Jedle je pro alergika menší zlo než borovice (ilustrační snímek)

Jedle je pro alergika menší zlo než borovice (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jaký stromek pro alergiky? Na borovici raději zapomeňte

  • 5
Živý, nebo umělý vánoční stromek? Pro alergiky to před nadcházejícími svátky může být podstatná volba. Vánoce totiž mohou strávit s ucpaným nosem, bolestí hlavy nebo s podrážděnýma očima. V horším případě dokonce i v péči lékařů.

Pro alergiky to není dobrá zpráva: jednoznačná odpověď na to, jaký stromek si mají pořídit, totiž neexistuje. "Obě varianty - tedy volba živého i umělého stromku - mají své klady i zápory," upozornil odborný server bez-alergie.cz.

Nejde přitom o banální problém. Když se před časem ptali experti 1 200 lidí na různé projevy během vánočních svátků, až tři čtvrtiny z nich přiznaly různé zdravotní potíže.

Proč je volba tak těžká?

Riziko živého stromku

S živým stromkem si domů můžete přinést kromě větviček a jehličí také pyl, různé plísně nebo prach. Právě tyto "součástky" se mohou stát spouštěčem alergické reakce. Stejně jako pryskyřice vytékající z poškozeného kmene či větví.

Lékaři proto radí vybrat si vhodný typ jehličnanu. "Za nejsilnější alergen se považuje pyl z borovice, o něco lépe si vede jedle, smrk nebo cypřiš, přičemž některé druhy cypřišů dokonce neprodukují žádný pyl," uvádějí odborníci z  American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) .

Než připevníte stromek do stojánku, doporučuje se s ním pořádně zatřást. Nejenom, že odpadne suché jehličí, ale zbavíte se tak i velkého množství prachu. Dobré je rovněž stromeček osprchovat, voda ho zbaví kromě prachu i plísní a pylu.

Pokud máte dům se zahradou, ideálním řešením je ozdobit si stromeček venku. I tam přece může vytvořit krásnou vánoční atmosféru.

Riziko umělého stromku

Ovšem ani umělý stromeček nemusí být pro alergiky zárukou bezpečných Vánoc. Pokud například leží rok ve sklepě nebo na půdě, nabalí se na něj velké množství prachu a alergická reakce je zde. Pro citlivé lidi představuje riziko i PVC, z něhož bývají stromky vyrobeny.

Pokud se tedy rozhodnete pro umělý stromek, určitě ho po ročním skladováním důkladně zbavte prachu a plísní. A po svátcích ho uložte do plastového pytle nebo krabice.

Můžete si rovněž vybrat stromek z jiného materiálu než PVC. Na trhu jsou i výrobky ze zdravotně šetrnějšího polyetylenu či eko-stromek, který je zárukou pro člověka příznivých materiálů.

Pozor na ozdoby

Výběrem a očistou stromku ovšem ochrana před alergickou reakcí nekončí. Minimálně byste měli otřít prach z vánočních ozdob, než je rozvěsíte na stromeček. A pokud ležely v nějaké nevětratelné místnosti rok, vyplatí se otevírat krabice s ozdobami raději na čerstvém vzduchu.

Pomůže také ozdoby a stromek přes noc vyvětrat, než je přinesete do pokoje.

Nečekaný útok ovšem může přijít i od zdánlivě příjemných vánočních ingrediencí, jako je purpura či různé vonné tyčinky a další umělé vůně. Mnohým lidem vadí i spreje s vůní jehličnatých stromů, které se stříkají na umělé stromky.

Dokonce i obyčejná hořící svíčka se může pro alergika změnit v nepříjemnou zbraň. Zplodiny z plamínků mohou dráždit průdušky. Totéž platí samozřejmě i o hořícím krbu.