Ona

Je třeba se smířit s pocením?

  • 11
Pocení je přirozené. Jenže co když se k potu dostanou bakterie a objeví se zápach? Pak jsou nejrůznější antiperspiranty k nezaplacení. Jejich pověst však pošramotila zpráva, že podporují vznik rakoviny prsu. Co je na tom pravdy?

Mnoho lidí si již neumí představit, že by ráno opustili byt, aniž by použili antiperspirant. Proto přednedávnem vzbudila velký zájem zpráva, že látky, které omezují pocení, přispívají ke vzniku rakoviny prsu.

S touto hypotézou přišli lékaři z chicagské univerzity. Podle nich může být používání antiperspirantů nebezpečné zejména pro ty, kdo si holí podpaží.

Vadí holení?
Američané při výzkumu rozdělili čtyři sta pacientek s rakovinou prsu do čtyř skupin podle toho, jak často a zda vůbec si holí podpaží a jak často používají antiperspirant.

Ženy, které si během studie minimálně třikrát týdně holily podpaží a dvakrát týdně aplikovaly antiperspirant, rakovina prsu postihla častěji v nízkém věku. Lékaři však dodávají, zatím netřeba paniky.

"Dosud byla provedena jediná taková studie. Mám k ní celou řadu výhrad a mají je i další lékaři. Tedy zatím takový vztah prokázán nebyl a není třeba měnit žádné zvyky, ani pokud jde o antiperspiranty, ani o holení," říká Jan Novotný, lékař z pražského Komplexního onkologického centra, který se na problematiku rakoviny prsu specializuje.

Pozor na sluníčko!
Nemá cenu snažit se zbavit potu zcela. Pocení je přirozená a důležitá funkce organismu. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu, objem tekutin i hladinu životně důležitých minerálů.

"Všichni zdraví lidé se potí, někdo více, někdo méně. Pokud se někdo více, než je potřebné pro zachování tepelné pohody těla, trpí nadměrným pocením. Tito lidé se často obracejí na lékaře, léčba však není snadná," říká kožní lékařka Libuše Mardešićová z pražské vinohradské nemocnice.

V některých případech je dokonce lépe pocení nijak nebránit, například chystáme-li se pobývat na sluníčku. "Mnohé deodoranty v kombinaci se slunečními paprsky vyvolávají alergické projevy," říká přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Karel Ettler.

Deodoranty se podle něj nesnášejí ani s krémy na opalování. "Ochranné krémy se váží na rohovou vrstvu pokožky, proto je potřeba, aby byla kůže bez jiných přípravků. Jinak se mění vlastnosti krémů, například se zvyšuje smývatelnost," dodává Ettler.

Proč se lidé potí?

Obezita - typické je pocení hlavně ve dne

Zvýšená funkce štítné žlázy - k tomu se přidávají další příznaky, jako úbytek na váze, třes, průjem, vystouplé oči, únava, bušení srdce

Chronická infekce - může jít třeba o tuberkulózu, pak pocení bývá hlavně v noci

Hormonální nerovnováha - návaly horka a pocení trápí ženy v přechodu, některé i během menstruace

Horečka nad 38 stupňů Celsia - pocení při horečce je normální reakce

Puberta - vývoj potních žláz v dospívání vede ke zvýšenému pocení zejména v podpaždí.

Další příčiny: pití alkoholu, užívání léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou (aspirin, acylpyrin), šaty či ložní prádlo ze syntetických materiálů, stres, větší množství potních žláz na rukou a nohou