Ona
Běh pomáhá nejen při hubnutí (ilustrační fotografie)

Běh pomáhá nejen při hubnutí (ilustrační fotografie) | foto: Nike

Jaro je ideální doba na běhání. Poradíme vám, jak začít

  • 97
Pravidelné běhání vám pomůže nejen udržovat se v kondici nebo zhubnout. Je to i prevence vysokého tlaku či cukrovky. A právě jarní měsíce jsou ideální dobou na první klusání. Začněte s námi pravidelně běhat.

Redakce iDNES.cz zahajuje nový seriál, v němž s předními českými odborníky poradí úplným začátečníkům, jak správně běhat a jakých chyb se vyvarovat.

Koncem května pak vyhlásíme soutěž, kde vybereme několik čtenářů, kterým umožníme pod dohledem zkušených trenérů zúčastnit se v září vyhlášeného maratonu v Berlíně. Navíc dostanou běžecké vybavení od firmy Nike.

Svůj první maraton v životě si loni vyzkoušela i čtenářka Monika Klušáková, která ho v Chicagu zaběhla za 4 hodiny a 3 minuty. (Jak čtenářka Monika uběhla maraton)

První díl věnujeme úplným začátečníkům.

Překonejte svou pohodlnost

Pro mnohé bude možná nejtěžším krokem přeprat vlastní lenost. Ležet u televize je přece příjemnější, než se potit na polní cestě.

"Některým z vás se asi nebude chtít. Ale musíte si uvědomit, že nebudete praktikovat žádný závodní běh, zakoušet nepříjemné pocity vrcholových závodníků a překonávat běžecké krize," vysvětluje trenér Vladimír Korbel, který trénoval i přední české atlety.

"Většinou jen budete muset překonat svou pohodlnost, která je největší překážkou," dodává. V ideálním případě si běh pevně zařadíte do časového rozvrhu, budete se na něj těšit a užívat si ho.

Kdy navštívit lékaře

Americký lékař Kenneth Cooper, který je považován za zakladatele aerobiku, doporučuje vybraným skupinám lidí navštívit před pravidelným běháním lékaře.

Jeho doporučení se týká těch, kterým je přes třicet. Druhou skupinou jsou lidé, kteří naposledy sportovali zhruba před deseti lety. A k lékaři by si měli zajít i ti, kteří si zcela nejsou jisti svým zdravím, anebo už trpí nějakou nemocí.

Nemusíte pořád běžet

Aby vás běhání "nebolelo", není třeba, abyste hned zkraje trhali osobní rekordy. Úplně postačí, když budete kombinovat pomalý běh s chůzí. Třeba pět a pět minut.

"Po rozcvičení začněte první běžecké krůčky spíše chůzí, kterou postupně zrychlujete, až přejdete do klusu. Ovšem do takové rychlosti, kdy máte jen příjemné pocity," radí profesionální trenér.

Postupně můžete běh prodlužovat a chůzi zkracovat. Tak dlouho, až dokážete lehce a souvisle klusat aspoň půl hodiny.

V příštím díle přineseme podrobný tréninkový plán pro začátečníky.

Kdo je Vladimír Korbel

- Trénoval například čtvrtkaře Jiřího Mužíka, mistra světa v dlouhém triatlonu z roku 1999 Jana Shangmüllera a další juniorské a dorostenecké reprezentanty

- Je autorem více než dvaceti odborných publikací

- Má doktorát pedagogiky z teorie sportovního tréninku

- Vyučuje na Katedře atletiky FTVS Univerzity Karlovy