Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zvládat bolest a jak být sama sobě lékařkou

  1:00aktualizováno  1:00
Bolest se dělí na náhodnou, zvládnutelnou a nebezpečnou. Pomůžeme vám je rozeznat. Někdy totiž pomíjíme vážné problémy, nebo naopak běháme k lékaři se zbytečnostmi. Co tedy dělat, když bolí hlava, hruď nebo břicho?
Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto

Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto - Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Prohlédněte si nový server pro ženy ONADNES.CZ

Stojíte ve frontě u pokladny v supermarketu a najednou se vám udělá nevolno. V hlavě vám buší tisíc kladívek, nemůžete popadnout dech, cítíte závrať a bolestivý tlak na prsou. Nejhorší pocity naštěstí za chvíli pominou.

Ale co teď? Letět k doktorovi, nebo mávnout rukou a dát si potom doma kávu na zvednutí tlaku? Rozhodnutí, které je pro naše zdraví zásadní, může i bez studia medicíny zvládnout každý sám.

BOLEST HLAVY


Co zvládnete sama

 • Bolehlav po společensky náročném večeru, kdy jste pila přes svou míru.

• Tenzní bolest, která vám sedí v zátylku a na temeni hlavy. Způsobuje ji pracovní vypětí, celodenní sezení u počítače, stres, deprese. Zabere na ni ibalgin, paralen a protažení svalů na šíji.

• Bolest hlavy, pálení v krku a celkovou únavu. Zřejmě jste chytila virózu a měla byste jít nejkratší cestou do postele. Pokud se za tři nebo čtyři dny bolesti nezlepší a ze zvýšené teploty se stane horečka, objednejte se k lékaři.

Kdy se objednat k lékaři

• Když cítíte silnou pulzující bolest na jedné straně hlavy, případně vidíte takzvanou auru - světélkující obrazce před očima. Je-li vám nevolno, zvracíte, bolí vás světlo, zvuky, pachy, pak u vás zřejmě právě propukl záchvat migrény. Běžná analgetika na něj nezabírají. Musíte k doktorovi.

• Když vás několik dní nepřetržitě pronásledují asi tak hodinové záchvaty bodavé bolesti hlavy, většinou za jedním okem. Během noci vám nedají spát. Pak odezní stejně náhle jako se zjevily. Po delší době se objeví znovu. Zřejmě jde o takzvané cluster headaches (nakupené záchvaty bolesti hlavy).

• Když vás přepadne silná bolest hlavy, nevolnost od žaludku, motolice a špatně se vám hýbe hlavou. Zřejmě jde o blokádu páteře.

• Když vás hlava bolí i přesto, že dlouhodobě užíváte preparáty proti migréně (analgetika, ergotamin).

• Když v poslední době často trpíte silnými bolestmi hlavy v oblasti za čelem, máte potíže s pamětí, řečí nebo sluchem. Může jít o mozkový nádor.

"K lékaři zajděte, změní-li se dynamika bolesti. Začne-li vás například hlava bolet jednou za dva dny namísto jednou za šest neděl, určitě je dobré zjistit proč," doporučuje praktický lékař z Prahy 4 Miroslav Bartušek.

"Také pokud se změní intenzita nebo typ bolesti, kterou jste dosud znali. Každá taková změna totiž hlásí: Pozor, něco se děje."

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne prudká bolest hlavy a dvojité vidění. Může jít o mozkovou výduť (aneurysma).

• Při náhlé bolesti hlavy, nevolnosti, závrati, poruše řeči, polykacích potížích, dvojitém vidění nebo ztrátě vidění na jednom oku - tyto příznaky nasvědčují mozkové mrtvici.

• Při kruté bolesti hlavy, spavosti, dezorientaci a závrati - může jít o poúrazové krvácení do mozku.

• Když máte vysokou horečku, silně vás bolí hlava, nevolnost, jste zmatená, máte červené skvrny na kůži a strnulou šíji - všechno nasvědčuje tomu, že jde o obávaný zánět mozkových blan, meningitidu.

"Jakoukoli nečekaně prudkou bolest hlavy spojenou se špatným viděním, případně závratí a dezorientací by měl co nejrychleji zkontrolovat lékař," radí lékařka pražské zdravotní záchranné služby Eva Herzová.

BOLEST NA HRUDI


Co zvládnete sama

• Pálení žáhy: pocit pálení za hrudní kostí až do krku se objevuje po vydatném jídle, větší dávce bílého vína nebo při nepravidelném stravování. Pokud se to přihodí jednou za půl roku, stačí si vzít trošku jedlé sody, případně některý z volně prodejných antacidů.

• Virózu s kašlem, při kterém vás pobolívá na hrudi. Kupte si sirup nebo tablety na odkašlávání a vydržte první tři dny v klidu doma. Pokud se příznaky zhoršují a zvyšuje se vám teplota, jděte k lékaři, který posoudí, jestli není potřeba nasadit antibiotika.

Kdy se objednat k lékaři

• Když vás žáha pálí často, špatně se vám polyká nebo máte pocit, že vám jídlo uvízlo na půli cesty. Možná trpíte reflexní chorobou jícnu.

• Když vás v rozčilení prudce zabolí za hrudní kostí - může jít o anginu pectoris, jednu z forem ischemické choroby srdeční. Po uklidnění bolest sice ustane, ale k lékaři musíte.

• Silná bolest na jedné straně hrudníku po několik dní. Možná jen natažené mezižeberní svaly nebo nalomené žebro.

• Když delší dobu bez zjevné příčiny pokašláváte, při dýchání to ve vás hvízdá, v poslední době vás pobolívá na hrudi. Možná jde o nevinnou bronchitidu, možná včas zachytíte rakovinu plic.

• Když nezvládnete vyjít do schodů bez zastavení, v noci se budíte, špatně se vám dýchá a otékají vám nohy. Zřejmě k vám vysílá první varovné signály vaše ochablé srdce.

"Každý kašel, který trvá déle než 14 dní, by se měl vyšetřit," nabízí jasný klíč k oddělení běžného pokašlávání od příznaků vážnější choroby MUDr. Bartušek. "Stejně tak nová, výrazná bolest na hrudi. I když se nakonec třeba zjistí, že šlo pouze o plynatost."

Kdy jet na pohotovost

• Když cítíte desítky minut silnou bolest za hrudní kostí, která vám vystřeluje do zad a paží, hlavně do té levé, jste opocená, je vám nevolno, pociťujete úzkost, mohou vám tuhnout čelisti a šíje - pravděpodobně jde o nebezpečný infarkt myokardu.

• Když nemůžete dýchat, silně vás bolí na jedné straně hrudníku, máte suchý kašel a svíravý pocit na hrudi. Váš hrudník může být při vdechu asymetrický. Zřejmě jde o pneumotorax, tedy protržení plicní membrány neboli kolaps plíce.

• Když bez varování ucítíte velmi silnou bolest při nádechu a vykašláváte krev. Pokud trpíte žilní trombózou nebo jste právě prodělala větší operaci, mohla by to být plicní embolie, závažný důvod pro příjezd záchranky.

• Když se bez zjevné příčiny dusíte, máte oteklý zarudlý obličej, rty i jazyk - při anafylaktickém šoku, tedy silné alergické reakci, jde o život.

BOLEST BŘICHA


Co zvládnete sama

• Průjem, zvýšenou teplotu a celkovou nevolnost. Je to klasická střevní chřipka - zůstaňte v klidu doma, pijte dostatek tekutin a první den nejezte. Pokud nedojde ke zlepšení do tří dnů, kontaktujte lékaře.

• Potíže s vyprazdňováním - pocit plného břicha. Zácpa nás postihuje při změně režimu a stravovacích návyků, často na cestách. Hodně pijte, jezte jogurty a potraviny s vlákninou. Pokud váš výlet netrvá víc než týden, možná si obsah střev odvezete s sebou domů.

• Bolest po konzumaci určitého typu potravin - zřejmě trpíte potravinovou alergií nebo nesnášenlivostí.

Kdy se objednat k lékaři

• Když delší dobu cítíte bolest v nadbřišku, hlavně před jídlem, často máte pocit na zvracení a říháte. Tak se projevuje vřed na dvanáctníku. Žaludeční vřed zase způsobuje bolest po jídle a výrazně potlačuje chuť k jídlu.

• Když často a bolestivě močíte. Pokud vás bolí v tříslech, může jít o ledvinové kameny, jinak zřejmě máte infekci močových cest.

• Když míváte v poslední době nezvykle silnou a bolestivou menstruaci. Tak se mohou projevovat cysty na vaječnících stejně jako rakovina.

• Když vám vynechala menstruace a stále silněji vás bolí v podbřišku a v dolní části zad. Mohlo by jít o mimoděložní těhotenství.

• Když vás dlouhodobě trápí bolesti břicha, nemáte chuť k jídlu a hubnete. Příčinou by mohla být rakovina nebo chronická pankreatitida - zánět slinivky břišní.

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne krutá bolest v podbřišku, pociťujete nucení na močení a v moči se objevuje krev. To jsou příznaky ledvinové koliky.

• Kdykoliv vás v těhotenství silně rozbolí břicho, krvácíte, necítíte pohyby plodu nebo děje-li se cokoli divného.

• Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní.

• Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům. Příznaky odpovídají infarktu.

• Když zvracíte krev. Může jít o prasklý vřed.

Položme si ruku na srdce, každé z nás už se to někdy stalo - umíraly jsme na infarkt nebo rakovinu a po pár hodinách jsme zjistily, že nás trápí ,jen' žlučové kameny, stres nebo nadýmání po opulentním rodinném obědě.

Některé zdravotní problémy vypadají na první pohled dramaticky, a přitom ve skutečnosti vlastně ani nejsou životu nebezpečné. Jiné jsou zase tiší a zákeřní zabijáci, které ovšem můžeme při troše sebezapření přehlédnout až do doby, kdy je už na každé léčení pozdě.

Dívejme se proto raději samy na sebe pozorně a aktivně si hlídejme vlastní zdraví. Jsme přece samy sobě lékařem nejvyšší pohotovosti - rozhodujeme totiž o tom, zda se budeme léčit včas nebo ne.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz