Jarní deprese si lidé většinou přivodí sami

Jarní únava se projevuje nespavostí, ochablostí, nervozitou i depresemi. Člověka může přepadnout v okamžiku, kdy si opojen jarním sluncem myslí, že je plný nových sil. Psychiatr MUDr. Jan Cimický proto varovně zvedá ukázovák a tvrdí, že na jaře by každý člověk měl svojí energií šetřit a vydávat ji velmi opatrně.

"Je to velmi individuální záležitost. Zdatnější jedinci žádnou únavu nepociťují, protože mají dostatečné energetické rezervy. Některé lidi však zima značně vyčerpává. Žijeme v mírném pásmu, což máme zakódováno v genech. Vytvořili jsme si předpoklad, že budeme dobře snášet čtyři roční období, které v minulosti vždy přicházely pozvolna. Organismus se s nimi proto dokázal bez problémů vyrovnat. V poslední době jsme však svědky prudkých změn. Před několika dny se například teploty pohybovaly na nule a náhle nastalo oteplení. Tyto výkyvy jsou jednou z příčin zdravotních problémů, protože se část lidí s nimi těžko vyrovnává," řekl MUDr. Jan Cimický.

Někteří jedinci navíc dobře neodhadnou svoje síly a přílišnou aktivitou se zbytečně vyčerpávají. "Někdy mám pocit, že se někteří lidé nemají moc rádi a sami sobě s oblibou ubližují. Sotva začne svítit jarní slunce, odloží zimní svršky, začnou běhat, usilovně pracovat na zahrádce a podobně. Po zimním období je to pro organismus totéž, jakoby trabant začal z ničehonic lítat jako Alfa Romeo," prohlásil psychiatr.