Jediný gen kontroluje lidskou citlivost k bolesti

- Proč někteří lidé reagují na stejný bolestivý podnět povzdechem a jiní výkřikem závisí podle amerických vědců na jediném genu, který řídí utváření povrchu nervových buněk.
Americký vědec George Uhl z Národní akademie věd a jeho kolegové zjistili, že pocit bolesti je dán počtem tzv. opiátových receptorů na povrchu nervové buňky a jejich reakcí s přirozeně vytvářenými peptidy. Kolik receptorů se vytvoří, určuje stejnojmenný gen.

Podle vědců je zřejmé, že čím více receptorů je na povrchu nervové buňky, tím menší bolest jednotlivec prožívá. Jejich naprostý nedostatek však může způsobit, že sotva znatelný podnět se setká s bouřlivou odezvou. Naopak jejich větší množství před bolestí ochrání, což může být užitečné pro lidi trpící například rakovinou.

Uhl a jeho tým ověřoval svoji teorii na myších, které vystavoval stejným teplotním a tlakovým bolestivým podnětům. Myším s nedostatkem receptorů stačily k vyvolání bolestivé reakce již teplotní a tlakové hodnoty o třetinu nižší než u myší s normálním počtem receptorů. U myší s polovinou receptorů se prah citlivosti posunul níže o pětinu.