Je piercing v ústech bezpečný?

  • 30
Tetování a piercing – oblíbené a tolik diskutované prostředky ke zkrášlení lidského těla. Pokud se rozhodnete pro piercing jazyka nebo rtu, poraďte se raději předem se svým zubním lékařem. Piercing totiž může v dutině ústní napáchat spoustu škod.

Nejčastějším místem pro piercing je kromě pupíku především jazyk a dolní ret. A právě na těchto místech působí  největší obtíže.

Bezprostřední komplikací těsně po propíchnutí jazyka může být silné krvácení, pokud jehla zasáhla probíhající cévu. Obvyklá doba hojení rány je zhruba šest týdnů. V tomto období se tvoří v okolí rány otoky, které mohou v těžších případech zhoršovat dýchání.

Velké potencionální riziko představuje zanesení infekce do rány. Dutina ústní obsahuje i u člověka, jenž dodržuje zásady ústní hygieny, milióny bakterií. Zvlášť nebezpečná je hrozba přenosu žloutenky typu B a C (přenosné krví a sekrety). Použití sterilních nástrojů v tatoo&piercing studiu je proto absolutně nutné.

I po úspěšném zahojení rány však piercing často zlobí. Protože je v ústech "navíc", může způsobit problémy při mluvení, žvýkání a polykání. Při pohybech jazyka dochází k opakovanému kontaktu kovu se zuby, což vede k prasklinám skloviny a postupem času  k poškození celého zubu. Stejným způsobem se poškodí pryskyřičné a keramické korunky, jejichž oprava nebo výměna představují další finanční výdaje navíc.

Piercig jazyka, ale i dolního rtu, vede k trvalému dráždění dásní; dáseň postupně ustupuje, vytvářejí se parodontální choboty, zub se začne viklat a může nakonec i vypadnout. Ztracený vlastní zub již plnohodnotně nahradit nelze.

Spekuluje se také o tom, že kontakt piercingu s amalgámem nebo jiným kovem v ústech způsobuje tzv. elektrogalvanizmus, slabé elektrické proudy, které se projeví kovovou pachutí a drážděním sliznice.

Nebezpečné může být také polknutí nebo vdechnutí uvolněné ozdoby během spánku.

Piercing jazyka nebo rtu tedy nelze vzhledem k možný rizikům v žádném případě doporučit. Výrobci dentálních materiálů však myslí i na ty, co by přece jen nějaký šperk v ústech rádi měli. Jedná se o drobné ozdoby "lepené" přímo na zub. Celá procedura je naprosto bez rizika, nepoškozuje sklovinu zubu ani jeho okolí.

Na trhu jsou různobarevné kamínky, symboly ze žlutého nebo bílého kovu, které se na povrch zubu "lepí" průhledným adhezivním materiálem. Ozdoba na zubu vydrží i několik let a dá se snadno odstranit i znova připevnit. Pokud se však naučíte dobře pečovat o své vlastní zuby, budou vaší největší ozdobou právě ony. A bez rizika.