Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jako těhotná zapomeňte na léky proti bolesti. Můžete potratit

  5:28aktualizováno  5:28
Volně dostupné léky proti bolesti by neměly užívat těhotné ženy. Podle nové evropské studie tyto léky totiž mohou ohrozit plodnost u mužských potomků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Léky proti bolesti nebo také analgetika se běžně vyskytují ve většině domácností a pomáhají ulevit hlavě, zubům, kloubům, svalům nebo menstruační bolesti.

Mezi nejpoužívanější volně dostupná analgetika u nás patří Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, Panadol, Nurofen, Ibuprofen a Nalgesin. Všechny tyto léky však nejnovější výzkum spojuje s abnormalitami u novorozených chlapců, které později v životě mohou vést k problémům s plodností.

Ženy podceňují nebezpečí analgetik

Podle průzkumů více než polovina žen v Evropě a ve Spojených státech užívá během těhotenství léky proti bolesti i přesto, že jim to jejich lékaři nedoporučují.

Mnoho těhotných žen je však podceňuje, protože je nepovažuje za opravdové léky a pravidelně je při bolestech užívají.

Kromě neplodnosti svých synů riskují tyto ženy i to, že mohou v krajním případě potratit.

Neplodnost u mužů stoupá

Někteří vědci se domnívají, že užívání různých analgetik v těhotenství může být zodpovědné za nárůst problémů s neplodností u mužů, který je v západních zemích pozorován posledních padesát let.

Průměrně se množství spermatu zmenšilo o více než polovinu a stoupá počet případů testikulární rakoviny a dalších abnormalit reproduktivních orgánů u mužů.

Problém nesestouplých varlat

Výsledky evropské studie odhalují, že dlouhodobější užívání Ibuprofenu, Paracetamolu nebo Aspirinu, nebo kombinace těchto léků, zvyšuje pravděpodobnost, že se chlapci narodí s nesestouplými varlaty. Tento jev je lékařsky znám jako kryptorchizmus a označuje stav, kdy jsou varlata nebo varle během nitroděložního vývoje plodu zadrženo ve svém putování z břišní dutiny do šourku.

Pokud varlata nesestoupí za několik měsíců po porodu, nedá už se přirozený sestup očekávat. Pak hrozí poškození spermatogeneze, od velmi lehkých stupňů až po zástavu tvorby spermií.

Nesestouplá varlata mohou být léčena chirurgicky, ale šance na obnovení normální plodnosti je malá. Kryptorchizmus tak podle lékařů pravděpodobně zvyšuje nejen riziko neplodnosti, ale také testikulární rakoviny později v životě.

Kdy je plod nejzranitelnější

Během studie, které se zúčastnilo více než 800 žen v Dánsku a téměř 1500 žen ve Finsku, měly ženy, které najednou kombinovaly více než jeden lék proti bolesti, sedmkrát vyšší pravděpodobnost porodit syna s nesestouplými varlaty v porovnání se ženami, které žádná analgetika nebraly.

Autoři studie zaznamenali, že nejzranitelnějším obdobím je především druhý trimestr, kdy jakékoli užití léků proti bolesti více než zdvojnásobuje toto riziko. Kombinace více než jednoho léku proti bolesti během druhého trimestu zvyšuje riziko dokonce šestnáctkrát.

Výsledky výzkumu podpořila také následná studie na laboratorních krysách, kterou provedli vědci z Francii a Dánska. Při této studii bylo zjištěno, že léky proti bolesti narušují endokrinní systém, čímž mění způsob, jakým tělo produkuje testosteron.

Čím méně léků, tím lépe

Vedoucí výzkumu doktor Henrik Leffers z nemocnice Righospitalet v Kodani si myslí, že vystavení endokrinním disruptorům stojí za zvýšením reproduktivních problémů mezi mladými muži ze západního světa a jeho výzkum tak ukazuje, že konkrétní pozornost by měla být věnována užívání slabých analgetik během těhotenství, protože ty by mohly být hlavním důvodem těchto problémů.

Riziko hrozí jen při dlouhodobějším užívání

Ačkoli se výzkum zaměřil pouze na chlapce, autoři studie tvrdí, že mohou existovat i změny u děvčat spojené s užíváním léků proti bolesti.

Doktor Leffers řekl: "Ženy by se měly snažit snížit užívání léků proti bolesti během těhotenství. "

Profesor Richard Sharpe z lékařského výzkumného centra pro lidskou reprodukci z univerzity v Edinburgu však uklidňuje, že občasné užití léku proti bolesti na hlavu nemá žádný vedlejší účinek na plod, riziko hrozí jen při dlouhodobějším užívání.

Autoři:Nejčtenější

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...

Příběh Emy: Už tři roky jsem doma s dětmi, mateřskou nenávidím

Ilustrační snímek

Mám fajn manžela a dvě krásné děti. Když jsem otěhotněla poprvé, těšila jsem se, jak si budu s děckem užívat, jak budu...Přecházel jsem tři týdny nachlazení, pak jsem upadl do bezvědomí

Ilustrační fotografie

Tři týdny jsem přecházel nachlazení, pak se mi udělalo špatně, upadl jsem do bezvědomí a zbytek už znám jen z...

Čtyřčata přišla na svět v osmém měsíci. Rodiče si přejí soukromí a klid

V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři...

Čtyřčata, která se narodila 11. června v pražské motolské nemocnici, přišla na svět v pořádku ve 32. týdnu těhotenství...

První bedýnky jsme skládali v obýváku, říká podnikatelka Jana Bínová

Jana Bínová založila s manželem vlastní firmu na rozvoz bedýnek s farmářskými...

Když před osmi lety zjistila, že v zahraničí si lidé běžně objednávají dovoz zeleniny a dalších farmářských potravin až...

Další z rubriky

Přecházel jsem tři týdny nachlazení, pak jsem upadl do bezvědomí

Ilustrační fotografie

Tři týdny jsem přecházel nachlazení, pak se mi udělalo špatně, upadl jsem do bezvědomí a zbytek už znám jen z...

Čeho se bojí Kim? Exkrementy prozradí rakovinu i další choroby

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si před setkáním s Donaldem Trumpem prohlédnul...

Cukrovka, onemocnění ledvin, zhoubný nádor, ale také třeba DNA. Lidská stolice a moč jsou významným zdrojem nejen...

Stres i nedostatek času na jídlo mohou za nárůst nemocí střev, řekl lékař

Ilustrační snímek

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa. To jsou zdravotní komplikace, které trápí stále...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...Najdete na iDNES.cz