Japonci na prvním místě v onemocnění rakovinou jater

- Ročně umírá na rakovinu jater v Japonsku 32.000 lidí. Je to nejvyšší údaj z průmyslových zemí a očekává se, že tento trend v dalších deseti letech ještě poroste. Oznámila to dnes japonská hepatologická společnost.
Odborníci, které sdružuje, se shodli, že lidé starší 40 let by měli absolvovat jaterní testy, aby se tak zachytilo onemocnění jater v raném stadiu.
Až 90 procent Japonců, kteří onemocní rakovinou jater, mělo v minulosti žloutenku typu B nebo C.
Devadesát pět procent rakoviny jater se týká zhoubného bujení jaterních buněk a zbytek jsou vzácné nádory buněk nacházejících se podél žlučovodů.
U japonských mužů je rakovina jater druhým nejfatálnějším nádorovým onemocněním po rakovině plic. Nejcitlivější skupina jsou muži od 50 do 65 let. U Japonek je rakovina jater v pořadí smrtelných chorob na čtvrtém místě.
Podle odborníků bylo v Japonsku nakaženo virem žloutenky typu C mnoho lidí, kteří dostali transfúzi z krevní banky zřízené po roce 1945. Nejvyšší nárůst onemocnění byl zaznamenán v roce 1975, protože rakovina se prý objeví v průměru asi 30 let po virovém onemocnění jater.
Preventivní jaterní testy by měly vyhledat osoby s virovým onemocněním jater nebo s cirrhosou a tito pacienti by měli být léčeni protizánětovými nebo protivirovými medikamenty. Výskyt rakoviny jater by se tak mohl údajně snížit až o čtvrtinu.