Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké potíže se sexem mají ženy?

  0:01aktualizováno  0:01
Málokdy mluvíme o dysfunkci napařovací žehličky nebo automatické pračky navzdory tomu, že i tyto přístroje nepochybně poruchami svých funkcí občas trpí. Také v lidském organismu se občas něco vzpříčí nebo zasekne.

Bohužel ještě častěji než v tom nejsložitějším a nejkomplikovanějším uměle vytvořeném mechanismu.

A sexuální funkce jsou pro takováto selhání hned první na ráně.

Chtě nechtě musíme tedy souhlasit s tvrzením, že nějaká ta sexuální dysfunkce občas v životě potká každého člověka; muži a ženy si prý v jejich výskytu nemají co vyčítat.

Některé dysfunkce mají celoživotní, téměř osudovou povahu. Na prvním místě je tu možno jmenovat snížený zájem o sex obecně a ruku v ruce s tím se vyskytující nízkou sexuální vzrušivost.

Slovo "apetit" je v různých podobách známo ve většině jazyků a znamená "chuť" nebo "touhu". Učeně se tedy zájem o sex může označovat jako "sexuální apetence" a právě nedostatek této touhy tvoří většinu stížností v různých poradnách, zejména když je konfrontován s nepoměrně vyšším stupněm apetence druhého účastníka párového sexuálního soužití. Lapidárně by se to dalo vyjádřit větou: "jeden chce a druhý nechce".

Nízká sexuální vzrušivost se většinou označovala slovem "frigidita", tedy pohlavní chladnost. V poslední době se toto slovo stalo téměř nadávkou, obvinění z frigidity padají nejen v domácích hádkách, ale i v soudních síních.

V nedávné anketě padlo toto obvinění u více než poloviny sledovaných, dlouhodobě spolu žijících, dvojic. Zatímco u mužů se většina stížností soustředí na nedostatečnou erekci nebo předčasnou ejakulaci, z ženských sexuálních dysfunkcí zaujímají poruchy sexuální vzrušivosti a nedostatek apetence stále čestné první místo.

Lidé po všechny věky věků touží po nějakém zázračném nápoji lásky, který by jako mávnutím proutku proměnil pohlavně chladnou ženu ve vášnivou dračici. Upřímně řečeno, takováto ženská náruživost je spíš náplní pornografických seriálů než každodenní scénou z manželské ložnice.

Nicméně však existuje moderní prostředek, který dokáže spolehlivě u ženy vykřesat jiskru vášně, takže z toho posléze vzplane poměrně silně plápolající sexuální oheň. Navíc pak ještě tento prostředek zvyšuje možnost dosažení sexuálního vyvrcholení - orgasmu; jeho občasným nebo i trvalým nedostatkem trpí u nás každá třetí žena.

Takže na počátku třetího tisíciletí konečně dokážeme čelit ženským sexuálním dysfunkcím komplexně. Jaký to má význam pro kvalitu partnerského soužití, to snad už není ani třeba zdůrazňovat.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz