klidu a lépe užívat. Některé jejich zvyky můžete využít i při plánování rodinného života.

Lékaři nám neustále opakují, že stres není zdravý a musíme se naučit relaxovat a odpočívat a my se stresujeme, protože kdy na to máme najít čas? Řešením není být ještě výkonnější a zvládat osm činností najednou, ale naopak zjednodušení a zpomalení.

Recept na šťastné dětství

Jak vychovat dítě, aby bylo co nejšťastnější? O tom se diskutuje na eMimino.cz

Blogerka a spisovatelka Sandy Krepsová píše o své rodině a jejich jednoduchém životě, ve kterém se vyhýbají zbytečnému konzumu. A všimla si přitom, že celá její rodina je nyní šťastnější a klidnější.

Méně hraček znamená kvalitnější hru

Základem je zbavit se zbytečností - věcí a hraček, které zabírají náš životní prostor. Dnešní děti mají takové množství hraček, že je pro ně problém si s nimi pořádně hrát. Přítomnost dalších lákavých objektů nedovolí dítěti hluboko se ponořit do hry, namísto toho přeskakují od jedné k druhé. Hračky proto pravidelně přebírejte a snažte se kontrolovat i jejich příliv do domácnosti.

Příznivci jednoduchého života také preferují jednodušší hračky, které dítěti umožňuje hrát si s nimi více způsoby a více zapojit fantazii. Pokud se nechcete hraček rovnou zbavovat, skvělé řešení je jejich „schování“. Polovinu hraček seberte a uskladněte a po několika měsících až půl roce je vyměňte. Dítě bude mít pocit, že dostalo nové hračky a bude si s nimi zase nadšeně hrát.

Krepsová doporučuje děti do pravidelného procesu třídění hraček zapojovat. Pravidelně je třeba probírat i dětské oblečení, ze kterého ratolesti neustále vyrůstají.

Méně aktivit a více hraní

Děti ale ocení i zjednodušení každodenních aktivit - zkuste se proto zamyslet nad počtem kroužků a dalších mimoškolních aktivit. Má dítě ještě vůbec čas na neřízenou hru? Ta je pro dítě stejně důležitá jako učení a rozvíjení talentů. Stejně tak ale děti potřebují strukturu ve svém denním i týdenním rytmu.

„Váš rytmus nemusí být přesný na minutu každý den, ale spíš očekávatelné plynutí událostí (od oběda k siestě a následné hře venku). Vědomí, co bude následovat, umožní dětem prožít den v klidnějším rytmu,“ napsala Krepsová pro magazín Green Child.

Krepsová doporučuje dokonalé rodinné plánování ve společném on-line kalendáři, kam budete psát všechno - včetně termínu zaplacení školních obědů nebo prohlídky u zubaře, aby celá rodina stále věděla, co je v plánu, co je třeba udělat a nestresovala se snahou zapamatovat si termín třídních schůzek.

Všechno dobře naplánujte

„Nezapomeňte si do něj naplánovat i odpočinek s rodinou: večer s filmem a popcornem, stolními hrami nebo třeba procházka v parku. Čtěte si spolu nebo třeba upečte sušenky - důležité je strávit nějaký čas společně, bez stresu a honění se za schůzkami a povinnostmi po městě.

Krepsová doporučuje dohlédnout i na to, aby děti netrávily příliš mnoho času před televizní obrazovkou nebo se svými telefony, tablety a jinými elektronickými hračkami. Život on-line se svým nekonečným množstvím protichůdných informací o všem možném je pro dnešní děti totiž také zdrojem stresu.

Pro zjednodušení společného života a šťastnější život dětí je také vhodné vést je k samostatnosti a zapojení se do domácích prací - samozřejmě s ohledem na jejich schopnosti a věk. Při společných nákupech jim pak můžete nenápadně vštěpovat svůj postoj ke zbytečnému utrácení za věci, které nejsou k našemu životu nezbytně nutné.

„Zjednodušení je postupný proces, který nedokončíte za jedno odpoledne nebo víkend. Nějakou dobu trvá, než se zbavíte zbytečných věcí, změníte své zvyky a vytvoříte si nový rodinný rytmus. Není jednoduché změnit směr ve chvíli, kdy se celá rodina řítí životem rychlostí světla a chaos jim přitom šlape na paty. Začněte proto pomalu a malými změnami a myslete přitom na to, jak chcete, aby váš život vypadal,“ myslí si Krepsová.

, pro iDNES.cz