Nejen geny, ale také pohlazení má vliv na to, co z nás vyroste

  2:57
Díváte se na své dítě a přemýšlíte, jaké asi bude za dvacet, třicet let? Zůstane mu jeho průbojnost a nadšení pro nové věci? Bude se pořád bát psů? Vezme si do života všechno dobré z naší výchovy? Nevěříte-li v moc křišťálové koule, asi toho mnoho nezjistíte. Leč něco odhadnout (a ovlivnit) přece jen jde.
Čím to, že i z těch nejhodnějších dětí může vyrůst delikvent či asociál? (Ilustrační snímek)

Čím to, že i z těch nejhodnějších dětí může vyrůst delikvent či asociál? (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Spousta věcí je nám v životě geneticky dána a spoustu věcí můžeme ovlivnit výchovou. Co změníme těžko, je temperament - jednu z vlastností, s níž se rodíme a která se s velkou pravděpodobností ani v dospělosti nijak dramaticky nezmění.

"Už třeba u takového pětiletého dítěte můžeme opravdu takřka s jistotou určit jeho budoucí temperament," tvrdí dětský psycholog Jaroslav Šturma. "Živé, vitální, neklidné dítě nebude nikdy pecka. Malý cholerik s tendencí vybuchovat a vztekat se hned pro maličkost nevyroste v kliďase. Něco sice může ztlumit výchova, něco sebevýchova, ale ani tak sklony k výbušnosti úplně nevymizí."

Stejně tak nemehlo, které nejraději posedává, zřejmě nikdy nebude  temperamentní sportovec. Uzavřené, samotářské dítě s vysokou pravděpodobností zůstane introvertním dospělým, zatímco dítě nalézající největší štěstí v kolektivu by společenskost neměla opustit ani nadále.

Měnit nejde, pěstovat spokojenost ano

Byť se s těmito vlastnostmi rodíme, neznamená to, že bychom výchovou nemohli změnit vůbec nic. Dobrý životní vklad včetně stálých citových vazeb a bezpečného prostředí je to, co posiluje psychickou odolnost, kultivuje osobnost a pěstuje v dítěti spokojenost s tím, jaké je.

"Kdo má v sobě odmalička vypěstovanou důvěru ve svět a ví, že je bezpodmínečně milován, si bude spoluvytvářet svůj osud lepším směrem. Na rodiči je, aby dále kultivoval výhody potomkových vlastností a usměrňoval jeho negativnější projevy," doporučuje doktor Šturma.

"Je-li dítě spíše smutnější, uzavřené a pomalé, najděme nejprve pozitivní stránky věci: oproti rychlejším vrstevníkům je třeba přemýšlivější, nebere věci na lehkou váhu, uvědomuje si povinnosti. Snažme se mu bez vnucování ukazovat to hezké kolem sebe, radovat se s ním z maličkostí, ale uvědomme si, že z něho nikdy nebude rozjásaný optimista," říká.

Na život neplatí výpočty

Do značné míry lze předpovídat i míru inteligence. Má-li například dítě výrazné matematické vlohy, je dost pravděpodobné, že bude v tomto směru úspěšné i v dospělém věku. Mnohé můžeme poznat již na prvním stupni základní školy.

Petr Husar, připravující zkušební testy pro děti hlásící se na osmiletá gymnázia, například tvrdí: "Někdo už je v páté třídě rozvinutou květinou, téměř hotovou osobností, a když takové dítě sledujete při práci, stačí zamhouřit oči a vidíte dospělého doktora, právníka, učitele, vědce, ekonoma…"

Polemizovat by s ním v tuto chvíli mohla Jarmila Slabá, učitelka pražské základní školy, která kdysi měla ve třídě i Kamila. Takřka premianta s nadáním pro matematiku a přírodopis, s láskou ke zvířatům a chutí do studia. Ještě v prvním ročníku na gymnáziu byl velmi úspěšný, pak nastal zlom.

"Záškoláctví, kázeňské problémy, snad i drogy tam byly," vypráví učitelka Slabá. "Bylo to moje největší pedagogické zklamání. Kamil pocházel ze slušné rodiny, nevím o ničem, co by ho nějak mohlo ranit či svést ze špatné cesty. Gymnázium nedokončil, ještě asi ve dvaceti jsem ho potkala s partou nějakých asociálů. Dnes o něm nevím vůbec a bojím se, že skončil opravdu špatně…"

Podobné příběhy bohužel nejsou až tak úplně výjimečné. V jedné internetové diskusi si před časem posteskla matka sedmiletého Filipa: "Viděla jsem v televizi vystoupení otce právě souzeného 'heparinového vraha'. Tvrdil, že nechápe, jak se jeho syn mohl takhle změnit. Jako malý byl prý velmi citlivý a hodný, a začal ho popisovat přesně tak idealisticky, jak bych charakterizovala svého chlapečka já. Pane bože, jsem přesvědčená, že mám nejhodnější dítě na světě, ale co když byl kdysi stejně přesvědčený i pan Zelenka?"

Podobná otázka napadne zřejmě mnohé z nás. Čím to, že i z těch nejhodnějších dětí může vyrůst delikvent či asociál? "Člověk není mechanicky vypočitatelný," míní psycholog Šturma. "Nemůžeme na něm aplikovat fyziku a matematiku. Mezi tím, co do něho vstoupí a co z něho vystoupí jako odpověď, je jeho nitro, mozek, zpracovávání, něco do jisté míry tajemného a neznámého."

Láska + pohlazení = šance

Leč příběhy známe i opačné. Třeba dětí, jimž se nedostalo základní rodičovské péče ani lásky, a přesto z nich vyrostli kvalitní lidé s obdivuhodným morálním kreditem. Profesor Zdeněk Matějček například během svého života dlouhodobě sledoval osud "ústavních" dětí. Těch, které v životě nic dobrého nezažily, byly bité, týrané, přehlížené, ponižované, ale přesto z nich vyrostly úžasné osobnosti.

"Často jsem se ptal, čím to může být," napsal v jedné ze svých úvah. Nakonec zjistil, že v mnoha z těchto případů hrál roli jediný člověk. Vychovatel, učitel, pradlena, uklízečka... Někdo, kdo se o ně začal zajímat, kdo je povzbudil hezkým slovem, možná poprvé v životě pohladil, dal šanci a projevil lásku. Podle profesora Matějčka je právě tohle to nejcennější, co svým dětem můžeme dát, a zároveň ten nejúčinnější prostředek, jakým pozitivně ovlivnit budoucnost našich dětí. Ať se již narodily s jakoukoliv genetickou výbavou...

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte, co je to za erotickou pomůcku?

10. dubna 2024

Zpestřit si intimní chvilky ve dvou nebo o samotě můžete v současnosti díky spoustě vychytaných...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Zázračná vláknina pomáhá s trávením i hubnutím. Kolik bychom jí měli sníst?

17. dubna 2024

Kdo chce žít a jíst zdravě, slyší o ní pořád. Právě ona je základem každé dobré stravy, ale i...

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Otevírání hlavy u bdělého pacienta mě napoprvé vyděsilo, líčí anestezioložka

16. dubna 2024

Premium Občas jí nějaký pacient na sále řekne, že má hezké oči. Víc z ní za rouškou ani nevidí. Jako...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...