Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zvládat bolest a jak být sama sobě lékařkou

  1:00aktualizováno  1:00
Bolest se dělí na náhodnou, zvládnutelnou a nebezpečnou. Pomůžeme vám je rozeznat. Někdy totiž pomíjíme vážné problémy, nebo naopak běháme k lékaři se zbytečnostmi. Co tedy dělat, když bolí hlava, hruď nebo břicho?
Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto

Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto - Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Prohlédněte si nový server pro ženy ONADNES.CZ

Stojíte ve frontě u pokladny v supermarketu a najednou se vám udělá nevolno. V hlavě vám buší tisíc kladívek, nemůžete popadnout dech, cítíte závrať a bolestivý tlak na prsou. Nejhorší pocity naštěstí za chvíli pominou.

Ale co teď? Letět k doktorovi, nebo mávnout rukou a dát si potom doma kávu na zvednutí tlaku? Rozhodnutí, které je pro naše zdraví zásadní, může i bez studia medicíny zvládnout každý sám.

BOLEST HLAVY


Co zvládnete sama

 • Bolehlav po společensky náročném večeru, kdy jste pila přes svou míru.

• Tenzní bolest, která vám sedí v zátylku a na temeni hlavy. Způsobuje ji pracovní vypětí, celodenní sezení u počítače, stres, deprese. Zabere na ni ibalgin, paralen a protažení svalů na šíji.

• Bolest hlavy, pálení v krku a celkovou únavu. Zřejmě jste chytila virózu a měla byste jít nejkratší cestou do postele. Pokud se za tři nebo čtyři dny bolesti nezlepší a ze zvýšené teploty se stane horečka, objednejte se k lékaři.

Kdy se objednat k lékaři

• Když cítíte silnou pulzující bolest na jedné straně hlavy, případně vidíte takzvanou auru - světélkující obrazce před očima. Je-li vám nevolno, zvracíte, bolí vás světlo, zvuky, pachy, pak u vás zřejmě právě propukl záchvat migrény. Běžná analgetika na něj nezabírají. Musíte k doktorovi.

• Když vás několik dní nepřetržitě pronásledují asi tak hodinové záchvaty bodavé bolesti hlavy, většinou za jedním okem. Během noci vám nedají spát. Pak odezní stejně náhle jako se zjevily. Po delší době se objeví znovu. Zřejmě jde o takzvané cluster headaches (nakupené záchvaty bolesti hlavy).

• Když vás přepadne silná bolest hlavy, nevolnost od žaludku, motolice a špatně se vám hýbe hlavou. Zřejmě jde o blokádu páteře.

• Když vás hlava bolí i přesto, že dlouhodobě užíváte preparáty proti migréně (analgetika, ergotamin).

• Když v poslední době často trpíte silnými bolestmi hlavy v oblasti za čelem, máte potíže s pamětí, řečí nebo sluchem. Může jít o mozkový nádor.

"K lékaři zajděte, změní-li se dynamika bolesti. Začne-li vás například hlava bolet jednou za dva dny namísto jednou za šest neděl, určitě je dobré zjistit proč," doporučuje praktický lékař z Prahy 4 Miroslav Bartušek.

"Také pokud se změní intenzita nebo typ bolesti, kterou jste dosud znali. Každá taková změna totiž hlásí: Pozor, něco se děje."

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne prudká bolest hlavy a dvojité vidění. Může jít o mozkovou výduť (aneurysma).

• Při náhlé bolesti hlavy, nevolnosti, závrati, poruše řeči, polykacích potížích, dvojitém vidění nebo ztrátě vidění na jednom oku - tyto příznaky nasvědčují mozkové mrtvici.

• Při kruté bolesti hlavy, spavosti, dezorientaci a závrati - může jít o poúrazové krvácení do mozku.

• Když máte vysokou horečku, silně vás bolí hlava, nevolnost, jste zmatená, máte červené skvrny na kůži a strnulou šíji - všechno nasvědčuje tomu, že jde o obávaný zánět mozkových blan, meningitidu.

"Jakoukoli nečekaně prudkou bolest hlavy spojenou se špatným viděním, případně závratí a dezorientací by měl co nejrychleji zkontrolovat lékař," radí lékařka pražské zdravotní záchranné služby Eva Herzová.

BOLEST NA HRUDI


Co zvládnete sama

• Pálení žáhy: pocit pálení za hrudní kostí až do krku se objevuje po vydatném jídle, větší dávce bílého vína nebo při nepravidelném stravování. Pokud se to přihodí jednou za půl roku, stačí si vzít trošku jedlé sody, případně některý z volně prodejných antacidů.

• Virózu s kašlem, při kterém vás pobolívá na hrudi. Kupte si sirup nebo tablety na odkašlávání a vydržte první tři dny v klidu doma. Pokud se příznaky zhoršují a zvyšuje se vám teplota, jděte k lékaři, který posoudí, jestli není potřeba nasadit antibiotika.

Kdy se objednat k lékaři

• Když vás žáha pálí často, špatně se vám polyká nebo máte pocit, že vám jídlo uvízlo na půli cesty. Možná trpíte reflexní chorobou jícnu.

• Když vás v rozčilení prudce zabolí za hrudní kostí - může jít o anginu pectoris, jednu z forem ischemické choroby srdeční. Po uklidnění bolest sice ustane, ale k lékaři musíte.

• Silná bolest na jedné straně hrudníku po několik dní. Možná jen natažené mezižeberní svaly nebo nalomené žebro.

• Když delší dobu bez zjevné příčiny pokašláváte, při dýchání to ve vás hvízdá, v poslední době vás pobolívá na hrudi. Možná jde o nevinnou bronchitidu, možná včas zachytíte rakovinu plic.

• Když nezvládnete vyjít do schodů bez zastavení, v noci se budíte, špatně se vám dýchá a otékají vám nohy. Zřejmě k vám vysílá první varovné signály vaše ochablé srdce.

"Každý kašel, který trvá déle než 14 dní, by se měl vyšetřit," nabízí jasný klíč k oddělení běžného pokašlávání od příznaků vážnější choroby MUDr. Bartušek. "Stejně tak nová, výrazná bolest na hrudi. I když se nakonec třeba zjistí, že šlo pouze o plynatost."

Kdy jet na pohotovost

• Když cítíte desítky minut silnou bolest za hrudní kostí, která vám vystřeluje do zad a paží, hlavně do té levé, jste opocená, je vám nevolno, pociťujete úzkost, mohou vám tuhnout čelisti a šíje - pravděpodobně jde o nebezpečný infarkt myokardu.

• Když nemůžete dýchat, silně vás bolí na jedné straně hrudníku, máte suchý kašel a svíravý pocit na hrudi. Váš hrudník může být při vdechu asymetrický. Zřejmě jde o pneumotorax, tedy protržení plicní membrány neboli kolaps plíce.

• Když bez varování ucítíte velmi silnou bolest při nádechu a vykašláváte krev. Pokud trpíte žilní trombózou nebo jste právě prodělala větší operaci, mohla by to být plicní embolie, závažný důvod pro příjezd záchranky.

• Když se bez zjevné příčiny dusíte, máte oteklý zarudlý obličej, rty i jazyk - při anafylaktickém šoku, tedy silné alergické reakci, jde o život.

BOLEST BŘICHA


Co zvládnete sama

• Průjem, zvýšenou teplotu a celkovou nevolnost. Je to klasická střevní chřipka - zůstaňte v klidu doma, pijte dostatek tekutin a první den nejezte. Pokud nedojde ke zlepšení do tří dnů, kontaktujte lékaře.

• Potíže s vyprazdňováním - pocit plného břicha. Zácpa nás postihuje při změně režimu a stravovacích návyků, často na cestách. Hodně pijte, jezte jogurty a potraviny s vlákninou. Pokud váš výlet netrvá víc než týden, možná si obsah střev odvezete s sebou domů.

• Bolest po konzumaci určitého typu potravin - zřejmě trpíte potravinovou alergií nebo nesnášenlivostí.

Kdy se objednat k lékaři

• Když delší dobu cítíte bolest v nadbřišku, hlavně před jídlem, často máte pocit na zvracení a říháte. Tak se projevuje vřed na dvanáctníku. Žaludeční vřed zase způsobuje bolest po jídle a výrazně potlačuje chuť k jídlu.

• Když často a bolestivě močíte. Pokud vás bolí v tříslech, může jít o ledvinové kameny, jinak zřejmě máte infekci močových cest.

• Když míváte v poslední době nezvykle silnou a bolestivou menstruaci. Tak se mohou projevovat cysty na vaječnících stejně jako rakovina.

• Když vám vynechala menstruace a stále silněji vás bolí v podbřišku a v dolní části zad. Mohlo by jít o mimoděložní těhotenství.

• Když vás dlouhodobě trápí bolesti břicha, nemáte chuť k jídlu a hubnete. Příčinou by mohla být rakovina nebo chronická pankreatitida - zánět slinivky břišní.

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne krutá bolest v podbřišku, pociťujete nucení na močení a v moči se objevuje krev. To jsou příznaky ledvinové koliky.

• Kdykoliv vás v těhotenství silně rozbolí břicho, krvácíte, necítíte pohyby plodu nebo děje-li se cokoli divného.

• Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní.

• Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům. Příznaky odpovídají infarktu.

• Když zvracíte krev. Může jít o prasklý vřed.

Položme si ruku na srdce, každé z nás už se to někdy stalo - umíraly jsme na infarkt nebo rakovinu a po pár hodinách jsme zjistily, že nás trápí ,jen' žlučové kameny, stres nebo nadýmání po opulentním rodinném obědě.

Některé zdravotní problémy vypadají na první pohled dramaticky, a přitom ve skutečnosti vlastně ani nejsou životu nebezpečné. Jiné jsou zase tiší a zákeřní zabijáci, které ovšem můžeme při troše sebezapření přehlédnout až do doby, kdy je už na každé léčení pozdě.

Dívejme se proto raději samy na sebe pozorně a aktivně si hlídejme vlastní zdraví. Jsme přece samy sobě lékařem nejvyšší pohotovosti - rozhodujeme totiž o tom, zda se budeme léčit včas nebo ne.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz